Júniusban általában szélsőségesen alakul a csapadékmennyiség
Júniusban a napi középhőmérséklet átlagos körülmények között 18 °C fok körüli értékről, kevéssel 20 °C fok fölé, tehát kissé több, mint 2 °C fokkal emelkedik. A napi minimumok 12 °C fok körüli értékekről 14 °C fok fölé, a maximumok 23 °C fok közeléből 25 °C fok fölé emelkednek, ahogy a mellékelt ábra mutatja.
A legerősebb lehűlés a rendszeres mérések kezdete óta ebben a hónapban 1977. június 2-án hajnalban volt, akkor -0,9 °C fokig hűlt a levegő a Fejér megyei Alcsútdobozon. Ezzel szemben, a legmagasabb júniusban mért hőmérséklet 39,9 °C fok, amit 1935. jún. 28-án regisztráltak a Hajdú-Bihar megyei Szerepen.
A múlt század eleje óta emelkedő trend jellemzi a júniusi középhőmérséklet alakulását, ugyanakkor évről évre, illetve évtizedről évtizedre igen jelentős változások figyelhetők meg. A múlt század eleje óta a legutolsó, a 2011-es évvel kezdődő évtizedben volt a legmagasabb a júniusi középhőmérséklet évtizedes átlaga. Az 1980-as évek óta minden évtized melegebb volt az előzőnél, ahogy az alábbi grafikon is mutatja.
A havi csapadékösszeg területi átlagának sokévi értéke 73 mm körül alakul, a napi értékek viszonylag kis változékonyságot mutatnak: egész hónap folyamán 1-3 mm között alakulnak, ahogy a mellékelt ábrán láthatjuk.
A júniusi csapadékösszeg évtizedes átlagai esetében a szélsőségesség a feltűnő, határozott trend nem figyelhető meg a múlt század eleje óta. Figyelemre méltó, hogy míg az utolsó évtized a legszárazabb volt, addig a 2001-gyel kezdődő a harmadik legcsapadékosabb.
Erre számíthatunk az előttünk álló hónapban
Az előző tavaszi hónapokhoz hasonlóan a május is hidegebb volt a sokévi átlagnál. Az idén az átlagosnál 2-4 °C fokkal hűvösebb idővel indul a nyár is. Fokozatos melegedés után, június első hetének végére éri el a hőmérséklet a sokévi átlagot. Ezt követően a hónap derekáig a Középtávú Időjárás-előrejelzések Európai Központja (ECMWF) valószínűségi előrejelzései szerint az átlagosnak többé-kevésbé megfelelő hőmérsékleti viszonyokra lehet számítani.
Ezen a hétvégén sok helyen már 25 °C fölé emelkedik a hőmérséklet és hajnalonként is 10 fok fölötti értékek lesznek a jellemzőek. Kánikulára nem kell számítani. A páratartalom napközben 40% alá csökken, és számottevő szél sem fogja zavarja a növényvédelmi munkákat. Ugyanakkor vasárnap északkeleten és a Dunántúlon záporok, zivatarok várhatók. Területi átlagban a Dunántúlon 5-15 mm, északkeleten 3-10 mm valószínű. A tartósan csapadékos tájakon átmenetileg néhány fokkal a hőmérséklet is visszaesik – írja az OMSZ agrometeorológiai jelentése.
Június második hetének első felében csökken a csapadék esélye, csak helyenként fordulhatnak elő záporok, zivatarok, a sok napsütés mellett 24-28 fokig melegszik a levegő, és hajnalonként továbbra is marad a 10 fok fölötti hőmérséklet.
A hónap harmadik hetére ismét több fokkal alacsonyabb középhőmérséklet, hidegebb időjárás ígérkezik, amit az utolsó hétben az átlagosnak megfelelő, kora nyári időjárás követ. Tartós nagy meleget, kánikulát ezek az előrejelzések egyelőre nem ígérnek, de mivel a szélsőségek előrejelzése különösen nehéz, kizárni ilyen helyzetet sem lehet. Amennyiben ezeknek a várakozásoknak megfelelően alakulnak a meteorológiai viszonyok, továbbra sem valószínű hirtelen, dinamikus növényfejlődés, legtöbb kultúra esetében lassan csökken a fejlődésben mutatkozó lemaradás.
A csapadékviszonyok tekintetében nem vetítenek előre a számítások nagy eltéréseket a sokévi átlagokhoz képest. A hónap első hetében az ország nagy részén nem valószínű számottevő mennyiségű csapadék, ami a melegedéssel, és a több napsütéssel együtt igen kedvező körülményeket jelent a növények számára, mivel a talajban elegendő víz van a fejlődéshez. A nagyrészt száraz idő ugyanakkor az aktuális szántóföldi és kerti munkák szempontjából is nagyon jó, még a szálas takarmányok betakarítását is segíti.
Később – június nagy részén – az átlagos körülményeknek megfelelő csapadékmennyiség várható, ami azt is jelenti, hogy hosszabb száraz időszak kialakulásának kicsi az esélye. Szárazabb időjárás a hónap utolsó hetében lehet, amennyiben a mostani számításoknak megfelelően alakulnak a légköri viszonyok.
Indexkép: pixabay