Orbán népi kultuszának forrása alighanem a IX. századi elzászi szőlővidék. Innen sugárzott Franciaországba, de főleg a Rajnavidékre, illetve a Német-római Birodalomba, majd a középkor legvégén hazánkba – olvasható Bálint Sándor Ünnepi kalendárium című könyvében. Az elzászi szőlősgazdák megfigyelései szerint általában május 25-ére szűntek meg végleg a fagyos éjszakák, a németek pedig régen Orbán napján ünnepelték a nyár kezdetét.

Szőlőtőke

„Savanyú lesz a bor, ha Orbán napja esős, édes, ha tiszta az idő” – fotó: Shutterstock

Amellett, hogy a hideg éjszakák elmúltát jelezte, az Orbán napi időjárás hosszútávú termésbecslésre engedett következtetni. „Savanyú lesz a bor, ha Orbán napja esős, édes, ha tiszta az idő” – tartja a magyar népi hiedelem. Úgy vélték, amilyen Orbán napja, olyan lesz az ősz is. Az őszi esőnek pedig nem örültek a szőlősgazdák – jegyezte le a magyar babonát Rosta Erzsébet.

Az Országos Meteorológiai Szolgálat szerint ma napközben kisebb, késő délutántól nagyobb eséllyel számíthatunk a Tiszántúlon (esetleg az Északi-középhegységben) zivatarok kialakulására. A keleti határ közelében (főleg a Szamosköz és a Hajdúság területein) akár néhány hevesebb zivatar is kialakulhat, amelyekhez intenzív csapadék (>10-20 mm), viharos széllökések (> 60-90 km/h) és jégeső társulhat. A délnyugati, nyugati határvidéken dörgés, villámlás a nap második felében nem zárható ki.

Aktuális időjárás-előrejelzésünket 24 órás, 5 és 30 napos, valamint település szerinti bontásban, a permetezésre vonatkozó információkkal együtt megtalálja az Agroinform.hu Időjárás rovatában!