Az éjszaka általában csökken a felhőzet, többfelé kiderül az ég, de északkeleten, keleten maradhatnak felhős körzetek. Egyre kevesebb helyen fordul elő zápor, zivatar, ugyanakkor a Tiszántúlon az éjszaka során továbbra is lehet kisebb eső, zápor. A szél a Tiszántúlon és a Bodrogközben élénk, sőt erős lehet.

A minimum-hőmérséklet 10 és 18 fok között alakul.

Az elmúlt tíz nap napsütésben gazdag, csapadékmentes, meleg időjárását egy szerdán este érkezett hidegfront törte meg, amelyből számottevő, 5-20 milliméter csapadék csütörtök reggelig csak az északnyugati országrészben hullott – írja agrometeorológiai elemzésében az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ).

Hozzáteszik, hogy az elmúlt 30 napban lehullott csapadék mennyisége – néhány nagyobb felhőszakadás által érintett folt kivételével – az ország nagy részén jóval elmarad az ilyenkor szokásostól, sokfelé a sokéves átlag fele sem esett.

Csapadékösszeg

Csapadékösszeg – Fotó: OMSZ

Csapadékösszeg-anomália

Csapadékösszeg-anomália – Fotó: OMSZ

A talaj felszínközeli rétege sokat száradt az augusztus végi, szeptember eleji esők óta. A hónap elején még kimondottan jó vízellátottságú volt, mostanra azonban az Alföldön és a Dunántúl délkeleti részén többfelé kritikusan szárazzá vált a talaj, és a középső és mélyebb rétegek is csak kevés nedvességet tartalmaznak.

A hőmérséklet az elmúlt napokban 4-5 fokkal magasabban alakult az ilyenkor szokásosnál, napközben országszerte 30 Celsius-fok fölötti csúcsértékek voltak jellemzők.


Növények állapota

Hozzátették: a kukorica és a napraforgó érésének igen jót tett a szeptember első felét jellemző napos, száraz, meleg idő, csapadékra ezeknek a növényeknek ilyenkor már nincs szükségük. A kukorica egyre többfelé a teljes érés fázisában jár, sokfelé látni már nagyobb részt száraz állományokat. A napraforgó is a növényszáradás fázisában van, mindkét növényre jellemzők a jól fejlett állományok.

Az őszi káposztarepce vetése még tart, a magágy előkészítéséhez, a vetéshez és a magok keléséhez a hónap első dekádjában az ország nagyobb részén kedvező volt a talaj fölső rétegének nedvességtartalma, azóta azonban egyre jobban kiszáradt a talaj, főként az Alföldön lenne szükség kiadós csapadékra – jegyezték meg.

Időjárás-előrejelzés

A hét további részében kissé változékonyabbra fordul az időjárás, az elmúlt időszakhoz képest több lesz a felhő, de hideg továbbra sem várható, és nagyrészt ismét száraz idő lesz a jellemző. A hőmérséklet a hétvégétől emelkedni kezd, és ismét 30 fok körüli vagy kevéssel az alatti értékek várhatók napközben. Újabb hidegfront jövő kedden érkezik, kiadósabb, országos csapadék azonban akkor sem valószínű.

SZÉLTÉRKÉPCSAPADÉKTÉRKÉPHŐMÉRSÉKLETTÉRKÉP

Az Agroinform.hu Időjárás rovatában 24 órás, 7, 15 és 30 napos országos és település szintű előrejelzéseket, valamint az elmúlt 30 napban mért adatokat is megtalálod, a permetezésre vonatkozó információkkal együtt.

Indexkép: Bagosi Sándor