A július – átlagos körülmények között – az év legmelegebb hónapja. A hőmérséklet napi középértékének országos átlaga 21 fok körül alakul, a változás mértéke a hónap folyamán alig haladja meg az 1 fokot. A napi minimumok 15 fok, a maximumok 23 fok közeléből 27 fok körül alakulnak, 1 fokot alig meghaladó eltérésekkel, ahogy a mellékelt ábra mutatja.

A legmagasabb júliusban mért hőmérséklet a rendszeres mérések kezdete óta 41,9 fok, amit 2007 július 20-án regisztráltak a Bács-Kiskun megyei Kiskunhalason, ami egyben abszolút rekord is. Ezzel szemben a legerősebb lehűlés ebben a hónapban 1961 július 7-én hajnalban volt, akkor 2,0 C fokig hűlt a levegő a Fejér megyei Csákváron.

A múlt század eleje óta emelkedő trend jellemzi a júliusi középhőmérséklet alakulását, ugyanakkor évről évre, illetve évtizedről évtizedre igen jelentős változások figyelhetők meg. A múlt század eleje óta a legutolsó, a 2011-es évvel kezdődő évtizedben volt a legmagasabb a júliusi középhőmérséklet évtizedes átlaga. Az 1970-es évek óta minden évtized melegebb volt az előzőnél, ahogy az alábbi grafikon is mutatja.
A havi csapadékösszeg területi átlagának sokévi értéke 67 mm körül alakul. A napi értékek viszonylag kis változékonyságot mutatnak: egész hónap folyamán 1-3 mm között alakulnak.


A júliusi csapadékösszeg évtizedes átlagai esetében – a júniushoz hasonlóan – határozott trend nem figyelhető meg a múlt század eleje óta. Az alábbi ábra tanúsága szerint az utóbbi négy évtizedben folyamatos emelkedés figyelhető meg, de hasonlóra a múlt század első felében is volt példa, amit átmeneti csökkenés követett.

Előrejelzés júliusra

Az idén – a júniusi kánikula mérséklődése után – meleg, nyári idővel kezdődik a július, a hőmérséklet azonban az első napokban nem haladja meg olyan jelentősen az átlagos értékeket, mint június nagy részén. Sokfelé egész nap 30 fok alatt marad a hőmérséklet, a melegebb területeken sem lesz melegebb 31, 32 foknál.

A július 5-tel kezdődő hét első felében fokozatos melegedés, a hét közepén országos kánikula várható, de a hét utolsó napjaiban ismét mérséklődik a meleg, bár a hőmérséklet nem csökken a sokévi értékek alá.

A hónap további részében a Középtávú Időjárás-előrejelzések Európai Központja (ECMWF) valószínűségi előrejelzései szerint összességében az átlagosnál melegebb időjárásra lehet számítani. A eltérés mértéke meghaladhatja a +3 fokot. A meleg idő kedvező lehet az érésben lévő kalászosok, illetve az aratás szempontjából.

A meleg idő kedvező lehet az érésben lévő kalászosok, illetve az aratás szempontjából – Fotó: Liza agrophoto

A csapadékviszonyok tekintetében nem túl biztatóak a kilátások. Mivel júniusban az ország nagy részén jelentősen kiszáradtak a talaj felső rétegei, országszerte jól jönne a kiadós csapadék. A számítások ugyanakkor a sokévi átlagnál kevesebb csapadékot jeleznek. Tartós, kiadós, országos esőnek egyelőre nincsenek előjelei, kisebb körzetekben mérsékelik átmenetileg a szárazságot záporok, zivatarok. Erre a legkisebb esély a középső területeken van. Az öntözésnek ilyen körülmények között meghatározó szerepe van a növényfejlődés szempontjából. Ahol erre nincs lehetőség, ott a talaj vízveszteségét csökkentő agrotechnikai megoldásokkal (talajtakarás, talajfelszín fellazítása) lassíthatjuk a kiszáradást.

Aktuális időjárás-előrejelzésünket 24 órás, 5 és 30 napos, valamint település szerinti bontásban, a permetezésre vonatkozó információkkal együtt megtalálja az Agroinform.hu Időjárás rovatában!