Május: "Szeszélyes területi eloszlásban, tág határok közt alakul..."
Az idei tavasz eddig felemás eredményeket produkált időjárási szempontból, hisz a március hazánk nagy részén a szokásosnál szárazabb időt hozott, az április viszont igen szeszélyes területi eloszlásban az egyes tájegységek közt jelentős eltérésű csapadékmennyiséget eredményezett.
A cikk írásakor még van pár nap a hónapból, de már így is kirajzolódott, hogy a Dunántúlon és északkeleten az átlagosnál nagyobb (helyenként két-, majdnem háromszoros) mennyiség esett, a főváros térségében, illetve az Alföldön viszont jóval szárazabb idő volt áprilisban, itt sokfelé a szokásos mennyiségnek a fele sem hullott le a hónapban. Emiatt a március által felhalmozott hiány nem mindenütt pótlódott áprilisban, így különösen érdekes, hogy mi várható csapadékfronton májusban.
A hőmérséklet a hónap utolsó napjaira „megemberelte" magát, hisz a magasabb nappali értékek már jobban megfelelnek a sokéves emelkedő tendenciának.
Ilyen előzmények után jó lenne, ha a május meghozná a melegebb időt, és a szokásos csapadékosságával kiegyenlíthetné a korábbi hónapokban felhalmozott csapadékhiányt.
Mire számíthatunk a sokévi átlagértékek alapján?
A klimatikus adatokat elnézve a hőmérséklet fokozatos, de lassú emelkedése valószínű, a hónap folyamán mindössze 3-4 fok különbség van a hónap kezdete és vége között. A hőmérsékleti szélsőségek tág határok közt alakulnak májusban is, a hónap legmagasabb hőmérsékletét 1896. május 28-án mérték Kaposváron, ott akkor 36.0 °C-ot mutatott a hőmérő. A hónap legalacsonyabb hőmérsékletét, -6.4 °C-ot pedig 2007. május 2-án regisztrálták, Zabaron.
Hőmérsékleti klimatikus adatok – forrás: MeteoPlaza
Csapadékosságát tekintve a május a képzeletbeli dobogó harmadik lépcsőjén áll, vagyis ez az egyik legcsapadékosabb hónapunk az év során (csak június és július előzi meg). A májusi nagyobb csapadék éppen jókor érkezne a vetésekre, javítva a növények növekedési, életben maradási esélyét. A havi csapadékösszeget tekintve a tavaszi hónapok közt ebben az időszakban a legmagasabb az országosan lehulló csapadék mennyisége.
A havi csapadékösszeg országos átlaga májusban 61 mm. Nem egyenletes a csapadék területi eloszlása, ebben a hónapban az Alföld északkeleti vidékei a legszárazabbak, a legtöbb csapadék pedig a Dunántúl nyugati és déli részén szokott esni.
Csapadék klimatikus adatok – forrás: MeteoPlaza
Lássuk, mit mutatnak az előrejelzések! Lesz-e kiadós csapadék, és jön-e a meleg idő?
Május 1-7.:
Az április végén, a hosszú hétvégén kezdődő melegedés folytatódik május első napjaiban is. Zavartalan napsütésre továbbra sem számíthatunk, záporok, zivatarok is kialakulhatnak, de országos eső nem valószínű a hét első napjaiban. Napról napra emelkedik a csúcshőmérséklet, kedden akár 24-25 fok is lehet a délutáni órákban.
Az Észak-Európa felett örvénylő ciklon hideg, sarkvidéki eredetű levegőt szállít hazánk térségébe – forrás: MeteoPlaza
A meleg májusi idő azonban nem tart sokáig, mert kedd este elér bennünket az Észak-Európa felett örvénylő ciklon frontrendszere. A ciklon hidegfrontja gyorsan átvonul felettünk, eső és helyenként hevesebb záporok, zivatarok kísérik útja során, az ország nagy részén várható csapadék, de kiadós eső csak kevés helyen valószínű.
A hét második felében már a front mögött érkező hideg levegő alakítja időjárásunkat, hűvösebbre fordul az idő, a csúcshőmérséklet jobbára 20 fok alatt marad ebben az időszakban. Számottevő javulás a hét végén, anyák napján sem valószínű, marad a változékony, mérsékelten meleg, tavaszi idő.
Május 8-14.:
Ezen a héten megváltozik a hazánk időjárását alakító áramlás iránya, egy Kelet-Európa felett elterülő anticiklon déli oldalán délkelet felől jobbára száraz és egyre melegebb levegő érkezik hazánk és ezzel együtt a kontinens nagy része fölé. Nem lesz zavartalan a napsütés, eső, zápor helyenként előfordulhat, de ennek ellenére nagy mennyiségű csapadék ekkor sehol sem valószínű. Melegszik az idő, a hét első felében 20 fok körül, a hét második felében már inkább 25 fok közelében alakul majd a csúcshőmérséklet.
