November – „Közeleg a tél ..."
Az első két őszi hónap rendkívüli enyhe időjárása együtt járt sajnos a szárazsággal is, egészen október utolsó hetéig. Akkor gyökeres változás következett be az addigi csapadékszegény időjárásban, a kiadósabb mennyiségű esőzéssel együtt felhőszakadásokra is volt példa, sőt a hazánk déli részén kialakult tornádóról is érkeztek jelentések.
A csapadékosra fordult időjárás folytatódik vajon novemberben is? Marad az enyheség, vagy mutatóba látunk már egy kis havat is?
Mielőtt rátérnénk az előrejelzésre, nézzük meg, mit mutatnak a sokéves átlagok erről az időszakról!
Milyen "szokott lenni" a novemberi időjárás?
Amennyiben ránézünk az utolsó őszi hónapunk átlagos hőmérsékleti viszonyait bemutató grafikonra (1. ábra), egyből szembetűnik, hogy a hónap első napjaira még az őszt, az utolsókra viszont már inkább a telet idéző hőmérsékletek a jellemzők. A hónap utolsó dekádjában a napi minimum-hőmérséklet már jobbára fagypont körül alakul, sőt akár kemény fagy is előfordulhat, hisz volt már rá példa, hogy -20 fok alá csökkent reggelre a hőmérséklet.
A hónap legmagasabb hőmérsékletét, 25,8 °C-ot 2018. november 1-jén, Körösszakálon (Hajdú-Bihar vármegye) mérték. A legalacsonyabb hőmérsékletet, -23,0 °C-ot 1988. november 24-én, Baján (Bács-Kiskun vármegye) mérték.
November havi klimatikus hőmérsékleti adatok – ábra: MeteoPlaza
Csapadékosságát tekintve november teljesen átlagos hónapnak számít, ugyanis a havi csapadék mennyiségének országos átlaga 49,7 mm, ami az éves csapadékösszeg egy hónapra eső átlagos értékének felel meg. Idén jól jönne, ha legalább ennyi esne, mert az ősz – október utolsó hetétől eltekintve – eddig nem nagyon tett ki magáért.
A klimatikus csapadékadatokat bemutató grafikont nézve azt láthatjuk, hogy a csapadék időben nem egyenletesen oszlik el a hónapban, a hónap első felében szokott leesni a havi csapadék 60%-a, a hónap második felében már kevesebb a csapadék, ezzel is jelezve, hogy közeledik a tél, ami hazánkban a legszárazabb évszak. A csapadék területi eloszlása sem egyenletes, a Dunántúl déli felén szokott esni a legtöbb (átlagosan 57-58 mm), és az Alföldön, ezen belül is annak északkeleti részén esik a legkevesebb, sokéves átlagban mindössze 42 mm körüli érték.
November havi klimatikus csapadékadatok – ábra: MeteoPlaza
A klimatikus viszonyok áttekintése után lássuk, mit mutatnak az előrejelzések!
November 1-5. között várható időjárás:
Október utolsó hetében kimondottan csapadékos időben volt részünk, amit a Brit-szigetek felett örvénylő ciklon peremén képződő ciklonok sorozatának köszönhetünk. November első hetében a nagytérségi folyamatokban nem lesz lényeges változás, emiatt több alkalommal vonulnak át felettünk hullámot vető frontrendszerek, bőséges csapadékkal.
A Nyugat-Európa felett örvénylő, több középpontú ciklon hullámzó frontrendszere kiadós esővel, záporokkal, zivatarokkal vonul át felettünk – ábra: MeteoPlaza
Az első csapadékhullám csütörtök éjszaka, a második szombaton napközben éri el hazánkat, és gyorsan át is vonul majd felettünk. A hónap első pár napjában várható csapadék mennyisége hazánkban nagyobb területen elérheti a félhavi, helyenként akár a havi mennyiséget is (sokfelé esik majd 20-30 mm csapadék, de néhol akár az 50-60 mm-t is elérheti az összesített mennyiség). A kiadós csapadékhullást jelentősebb lehűlés még nem követi, a héten általában 15 fok körüli csúcshőmérsékletre számíthatunk, de néhol még a 20-21 fokot is elérheti a délutáni órák hőmérséklete.
Nyugati szomszédunknál sokfelé már havazás várható, és ennek a hónak nagy része már meg is marad a hegyekben. Az Alpokban már ekkor beköszönt a tél.
November 6-12. között ilyen időre számíthatunk:
A hétvégi csapadékrendszer átvonulása után valamivel nyugodtabbra fordul időjárásunk, alapvetően a Földközi-tenger felett kiépülő magasnyomású rendszer alakítja időjárásunkat. Felhős, napos időszakok váltogatják majd egymást, időnként záporok is lehetnek, de országos, nagy mennyiségű eső nem valószínű.
A mediterrán vidékek felett megerősödő anticiklon hoz átmeneti nyugalmat időjárásunkban – ábra: MeteoPlaza
A hét végén az anticiklon kelet felé húzódik, egy hullámzó hidegfront éri el hazánkat, emiatt ismét csapadékosabb és hűvösebb időnk lesz.
A csúcshőmérséklet a hét végéig általában 10 fok felett, néhol 15 fok közelében alakul, majd a pénteken átvonuló frontot már több fokos lehűlés követi, a hét utolsó napjaiban többnyire már 10 fok alatt marad a hőmérséklet a legmelegebb órákban is.
