Augusztus – hőhullámok vagy eső?

Különösebb időjárási rekordok nem kapcsolódnak a hónaphoz, ami nem is csoda, hisz túl vagyunk már a nyár derekán, azonban még a hónap végén is előfordulhatnak extrém magas hőmérsékletű napok (a napi hőmérsékleti rekordok még 40 fok körüliek ebben az időszakban).

A hónap utolsó harmada viszont gyakran már az őszt idézi, mert ha nem is minden évben, de igen nagy valószínűséggel érkezik ebben az időszakban egy markáns hidegfront, ami szinte véget vet a nyárnak. A hónapban mért legmagasabb hőmérsékletet, 41,7°C-t Békéscsabán, 2000. augusztus 21-én regisztrálták, ami éppen egy ilyen hidegfrontnak köszönhette születését. Meg kell jegyeznünk, hogy ez a havi rekord mindössze 0,2°C-kal alacsonyabb az abszolút hőmérsékleti rekordnál.


A közeledő évszakváltást jól mutatja, hogy augusztus utolsó dekádjában a minimum-hőmérséklet már megközelítheti a fagypontot is, hisz Nagykanizsán 1980. augusztus 25-én 1,5°C-ig csökkent a hőmérséklet a hajnali órákra.

időjárás-grafikon

Augusztus havi klimatikus hőmérsékleti adatok – ábra: MeteoPlaza

Csapadékosságát tekintve a nyár a legcsapadékosabb évszakunk, erre a július idén alaposan rácáfolt, hisz országos átlagban csupán a harmada esett az ilyenkor elvárható csapadékmennyiségnek. A havi csapadékösszeg területi eloszlásban is jelentősen elütött a korábbi évek átlagától, hisz a legszárazabb idő a Kisalföld volt, míg az egyébként csapadékszegény Alföldön helyenként jelentősen több csapadék hullott a júliusban megszokott mennyiségnél (emellett sajnos maradtak azért ott is nagy kiterjedésű, aszály sújtotta vidékek).

Augusztusban egyébként a havi csapadékösszeg országos átlaga 63 mm, amivel a képzeletbeli dobogó harmadik fokáról csak egy hajszállal csúszik le a május mögött. A csapadék területi eloszlása ebben a hónapban sem egyenletes, Baranyában és az Alpokalján esik a legtöbb (átlagosan 70-80 mm), a főváros térségében és az Alföld középső részén pedig a legkevesebb (sokéves átlagban 50 mm körüli érték) csapadék.

időjárás-grafikon

Augusztus havi klimatikus csapadékadatok – ábra: MeteoPlaza

Nézzük, mit mutatnak az előrejelzések, vajon folytatódik-e júliust jellemző forró és száraz idő, és így „hosszú, forró nyár" lesz-e az idei.

Augusztus 1-4. között várható időjárás:

Kánikulával, forrósággal indul ugyan a hónap, de nem tart sokáig, mert a nyugat felől közeledő labilis levegő egy kis légörvénnyel együtt érkezik, amely nemcsak záporokat, zivatarokat okozva vonul át felettünk a hét végén, hanem a forróság és a kánikula is megszűnik az ország legnagyobb részén. A kezdeti 32-37 fokos hőséget a hét végén 30 fok körüli hőmérséklet váltja.

időjárás-grafikon

Az észak-atlanti térségben örvénylő ciklon előterében kezdetben meleg, de egyre nedvesebb, labilis levegő érkezik fölénk nyugat felől – ábra: MeteoPlaza

Drasztikus változás tehát nem lesz a hét végén, folytatódik a nyár, továbbra is strandidőre számíthatunk, de pénteken és szombaton azért felhőszakadás és jégeső teheti kellemetlenné az időjárást.

Augusztus 5-11. között ilyen időre számítsunk:

Átmeneti lesz csupán a lehűlés, ezen a héten újult erővel támad a hőség. Délnyugat felől újból rendkívül meleg levegő érkezik hazánk fölé, kevés lesz felettünk a felhő, csapadék a hét első felében nem valószínű, emiatt pár napig ismét extrém magas hőmérséklet várható, a délutáni órákban többfelé akár a 40 fokot is elérheti majd a csúcshőmérséklet. Az újabb hőhullám szerencsére nem lesz túl hosszú, „csak" a hét végéig kell elviselnünk, akkor ugyanis ismét változékonyabbra fordul az idő.

időjárás-térkép

A Brit-szigetektől északra örvénylő ciklon kontinens felett hosszan elnyúló, hullámzó hidegfrontja a hét utolsó napjaiban eléri már térségünket is – ábra: MeteoPlaza

A nyugat felől érkező hullámzó frontok komolyabb, országos csapadékot ugyan nem hoznak majd, de mögöttük több fokkal hűvösebb levegő éri el az országot, emiatt mérséklődik a nagy meleg, felfrissül az idő.

