Olaszországban, Veneto tartományban az év elején több mint egy hónapig nem esett. A Coldiretti termelői szövetség drámainak nevezte a helyzetet a Pó-alföldön, ahonnan az olasz nemzeti termékek egyharmada származik, és a tenyészállat-állomány közel fele található. A Coldiretti hangsúlyozta, hogy az aszály veszélybe sodorhatja Olaszország élelmiszerellátását, amit már az ukrajnai háború is erősen visszaszorított.
Az év elejétől 30 százalékkal kevesebb csapadék esett, mint a tavalyi év ugyanazon időszakában, az északi térségekben az arány elérte a 40 százalékot. Giorgia Meloni hivatalának közleménye szerint a helyzet annyira súlyos, hogy az illetékes minisztériumok részvételével külön szakmai bizottság felállítására van szükség. Emellett nemzeti vízhasználati akciótervet indítanak a tartományok és a helyi vízgazdálkodási szervek bevonásával. A terv célja a mielőbbi beavatkozás, új technológiák alkalmazása, esetleges közberuházások elindítása.
A program részét képezi a 45 százaléknál is magasabb hálózati veszteség csökkentése, a vízmedrek tisztítása, valamint a vízkészlet felelősségteljes használatáról szóló lakossági érzékenyítő kampány.
A vízszolgáltatókat és az öntözési vállalatokat tömörítő szövetség (ANBI) adatai szerint ivóvíz-adagolást kell bevezetni, amely már a következő hónapokban 3,5 millió lakost érinthet, de a vízkorlátozás 300 ezer agrárvállalkozás munkáját is megnehezíti.
Pár napja Franciaországban is elrendelték az azonnali vízkorlátozást a példátlan téli szárazság miatt az esetleges nyári válsághelyzetek megelőzése érdekében. Az országban több mint egy hónapja nem esett nagyobb mennyiségű eső: ez a leghosszabb aszályos időszak azóta, hogy 1959-ben elkezdték rögzíteni a csapadékadatokat az országban, s már a tavalyi év is kifejezetten száraz volt, az elmúlt másfél évben 15 hónapban volt csapadékhiány.
Magyarországon az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) jelentése szerint februárban a csapadékösszeg országszerte a sokéves átlag alatt alakult, a legtöbb helyen 15 és 30 mm közötti a hiány, ugyanakkor a január az átlagosnál csapadékosabb volt.
"Fél méternél mélyebb rétegekben azonban feltöltődött a talaj a tél első két hónapjában, így egy esetleges tavaszi vagy nyári aszály során egy ideig lesznek nedvességtartalékok a mélyebb talajrétegekben a növények számára" – írták agrometeorológia elemzésükben.