Októberi átlagok és szélsőségek

Októberben – átlagos körülmények  között – a szeptemberinél erőteljesebben csökken a hőmérséklet. A napi középértékek országos átlaga a kezdeti 14 C-fok közeli értékekről a hónap végére 8 C-fok közelébe, tehát közel 6 C-fokkal csökken. A napi minimumok a 9 C-fok közeli értékekről 4 C-fok közelébe, a maximumok 19 C-fok feletti értékekről 12 C-fok közelébe csökkennek, ahogy a mellékelt grafikonokról is leolvasható.

hőmérséklet

A napi középhőmérsékletek, minimumok, maximumok sokévi átlagainak (országos területi átlagok) és a szélső értékek alakulása októberben

A legmagasabb, szeptemberben mért hőmérséklet a rendszeres mérések kezdete óta 32,9 C-fok, amit 1932. október 1-jén regisztráltak a Hajdú-Bihar megyei Szerepen. Ezzel szemben a legerősebb lehűlés ebben a hónapban 1920. október 31-én hajnalban volt, akkor -16,8 C-fokig hűlt a levegő a Túrkevéhez tartozó Szeleshát tanyán.

A havi csapadékösszeg területi átlagának sokévi értéke októberben 47 mm körül alakul. A napi értékek viszonylag kis változékonyságot mutatnak: egész hónap folyamán 1–2 mm között változnak, ahogy a mellékelt ábrán láthatjuk.

eső

A napi csapadékmennyiség területi átlagainak sok évi értékei és ezek összegződése (mm-ben) október folyamán

Hőmérséklet

Szeptember első hétvégéjének, illetve az azt követő napok enyhe időjárása, a néhány napos vénasszonyok nyara után, a következő hét közepén jelentős, 5–10 fokos lehűlés várható, az átlag alá csökken a hőmérséklet.

A hónap közepétől – a Középtávú Időjárás-előrejelzések Európai Központjának (ECMWF) hosszabb távra szóló, valószínűségi előrejelzései szerint – összességében a sok évi átlagoknak többé-kevésbé megfelelő hőmérsékleti viszonyokra van kilátás.

Csapadék

A csapadékviszonyokat tekintve októberben is nagy területi különbségek alakulhatnak ki. A hónap első felében egy mediterrán ciklon hatására főként október 5.-e és 9.-e között valószínű az ország nagy részén csapadék. A rövidtávú előrejelzések szerint ezekben a napokban többfelé eshet kiadós mennyiségű eső. Csapadékmentes tájak legnagyobb eséllyel az északkeleti megyékben lesznek, másutt sokfelé és több alkalommal is előfordul eső, zápor, néhol zivatar. A Dunántúl nagy részén 10, az Alpokalján, illetve a délnyugati határszélen 30 mm-nél is több eshet.

120 órás csapadékösszeg 10.04. és 10.09. között – fottás: OMSz

Ezt követően a hónap közepéig jelentős mennyiségű eső nem valószínű, október második felére – a hőmérséklethez hasonlóan – átlagos viszonyokat valószínűsítenek a számítások.

Indexkép: István Erik