A jó májusi nevelő időhöz csapadék és meleg kell. A tegnap kezdődött csapadékos időszak országszerte hoz esőt, nagy valószínűséggel megáznak az állományok a jövő hét elejéig. Szükség is van a csapadékra, a talaj fölső rétege ugyanis nagy területen száraz, a frissen kelt kapás növények, és az őszi vetések is meghálálják majd. A fejlődésben egyébként 1-2 hetes lemaradás van a hideg tavaszi idő miatt – írja az OMSZ agrometeorologiai előrejelzése.
Hogy állnak a növények?
Ahol kellő nedvesség áll rendelkezésre a talajban, gyors fejlődésnek indult a vegetáció május eleje óta. Az őszi kalászosok a szárbaindulás fenológiai fázisában járnak, a repce pedig virágzik. Utóbbi növényt azonban megviselte az áprilisi hideg, melynek hatására a szokásosnál alacsonyabbak, és kevesebb elágazással rendelkeznek az állományok. Ezekre a növényekre jól jött az elmúlt napok meleg időjárása, de a csapadékosra fordult, kissé hűvösebb idő is ideális lesz.
10 napos csapadékösszeg 2021. május 12-ig (mm)
A napraforgó Miskolc térségében már jellemzően kisorolt, a vetés idejétől függően szikleveles és 2-4 leveles állapot között vannak az állományok. A korábban vetett kukorica már 1-3 leveles, de vannak még ki nem kelt táblák. A talaj nedvessége ebben a térségben optimális, a folytatásban országszerte várható csapadék mindenhol ideális körülményeket teremt majd.
A gyümölcsök közül Miskolc térségében teljes virágzásban a dió, a birs és (érdekességként) a házi berkenye, az alma a virágzás végén jár. Ez körülbelül két hetes lemaradást jelent a szokásos időpontokhoz képest, de a lemaradás a természetes vegetációban is megfigyelhető. A körtén egyelőre szépen mutatkozik a termés. A tavaszi fagyok hatása jól látszik, alig találni terméskezdeményt a kajszin (13. ábra) és mandulán. Az akácon 3-4 cm-es a bimbó.
Péntek
Többnyire erősen felhős vagy borult lesz az ég, a Dél-Dunántúlon azonban csökken a felhőzet, pár órára a nap is kisüt. Kezdetben többfelé, majd egyre inkább keleten, északkeleten várható eső, emellett a Dél-Dunántúlon délután helyenként záporok, zivatarok alakulnak ki. A nyugati, délnyugati szél időnként megélénkül, néhol meg is erősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 16 és 22 fok között valószínű.
A folytatásban
A folytatásban változékony, főleg hétfőig többször csapadékos idő várható. Eső, zápor, zivatar egyaránt valószínű. A csapadék mennyisége a következő egy hét során összességében akár a 10-20 mm-t is meghaladhatja területi átlagban, de kisebb körzetekben ennél több is hullhat. A talaj nedvességtartalma országszerte növekedni fog, nagy valószínűséggel megáznak a fejlődő növényállományok.
A hőmérséklet maximuma 20 fok körül várható, a fagyosszentek nem hoznak fagyokat, abból már volt éppen elég a tavasszal. Hétfőtől-keddtől érkezik majd nyugati áramlással pár fokkal hűvösebb, kissé szárazabb, óceáni levegő fölénk. Főleg pénteken és kedden-szerdán a szél is többfelé megerősödik majd. A levegő páratartalma gyakran és tartósan lesz 70-80% fölött, ez pedig a gombás megbetegedéseknek kedvezni fog.
Aktuális időjárás-előrejelzésünket 24 órás, 5 és 30 napos, valamint település szerinti bontásban, a permetezésre vonatkozó információkkal együtt megtalálja az Agroinform.hu Időjárás rovatában!
Az időjárás rovat főtámogatója a Kaposflex Kft., támogatója az Agrováció Kft.
Indexkép: Udvardi Kálmán