Ugyan még a kontinens középső része felett terpeszkedik egy anticiklon, de az Atlanti-óceán felett már jól kivehető az a ciklon, ami a hét végi csapadékos időt okozza – forrás: MeteoPlaza
A hét végén az anticiklon kelet felé szorul, a Brit-szigetek térségében kimélyülő ciklon veszi át a kontinens időjárásának alakítását. A ciklon hosszan elnyúló felhő- és csapadékrendszere a hét utolsó napjaiban már hazánkat is elérik, komolyabb lehűlés nem valószínű, hisz továbbra is meleg levegő lesz felettünk, de pár fokkal csökken a nappali felmelegedés mértéke a felhősebb, csapadékosabb idő miatt.
A magasban a délkelet felől érkező meleg, valamint a nyugat felől érkező, óceáni eredetű, hűvösebb, páradús léghullámok keverednek Közép-Európa térségében a hét végén – forrás: MeteoPlaza
Május 15-21.:
A sokfelé kiadós csapadékot hozó, hullámzó frontrendszer a hét első napjaiban észak felé vonulva elhagyja hazánkat, megszűnik a tartós csapadék, valamivel szárazabb, de labilis levegő érkezik fölénk a következő napokban. Markáns front nem lesz felettünk, így a helyi hatások alakítják majd az időjárást.
Napközben sokfelé megnövekszik a gomolyfelhőzet, és a délutáni, esti órákban akár hevesebb záporok, zivatarok is kialakulhatnak. Meleg időnk lesz, de a záporok, zivatarok hatására gyorsan, több fokkal visszaesik majd a hőmérséklet.
Kontinensünk középső vidékein a labilis levegőben helyi hatások keltenek záporokat, zivatarokat – forrás: MeteoPlaza
A hét végén nyugat felől anticiklon húzódik fölénk, emiatt jelentősen csökken a záporok, zivatarok esélye. Sok napsütésre, nyáriasan meleg időre számíthatunk a hét utolsó napjaiban.
Május 22-28.:
A hét első napjaiban az anticiklon középpontja áthelyeződik Kelet-Európa fölé, egy nyugat felől érkező, sekély ciklonrendszer veszi át kontinensünk nagy részén az időjárás alakítását. Az elöregedő ciklonrendszer labilis levegőjében éjszaka kevés, napközben viszont több helyen alakulhatnak ki záporok, zivatarok. A hét nagy részében még igen meleg levegő lesz felettünk, emiatt fülledt, nyáriasan meleg idő várható ekkor, 30 fok közeli csúcshőmérsékletekkel.
Kontinensünk időjárását több középpontú ciklonrendszer labilis levegője alakítja, kiváló feltételeket teremtve a hevesebb záporok, zivatarok kialakulásához – forrás: MeteoPlaza
Május 29-31.:
A hónap utolsó napjaiban a kelet felé mozgó ciklonrendszer pár fokkal hűvösebb levegőt szállít fölénk, emiatt valamelyest csökken ugyan a nappali felmelegedés mértéke, de jelentős lehűléstől nem kell tartanunk. Időjárásunk változékony jellege megmarad, vagyis a kezdeti napos időt egyre többfelé zavarják majd gomolyfelhők és záporok, zivatarok főként délután okozhatnak csapadékot.
Lesznek az országnak olyan vidékei, ahol egy csepp eső sem esik majd, másutt viszont felhőszakadások öntözik bőségesen a földeket.
Összefoglalva
A hőmérsékletet tekintve nem panaszkodhatunk majd az időjárásra, hisz a növények fejlődését nem hátráltatja majd tartósabb hideg időjárás. Sőt, a hónapban több alkalommal fordulnak majd elő nyáriasan meleg időszakok, a hónap második felében fülledt, meleg időre van esély a helyi záporok, zivatarok miatt. Ebben az időszakban a csúcshőmérséklet szeszélyes területi eloszlásban, tág határok közt alakulhat majd.
A hónap első napjaiban, illetve a hónap közepén érkezik olyan ciklonrendszer, amely nagyobb területen okozhat akár kiadósabb csapadékot. Ettől eltekintve nagyrészt záporok, zivatarok öntözik majd „csak" a földeket (helyenként felhőszakadás, jégeső is várható), így a hónap végére szeszélyes területi eloszlásban igen jelentős különbségek alakulhatnak ki a lehullott csapadék mennyiségében.
Emiatt választottuk az előrejelzés mottójául a "Szeszélyes területi eloszlásban, tág határok közt" kifejezést is, hisz ez lesz a hőmérsékletre és a csapadékra is a legjellemzőbb a hónap folyamán.
Ja, és a fagyos szentek... Úgy tűnik, szereptévesztésben lesznek, mert idén hideg helyett meleget hoznak, és azt is egy jó zsáknyit...
(Megjegyzés: A térképeken, a meteorológiában szokásos módon, a magas nyomású területek (anticiklonok) középpontját „M", az alacsony nyomású rendszerek (ciklonok) középpontját pedig „A" betű jelöli. A klímagrafikonokon megjelenő információ az OMSz adatainak feldolgozásával készült. Az előrejelzést a francia meteociel.fr oldalon elérhető CFS amerikai, hosszú távú előrejelzési modell prognózisára alapoztuk.
Az ilyen távra szóló előrejelzések jelentős bizonytalanságot hordoznak magukban, kísérleti jellegűek, a modell készítői szerint napra, órára szóló, pontos előrejelzésre nem alkalmasak, ám az időjárási tendenciákat mégis jól előre jelezhetik.)