A Readingi Egyetem kutatói szerint nemcsak ezüst-jodiddal lehet elérni, hogy egy felhőből eső hulljon alá - írja a hvg.hu.

felhők

Elektromos töltést adnak a felhőknek – fotó: pixabay.com

Új techológia segíthet az aszály megszüntetésén?

Az idei aszályos nyár bebizonyította, hogy milyen következményei vannak annak, ha a globális felmelegedés miatt egyre kevesebb csapadék hull nyaranta. A tudósok már hosszú ideje dolgoznak azokon a technológiákon, amelyek segítségével a felhőkből esőt próbálnak előcsalni, ezek közül többet már alkalmaznak is.

Egy új tudományos kísérlet most rámutatott, hogy nemcsak az ezüst-jodid fellövése jelenthet megoldást a problémára.


eső

Az elektromos töltés megváltoztatja a felhőben a cseppek méretét – fotó: pixabay.com

Kémiai melléktermékek nélkül lehet csapadékhoz jutni

Geophysical Research Letters hasábjain megjelent tanulmány szerint lehetőség van arra, hogy elektromos töltést adjanak egy felhőnek. Mindez a felhőben lévő cseppek méretét tudja megváltoztatni, így azok csapadék formájában aláhullhatnak. A The Guardian cikkében úgy fogalmaz, hogy mindez segíthet „átbillenteni" a felhőket, hogy valódi esőfelhővé váljanak.

Giles Harrisona brit Readingi Egyetem tudósa, a tanulmány vezető szerzője szerint az elektromos töltés nem csak lelassítja a párolgást, de „fel is robbantja" a cseppeket. A töltés befolyásolja a hidrodinamikai stabilitást és a megtapadási valószínűséget is, így lehetséges módszert kínál a felhők befolyásolására. A tesztek során egy drón egy mérési hely fölött repülve rögzítette az elektromos mező és a cseppek jellemzőit.

Az eszköz pozitív és negatív töltéskibocsátóit felváltva kapcsolták be. A mérések alapján több vízcsepp keletkezett függetlenül attól, hogy pozitív vagy negatív töltés szabadult fel.

A szakemberek szerint a technológia a köd esetében is ugyanúgy használható. Ráadásul az az előnye, hogy ezzel a módszerrel olyan módon lehet csapadékhoz jutni, hogy az bármilyen kémiai mellékterméket idézne elő.