Augusztus 12-18. között milyen idő lesz?

A folytatásban, a hét első napjaiban még viszonylag hűvös levegő lesz felettünk, az előző hétvégén érkezett front csapadékrendszere lassan elhagyja az ország keleti vidékeit is, időjárásunkat a kontinensre rátelepedő anticiklon alakítja. A sok napsütés hatására fokozatosan ismét melegszik az idő.

időjárás-térkép

Kontinensünk nagy részét egy anticiklon üli meg, a változást hozó frontok tőlünk messze északon vonulnak – ábra: MeteoPlaza

A hét végén azonban változik az áramlási helyzet, nyugat felől egy újabb hidegfront közelíti meg hazánkat, előtte délnyugat felől meleg levegő érkezik térségünkbe, így a hét utolsó napjaiban ismét 30 fok körüli értékre melegszik délutánra a levegő, de forróságtól ekkor már nem kell tartanunk.

Augusztus 19-25. között várható időjárás:

A hét első napjaiban a front csapadékrendszere átvonul felettünk, de közelünkben lelassul, hullámot vet, emiatt ezekben a napokban a felhős idő lesz a jellemző, és elszórtan eső, zápor, zivatar is kialakulhat.

időjárás-térkép

Skandinávia felett van annak a ciklonnak a középpontja, melynek frontrendszere mögött az északnyugat felől érkező hideg levegő fokozatosan elárasztja kontinensünk belső vidékeit is – ábra: MeteoPlaza

A hét utolsó napjaiban több hullámban érkezik nedves, eleinte még meleg levegő térségünkbe, így a záporok, zivatarok mellett ott, ahol hosszabb időre kisüt majd a nap, akár 30-35 fokig is emelkedhet délutánra a hőmérséklet, a tartósabban csapadékos vidékeken ettől azért több fokkal elmarad majd a csúcshőmérséklet, erre elsősorban hazánk nyugati felén van nagy esély. A hét utolsó napjaiban már kiadós csapadékot okozhat a Nyugat-Európa felől fölénk sodródó ciklon.

Ilyen idő várható augusztus 26-31. között:

A hét első napjaiban kiadós csapadékra és a megérkező hideg levegő miatt kimondottan kellemetlen, hűvös időre van kilátás, egyáltalán nem nevezhető nyárinak ekkor majd időjárásunk.

időjárás-térkép

Az Északi-tenger felett örvénylő ciklon hidegfrontja mögött drasztikus lehűlést hozó hideg levegő éri el az országot – ábra: MeteoPlaza

A sokfelé kiadós csapadékot okozó frontrendszer elvonulása után csendesedik az idő, ismét melegszik a levegő, visszatér időjárásunk nyári jellege. Komolyabb front a hónap utolsó napjaiban már nem éri el térségünket, így eső, zápor, esetleg zivatar csak kevés helyen fordulhat elő.

Összefoglalás:

Hőmérsékletileg három időszak különíthető el az augusztus várható időjárásában. A hónap első dekádja az átlagosnál melegebb időt hoz, több hőhullámmal, majd ezt egy hosszabb hűvös periódus követi. A hónap utolsó dekádjában már szeszélyesen alakul az időjárás, lehet részünk pár napos kánikulában, majd ezt követően ősziesen hűvös időben is.

Csapadékosságát tekintve nagyrészt ez a hónap sem hoz kiemelkedő mennyiségű esőt, sőt valószínűleg ismét kevesebb csapadék várható a szokásosnál, így nagy valószínűséggel folytatódik az aszályos időjárás. A jelenlegi előrejelzések szerint összességében augusztusban is a Dunántúlon lesz alacsonyabb és keleten a magasabb a lehulló csapadék mennyisége.

Az elkeserítő helyzetre a hónap vége felé érkező ciklon hozhat gyógyírt, ekkor ugyanis országos, kiadós csapadék valószínű (legalábbis a jelenlegi előrejelzések szerint).

(Megjegyzés: A térképeken, a meteorológiában szokásos módon, a magas nyomású területek (anticiklonok) középpontját „M", az alacsony nyomású rendszerek (ciklonok) középpontját pedig „A" betű jelöli.

A klímagrafikonokon megjelenő információ az OMSz adatainak feldolgozásával készült.

Az előrejelzést a francia meteociel.fr oldalon elérhető CFS amerikai, hosszú távú előrejelzési modell prognózisára alapoztuk.

Az ilyen távra szóló előrejelzések jelentős bizonytalanságot hordoznak magukban, kísérleti jellegűek, a modell készítői szerint napra, órára szóló, pontos előrejelzésre nem alkalmasak, ám az időjárási tendenciákat mégis jól előre jelezhetik.)

Indexkép: Shutterstock