A hét végén már a Kárpátok alacsonyabban fekvő északi, északkeleti bércein is megjelenik a hótakaró. Környezetünkben egyre nagyobb területen veszi át az uralmat a téli időjárás.
November 13-19. között így alakul majd időjárásunk:
A hullámzó hidegfront felhő- és csapadékrendszere a hét első napjaiban elhagyja hazánkat, időjárásunkat a Közép- és Kelet-Európa felett kialakuló anticiklon alakítja. A hét közepétől a magasban melegebb levegő érkezik fölénk, ám jelentős enyhülés nem valószínű, sokkal nagyobb esélyünk van ezen a héten arra, hogy az éjszakai órákban képződő köd napközben is csak lassan oszladozzon.
Azokon a területeken, ahol napközben feloszlik a köd, még elérheti a 10 fokot is a csúcshőmérséklet, ott viszont, ahol a köd, illetve az ebből képződő rétegfelhő tartósabban megmarad, csupán 5 fok körüli maximumok várhatók. Az éjszakai órákban már többfelé csökken fagypont alá a hőmérséklet. Jelentős csapadék ezen a héten nem valószínű.
A kontinens nagy részére rátelepedő anticiklon hoz csendes, sokfelé tartósabban ködös, felhős időt térségünkben – ábra: MeteoPlaza
November 20-26. közötti időjárás:
Komolyabb változást hozó front ekkor sem éri el térségünket, kelet felől fokozatosan egyre hidegebb levegő érkezik fölénk a magasban, emiatt szép lassan tovább csökken a nappali felmelegedés mértéke, és erősödik az éjszakai lehűlés. A délutáni órákban már legfeljebb 5 fok körüli csúcsok lehetnek, éjszaka viszont hazánk nagy részén már fagypont alá csökken a hőmérséklet.
Továbbra is a köd és az alacsonyszintű felhőzet lesz időjárásunk meghatározója. Nagyobb csapadéknak ugyan kicsi az esélye, de a ködös területeken szitálásra, ónos szitálásra is számíthatunk.
A Kelet-Európa felett felépülő erőteljes anticiklon kelet felől hideg levegőt sodor térségünk fölé – ábra: MeteoPlaza
Milyen idő várható november 27-30. között?
November utolsó napjaiban sem számíthatunk gyökeres változásra, a Nyugat-Európában komolyabb csapadékot adó frontrendszer ugyan közelebb kerül hozzánk, de kisebb csapadék, eső, zápor legfeljebb a hónap végén és akkor is csak hazánk nyugati vidékein lehet. A köd és a rétegfelhő lesz még ekkor is a jellemző időjárási jelenség, emiatt szitálás, ónos szitálás továbbra is kialakulhat.
A hőmérsékletben sem lesz lényegi változás, éjszaka fagyra, helyenként akár -5 fok alatti hőmérsékletre is számíthatunk, és napközben is a +5 fok alatti hőmérséklet lesz a jellemző.
A Kelet-Európa felett megülő anticiklon lassan gyengül, a Nyugat-Európa felett örvénylő hatalmas ciklon front- és csapadékrendszere fokozatosan egyre közelebb kerül hozzánk – ábra: MeteoPlaza
Összefoglalás:
Sokfelé heves csapadékhullással és enyhe idővel indul a hónap, ám ennek a lendülete már a hónap második hetében megtörik, és a szárazabbra forduló idő lehűléssel is együtt jár.
A hónap közepén még várható ugyan egy csapadékot adó frontrendszer, ám utána a hónap végéig hátralévő időszakban már a "tipikus" novemberi időben lesz részünk: köd, sok felhő, kevés napsütés.
Fokozatosan fordul egyre hűvösebbre, hidegebbre az idő, november második felében már nyirkos, hideg idő lesz a jellemző, és éjszaka sokfelé csökkenhet fagypont alá a hőmérséklet.
A jelenlegi előrejelzések szerint a hónap végéig lehulló csapadék mennyisége elmarad az ilyenkor "szokásos" értékektől. A novemberben várható csapadék zöme a hónap első napjaiban esik majd.
Közeledik a tél, hisz környezetünkben egyre többfelé vált fehérbe a táj, nálunk viszont inkább csak a fagypont közeli hőmérsékletek jelzik a tél közeledtét, jellemzően a hónap második felében. Kiterjedt havazás nálunk november végéig nem valószínű (a jelenlegi előrejelzések szerint).
Megjegyzés:
• A térképeken, a meteorológiában szokásos módon, a magas nyomású területek (anticiklonok) középpontját „M, az alacsony nyomású rendszerek (ciklonok) középpontját pedig „A" betű jelöli.
• A klímagrafikonokon megjelenő információ az OMSz adatainak feldolgozásával készült.
• Az előrejelzést a francia meteociel.fr oldalon elérhető CFS amerikai, hosszú távú előrejelzési modell prognózisára alapoztuk.
Az ilyen távra szóló előrejelzések jelentős bizonytalanságot hordoznak magukban, kísérleti jellegűek, a modell készítői szerint napra, órára szóló, pontos előrejelzésre nem alkalmasak, ám az időjárási tendenciákat mégis jól előre jelezhetik.
Indexkép: Pixabay