Fokozott veszélye van a tartós, intenzív ónos esőnek a főváros térségében csütörtök délután és este – írta az Országos Meteorológiai Szolgálat a Facebook-oldalán a friss mérési adatokra hivatkozva.
Közölték: az időjárási helyzet veszélyessége, bizonytalansága, valamint "rendkívüli összetettsége" miatt csütörtök délelőtt 10 órakor egy extra szondát engedtek fel Budapestről, és várhatóan délután 4 órakor még egyet fellőnek.
A délelőtti mérés eredménye szerint az előrejelzésekhez képest az alsóbb rétegek is már telítettek, illetve kissé hidegebb is van, ennek a következménye a reggel megkezdődött havazás is.
A magasban megkezdődött melegedés a következő órákban lassan érezteti hatását, ráadásul vastagabb rétegben maradhat alul fagypont alatt a hőmérséklet, így csütörtök délután, este fokozott veszélye van a tartós, intenzív ónos esőnek a térségben – írták.
Azt kérték, mindenki vegye komolyan a helyzetet, tájékozódjon az aktuális útviszonyokról, és kövesse a veszélyjelzést.
Csütörtökön délnyugat felől egyre többfelé várható csapadék, az ország nagyobb részén esőre lehet számítani. Azonban a reggeli órákban a Dél-Dunántúlon, majd délelőtt a Dunántúli-középhegység területén előfordulhat átmeneti ónos eső. Utóbbi magasabban fekvő részein jelentős mennyiség eshet – írja vészjelzésében az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ).
Riasztás ónos eső miatt – Fotó: OMSZ
Az ország északkeleti harmadán ugyanakkor havazás lesz a kezdeti csapadékforma, mely délután, este délnyugat felől egyre nagyobb területen fagyott esőbe, ónos esőbe, végül esőbe válthat – figyelmeztet az OMSZ.
Másodfokú figyelmeztetés: tartós (több órás) ónos eső. A várt csapadékmennyiség meghaladhatja az 1 mm-t, elsőfokú figyelmeztetés: gyenge ónos eső. A várt csapadékmennyiség általában néhány tized (> 0,1) mm – Fotó: OMSZ
Legtovább az északi, északkeleti határ közelében tarthat ki a havazás. Az Északi-középhegység, Észak-Szabolcs, valamint a Dunakanyar térségében általában 5-15 cm friss hó hullhat, de lokálisan ezt meghaladó mennyiség (akár >15 cm) is összegyűlhet. A főváros térségében is kialakulhat kora délutánig több cm-es hótakaró. A délutáni óráktól a főváros (főleg budai hegyekben), majd a Dunakanyar és az Északi-középhegység térségében is egyre nagyobb területen tartós ónos eső (~1-5 mm, helyenként akár több is lehet) váltja fel a havazást, így vastag jégpáncél alakulhat ki – írják.
Estig a legtöbb ónos csapadékra (akár >5 mm) a Dunakanyar, valamint Nógrád és a Mátra térségében lehet számítani. Éjszaka egyre északkeletebbre (Borsod irányába) tolódik az ónos csapadékkal érintett terület, ahogy enyhül az idő.
Elsőfokú figyelmeztetés: 12 óra alatt 5 cm-t meghaladó friss hó hullhat – Fotó: OMSZ
A halmazállapot-váltás határa jelentős bizonytalansággal terhelt, emiatt a várható csapadékfajták területi kiterjedése és mennyisége is nehezen előrejelezhető! Időjárási helyzet függvényében ónos esőre piros riasztás is kiadásra kerülhet! – emeli ki az OMSZ.
Az Alföldön egy nyugat-kelet irányú sávban jelentős, területi átlagban 20 mm-t meghaladó mennyiségű eső eshet csütörtök éjfélig, de pénteken további tartós, kiadós eső várható – fűzik hozzá.
A balesetek elkerüléséért egyes hegyvidéki szakaszokon és határátkelőknél időszakosan korlátozhatják a teherautók forgalmát – közölte a Magyar Közút Nonprofit Zrt. csütörtökön az MTI-vel.
A tájékoztatás szerint egyelőre nincs fennakadás az országos közutakon, ugyanakkor a szakemberek már most arra hívják fel a teherautóval közlekedők figyelmét, hogy közlekedésbiztonsági okok miatt időszakosan korlátozhatják a mozgásukat, ha azt az időjárási körülmények indokolják. Ez vonatkozhat több szomszédos ország határátkelőjére a ki- és belépő oldalon egyaránt, ezért érdemes folyamatosan figyelemmel követniük a www.utinform.hu oldalt.
SZÉLTÉRKÉP, CSAPADÉKTÉRKÉP, HŐMÉRSÉKLETTÉRKÉP
Az Agroinform.hu Időjárás rovatában 24 órás, 7, 15 és 30 napos országos és település szintű előrejelzéseket, valamint az elmúlt 30 napban mért adatokat is megtalálod, a permetezésre vonatkozó információkkal együtt.
Indexkép: Shutterstock