Szeszélyes volt a tél

Általában igaz lehet márciusra az alcímben megfogalmazott folyamat, de sajnos a globális felmelegedés következményeként az utóbbi években, évtizedekben már nincs is nagyon miből „kilábalni".

Idén sem volt ez sajnos másképp, hisz a mérési adatokat áttekintve kijelenthetjük, hogy az idei sem tartozott az igazán markáns telet hozó időszakok közé. Sem hosszan tartó fagyos időszak, sem igazán nagy, országos havazás nem alakult ki az idei télen.

Szélsőségekben viszont bővelkedett a telünk, hisz extrém enyhe idő több alkalommal is előfordult és amit már a gyors elemzésekből is láthatunk, katasztrofálisan száraz volt ez az időszak. (A február részletesebb elemzésével rövidesen jelentkezünk.)

időjárás

A mérési adatokat áttekintve kijelenthetjük, hogy az idei sem tartozott az igazán markáns telet hozó időszakok közé — fotó: pixabay.com

Szélsőségek márciusban

A hőmérsékleti szélsőségek tág határok közt alakulnak márciusban, a hónap legmagasabb hőmérsékletét 1977 március 24.-én mérték Homokszentgyörgyön, ott akkor 28.4°C-t mutatott a hőmérő. A hónap legalacsonyabb hőmérsékletét, -27.0°C-t pedig 1963. március 1-n regisztrálták, Lentiben.

hőmérsékleti klimatikus adatok

Hőmérsékleti klimatikus adatok — forrás: MeteoPlaza

Csapadékosságát tekintve a március hazánkban még a száraz hónapok közé tartozik, igaz a lehulló csapadék mennyisége már valamivel (pár milliméterrel) az előző két téli hónap csapadékmennyisége felett van, a havi csapadékösszeg országos átlaga azonban még mindig csak 33,8 mm.

csapadék klimatikus adatok

Csapadék klimatikus adatok — forrás: MeteoPlaza

Mit mutatnak az előrejelzések, mi vár ránk márciusban?

Időjárás március 1-6 között

Több front is elvonul térségünk közelében, de komolyabb csapadékot nem hoznak ezek a frontok. Többnyire hideg levegő lesz felettünk, emiatt a hónap első hetében erős lesz az éjszakai lehűlés, országszerte fagyos időre ébredünk majd. A hideg éjszakák ellenére napközben mindenütt fagypont fölé emelkedik a hőmérséklet, de az ilyenkor szokásos értékeket nem éri el a csúcshőmérséklet, emiatt március első hetében a szokásosnál hidegebb és szárazabb időben lesz részünk.

minimum hőmérséklet

Fagyzugos vidékeken a térképen szereplőnél több fokkal hidegebb is lehet az éjszaka — forrás: MeteoPlaza

Március 7-13 között

A nyugat felől közeledő ciklon frontrendszere a hét első felében eléri hazánkat, kiadósabb csapadék is lehet majd ebből a frontrendszerből. Éjszak még havazásra, de napközben inkább esőre számíthatunk.

időjárási frontok március 8-án

Időjárási helyzet március 8-án [a magas nyomású területek (anticiklonok) középpontját „M", az alacsony nyomású rendszerek (ciklonok) középpontját „A" betű jelöli] — forrás: MeteoPlaza

A hét vége felé újabb frontrendszer éri el az országot, újabb (valószínűleg) kiadósabb csapadékkal. Időközben a magasban már enyhébb levegő veszi át a fagyos helyét, emiatt a csapadék zöme már esőként érkezik a talajra. A hét utolsó napjaiban drasztikus melegedés kezdődik, az ország nagy részén megszűnik az éjszakai fagy, napközben pedig már kellemes hőmérsékletű, tavaszi időben lesz részünk.

időjárási frontok március 13-án

Akadálytalanul áramlik kontinensünk északi vidékei felé az Afrikából érkező meleg levegő — forrás: MeteoPlaza

Megjegyzés: Meglehetősen nagy a bizonytalanság az erre a hétre szóló előrejelzésekben, a frontok érkezésének pontos dátumát, a csapadék mennyiségét megmondani erre az időszakra nagy merészség lenne. Mindenesetre a modellfuttatások zöme az átlagosnál csapadékosabb időt ad és a jelentős ingadozás várható a nappali felmelegedés mértékében is.

