növényvédő szer

Forrás: CropLife Erurope

A tavasz közeledtével, az idei növényvédelmi szezonra felkészülve szeretnénk röviden feleleveníteni a jogszabályt, amely a háromszori kiöblítésre vonatkozik.

A növényvédelmi tevékenységről szóló 43/2010. (IV. 23.) FVM rendelet közel tizenöt éve tartalmazza az előírást, mely szerint a növényvédő szer kiürített csomagolóeszközét legalább háromszor, az űrtartalom minimum 10%-ának megfelelő vízmennyiséggel ki kell öblíteni, és a vizet az adott permetlé készítéséhez kell felhasználni.

Fontos pillanat a permetlé elkészítése, hiszen ekkor nemcsak arra kell ügyelnünk, hogy a növényvédő szert a címke utasításainak teljeskörűen eleget téve használjuk fel, hanem ekkor kell a kiürülő göngyölegek megfelelő öblítéséről is gondoskodnunk és az ehhez felhasznált vizet a permetléhez adnunk. Ha ezt elmulasztjuk, akkor később már nagy gondot okozhat számunkra az öblítéshez használt víz szakszerű kezelése!

Ez az előírás rendkívül hasznos mind a felhasználók mind pedig a környezetünk szempontjából. A felhasználó érdeke az, hogy az elkészített permetlébe kerüljön bele a megfelelő mennyiségű hatóanyag és ne menjen pocsékba a drága pénzen megvásárolt növényvédő szer.

A környezet és az egészség védelme szempontjából nagyon fontos, hogy a permetlé elkészítése után megmaradt üres flakonok a lehető legtisztább állapotban kerüljenek vissza a raktárba. Ezzel megelőzhetjük a flakonban maradt szermaradvány későbbi környezeti szennyezését és segíthetjük a professzionális hulladékkezelés folyamatait.

A MOHU infografikája a 2023. évi eredményt és az újrahasznosítás folyamatot mutatja be

A MOHU infografikája a 2023. évi eredményt és az újrahasznosítás folyamatot mutatja be – Forrás: CSEBER Nonprofit Kft.

A CSEBER Nonprofit Kft. 2003 óta foglalkozik a növényvédő szerrel szennyezett göngyölegek gyűjtésével. Az elmúlt években számos alkalommal hívtuk fel a gazdálkodók figyelmét a hulladékok megfelelő kezelésének fontosságára és szakszerű módjára. 2023 július 1-től kezdődően a MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt. szakmai partnereként folytatjuk ezt a tevékenységünket.

A magyar gazdálkodók kiemelkedő eredményeket értek el az elmúlt évek folyamán a visszagyűjtés területén. A 2024. évben 80%-os visszagyűjtési arányt sikerült elérnünk, ami példa értékű teljesítménynek számít. Ez az eredmény a visszagyűjtött mennyiség mellett a kibocsátási adatok csökkenésének és a raktárkészletek a szokásosnál nagyobb mértékű felhasználásának is tulajdonítható.

A CSEBER a MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt. szakmai partnere.

A CSEBER a MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt. szakmai partnere – Forrás: CSEBER Nonprofit Kft.

A CSEBER gyűjtőpontokról a MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt. szerződött intézményi szolgáltatói által üzemeltetett hulladékkezelő telephelyekre beérkező göngyölegek tisztasága a jövőben is komoly odafigyelést igényel minden résztvevő részéről.

A CSEBER honlapján rövid videofilmek mutatják be a háromszori kiöblítés módszereit.

Köszönjük a gazdálkodóknak, hogy a CSEBER gyűjtőrendszerbe visszajuttatják a göngyölegeiket és kérjük, hogy az idei szezonban is fordítsanak külön figyelmet a növényvédő szerrel érintkező csomagolási hulladékok szakszerű kezelésére.

Indexkép: CropLife Erurope

További információ:

Cseber