Az Agroinform Menőgazdászok csoportjában a beküldött fotók alapján találhatunk példát mindkettőre:

víz

Fotó: Babik Bence

víz

Fotó: Farkes Dávid

szárazság

Fotó: Kozsuch Mihály

szárazság

Fotó: Lőrincz Szabolcs

OMSZ: Jól áll a talajok őszi feltöltődése

Az OMSZ november 24-én kiadott elemzése szerint az elmúlt 10 napban az ország túlnyomó részén számottevő csapadék hullott, ami jelentősen hozzájárult a talajok őszi feltöltődéséhez. Leírták, hogy jelenleg a tavaly ilyenkorihoz képest előrébb jár a folyamat, az őszi vetésű szántóföldi növények számára kedvezően alakult az időjárás - a legtöbb helyen fejlett, megerősödött állapotban várhatják a telet.

Például a kedden érkező újabb csapadéktömbből csütörtök délig a Dunántúl nagy részén 20-50 mm, de az Alföld jelentős területein is 15-25 mm eső esett. Így az elmúlt tíz nap csapadékösszege az ország jelentős részén 25 és 60 mm között alakult, ennél kevesebb csak az északi országrészben hullott.

A talajoknak nem csak a felszín közeli, hanem a középső, 20-50 cm-es rétege is telítetté vált a Dunántúl délnyugati felén valamint többfelé az északi és a keleti országrészben is. Ezeken a területeken néhol a mélyebb talajrétegek is telítődtek, de országszerte javultak a nedvességviszonyok a fél-egy méteres talajrétegben, bár a Kisalföldön és az Alföld nagy részén még igen nagy a vízhiány ebben a mélységben.


Milyen idő lesz és mennyi csapadék várható télen?

Az esotanc.hu 7 intézet időjárás-előrejelzési adatait tette közzé azzal kapcsolatban, hogy milyen időjárás várható a 2022/2023-as téli időszakban.

A hét nemzetközi intézet előrejelzése alapján kiderül, hogy az átlagosnál enyhébb téli időszakra van kilátás, amiben a tél első fele lehet melegebb, míg a második felében már inkább átlag körüli hőmérsékletekre számíthatunk.

A csapadék mennyiségét tekintve, már nagyobb a bizonytalanság, inkább  csak átlag körüli csapadék valószínűsíthető, de ennél szárazabb időszakra is készülhetünk, főként a délkeleti területeken.

  • A Brit Meteorológiai Intézet (Metoffice) előrejelzése szerint: 60-80 százalékos valószínűséggel az átlagosnál enyhébb időjárást vetít előre, csapadék tekintetében a téli időszakban már nem mutat ki határozott tendenciát
  • A NASA előrejelzése szerint: kifejezetten enyhe lesz Európában és a Kárpát medencében a tél első fele, majd átlagos téli időjárásra lehet készülni. Kis eséllyel ugyan, de a november és a december hozhat átlag feletti csapadékot, míg a márciusban a szárazabb idő lesz a domináns
  • Az amerikai NOAA (Nemzeti Óceán- és Légkörkutatási Hivatal) előrejelzése szerint: egyértelműbben fogakmazza meg, hogy az átlagosnál lényegesen enyhébb lesz a tél, csapadék tekintetében Európa északi területeen az átlagosnál kissé több csapadék várható, míg a déli területeken az aszály folytatódására utalnak a jelek. Hazánk pont a kettő határvonalába esik, ezért nagyobb a bizonytalanság.
  • A Japán (JAMSTEC) előrejelzése a fentiekhez hasonló véleményre jutott a modellszámítások alapján.

búza

Az őszi vetésű szántóföldi növények számára kedvezően alakult az időjárás - a legtöbb helyen fejlett, megerősödött állapotban várhatják a telet – fotó: pixabay.com

Az átlagosnál melegebb tél, hidegbetörésekkel

Összefoglalva: a nemzetközi előrejelzések Európára vonatkozóan egyértelműen egy, az átlagosnál enyhébb telet jeleznek előre.  De  mivel az idei telet alapvetően a La Nina határozza majd meg a statisztikai adatok alapján 65-70% esély mutatkozik egy SSW eseményre, azaz a sztratoszféra gyors felmelegedésére, ami a poláris örvény meggyengülését eredményezi.

Ez azért jelenthet gondot, mert a poláris örvény meggyengülése, vagy szétesése lehetőséget teremt arra, hogy a sarkközelben felhalmozódott hideg levegő eljusson hozzánk is, azaz hidegbetöréseket eredményezhet.