Várható időjárás március 14-20 között

A hét első felében ismét csapadékosabbra és hűvösebbre fordul az idő, újabb frontrendszer éri el hazánkat, ami napokon keresztül alakítja majd időjárásunkat. A hidegfront átvonulását követően a hét közepén még záporok teszik változékonnyá a hűvösebbre fordult időt.

március 17

A Nyugat-Európa felett felhalmozódó meleg levegő a hét végén már felettünk lesz — forrás: MeteoPlaza (Itt M – a meleg, H – a hideg levegőt jelöli)

A hét végén már szárazabb és egyre melegebb levegő érkezik fölénk, így a sok napsütés hatására ismét kellemes hőmérsékletű, jobbára napos, tavaszi időnk lesz.

Várható időjárás március 21-27 között

Ez a napos, száraz idő folytatódik a következő héten is. Fagymentesek lesznek az éjszakák, emelkedik a nappali felmelegedés mértéke, a csúcshőmérséklet már többfelé elérheti akár a 20 fokot is. Csapadék egészen a hét végéig nem várható, időközben azonban nyugat felől egyre jobban megközelít bennünket egy hullámzó frontrendszer és ez a hét végén nagy valószínűséggel el is éri az országot.

időjárási frontok március végén

A hullámzó frontrendszer megérkezik nyugati határainkhoz, előtte még meleg levegő áramlik térségünkbe — forrás: MeteoPlaza

A hét végén a front felettünk hullámzik, sőt a front déli szakaszán egy mediterrán ciklon is kialakul,  emiatt több napig felhős, csapadékos idő várható. Kiadósabb mennyiségű csapadékra a Dunántúlon számíthatunk, keleten ezúttal kevesebb esik majd.

Várható időjárás március 28-31 között

A hónap utolsó napjaiban egy északnyugat felől érkező hidegfront hoz újabb csapadékot, pár fokos, átmenetinek ígérkező lehűlést.

A hidegfront mögött érkező hideg levegő elárasztja a Kárpát-medence térségét — forrás: MeteoPlaza

Összefoglalva: Március az idei téli hónapoknál (január, február) csapadékosabbnak ígérkezik, talán a lehulló csapadékmennyiség eléri majd az ilyenkor szokásos mennyiséget, hisz több alkalommal is számíthatunk csapadékot hozó frontok átvonulására, a korábbi hónapokban felhalmozott csapadékhiány pótlására ez viszont nagy valószínűséggel nem lesz elég.

A hónap első hete a szokásosnál hidegebb, a hónap második fele valószínűleg melegebb lesz az ilyenkor szokásosnál, ami a talaj jelentős melegedését is eredményezheti.

30 napos időjárás-előrejelzés

A hónap második fele valószínűleg melegebb lesz az ilyenkor szokásosnál — fotó: pixabay.com

Megjegyzés:

A térképeken, a meteorológiában szokásos módon, a magas nyomású területek (anticiklonok) középpontját „M", az alacsony nyomású rendszerek (ciklonok) középpontját pedig „A" betű jelöli.

A klíma grafikonokon megjelenő információ az OMSz adatainak feldolgozásával készült.

Az előrejelzést a francia meteociel.fr oldalon elérhető CFS amerikai, hosszútávú előrejelzési modell prognózisára alapoztuk.

Az ilyen távra szóló előrejelzések jelentős bizonytalanságot hordoznak magukban, kísérleti jellegűek, a modell készítői szerint napra, órára szóló, pontos előrejelzésre nem alkalmasak, ám az időjárási tendenciákat mégis jól előrejelezhetik.