Az átlagosnál hidegebb március után áprilisban a havi középhőmérséklet még nagyobb mértékben – jellemzően közel 2 C-fokkal – maradt a sokévi átlag alatt, ahogy az alábbi térképen látható.

időjárás-grafikon

Az áprilisi középhőmérséklet eltérése a sokévi átlagtól 2022-ben, C-fokban megadva – forrás: OMSZ

Ezek az átlagok ugyanakkor mozgalmas, eseménydús időjárást, nagy hőmérséklet-változásokat takarnak. A hónap elején telet idézően hideg volt, amit azonban dinamikus melegedés követett. Míg 4-én hajnalban nagy területen fagyott (az országos területi átlagot tekintve ez volt a leghidegebb éjszaka), addig két nappal később, 6-án az ország túlnyomó részén már 20 és 23 fok közé emelkedett a hőmérséklet délutánra.

A pár napig tartó meleg időt azonban ismét erős lehűlés követte, a hónap közepén azonban egy-két napig újra meleg, helyenként kifejezetten kora nyárias idő volt. Ezután újabb lehűlés következett, és – bár volt melegedés – a hónap második felében sem emelkedett tartósan az átlag fölé a hőmérséklet, ahogy a mellékelt grafikonon is látható.

időjárás

Az áprilisi napi minimum- és maximum-hőmérsékletek változása 2022-ben, valamint a hőmérsékleti minimumok, maximumok és napi középértékek sokévi átlagainak (országos területi átlagok) alakulása C-fokban megadva – forrás: Meteoplaza

15-én mérték a legmagasabb hőmérsékletet a hónap folyamán, akkor Szeged belterületén 26,2 C-fokot regisztráltak kora délután, ami alig több mint 1 fokkal alacsonyabb az eddig ezen a napon mért legmagasabb értéknél, az 1952. április 15-én, Csongrádon rögzített 27,6 C-foknál.

De korántsem volt mindenütt ilyen meleg idő ezen a napon, igen nagy volt a hőmérséklet-különbség: a Dunántúl északi részén néhol még a 15 C-fokot sem érték el a legmagasabb értékek, míg a déli határ közelében helyenként a 25 C-fokot is meghaladták, amit az alábbi térképen is láthatunk.

térkép

A hőmérséklet legmagasabb értékei 2022. április 15-én, C-fokban megadva – forrás: Meteoplaza

Legtöbb helyen 12-én volt a legerősebb lehűlés, akkor – főként keleten – sokfelé -3 fok alá csökkent a hőmérséklet, ahogy a 4. ábrán látható térkép is mutatja. A legalacsonyabb értéket ezen a napon a Nógrád megyei Zabarban mérték. Az akkor és ott regisztrált -7,3 C-fok alig több mint 1 C-fokkal marad el az ahhoz a naphoz tartozó hidegrekordtól, az 1968. április 12-én, Csákváron mért -8,5 C-foktól.

Az első tavaszi hónap után tehát az április is okozott fagykárokat, az erős lehűlések sokfelé meggyötörték a virágzó gyümölcsfákat, lassították az elvetett magok kelését és a növényfejlődést.

időjárás

A hőmérséklet legalacsonyabb értékei 2022. április 12-én, C-fokban megadva – forrás: Meteoplaza

A lehűlések hatása a talaj hőmérsékletének alakulásában is megmutatkozott. A hónap elején – a korábbi meleg időjárásnak köszönhetően – szinte az egész országban meghaladta a 10 C-fokot a 10 cm mélységben. Ezt követően az első héten átmenetileg hosszabb időre 10 C-fok alá csökkent, utána viszont, a második dekád elejétől, eleinte az Alföldön, majd másutt is újra meghaladta azt, április második felében csak a nyugati és északkeleti megyékben volt hidegebb a föld 19-e körül rövid ideig, ahogy a térképen is látható.

időjárás

A 10 cm-es mélységben mért talajhőmérséklet napi középértékei 2022. április 19-én, C-fokban megadva – forrás: Meteoplaza

A tartós szárazságot hozó márciust követően a második tavaszi hónap csapadékviszonyok szempontjából kiegyensúlyozott volt.

Az országos területi átlag a hónap végére kevéssel meghaladta a sokéves értéket, ahogy a mellékelt grafikon mutatja. Átlagosnál szárazabb területek a Kisalföldön, a déli határ közelében és a Tiszántúlon voltak, a középső országrészben ugyanakkor helyenként a 40 mm-t is meghaladta a sokévi átlaghoz viszonyított többlet.

Az időbeli eloszlás viszonylag egyenletes volt. Durván hetente követték egymást a nagy területen kiadósabb mennyiséget hozó csapadékrendszerek, amelyek jellemző módon szinte az utolsó cseppig a talajba szivárgó, lassú esőt hoztak, de 3-a körül havazás, hózápor is előfordult több helyen (rövid időre néhány cm-es hótakaróval terítve be a földeket), és 24-e körül viharos széllel, néhol jégesővel kísért heves zivatarok is előfordultak, főként Borsod-Abaúj-Zemplén megyében.

időjárás

Az áprilisi napi csapadékmennyiség területi átlagai és ezek, valamint a sokévi értékek összegződése a hónap folyamán 2022-ben – forrás: Meteoplaza

A hónap utolsó csapadékrendszere 27-én szinte az egész országban hozott esőt, akkor az ország középső részein sokfelé 10 mm-nél több esett, Komárom megyében és az Alföldön helyenként 20 mm-t meghaladó mennyiséget regisztráltak, csak az északkeleti határ közelében voltak száraz területek, ahogy az alábbi térképen is láthatjuk.

időjárás

Az április 27-én leesett csapadékmennyiség mm-ben – forrás: OMSZ

A kiegyensúlyozott csapadékviszonyok következtében, az egyre erősödő párolgás, illetve párologtatás ellenére a felső talajrétegek nedvességtartalma örvendetesen növekedett a hónap folyamán, ami a 10 cm-es mélységre vonatkozó talajnedvesség-adatokban is tükröződik.

időjárás

Talajnedvesség értékei (%) a 10 cm-es mélységben április végén – forrás: Meteoplaza

A mélyebb, 50 cm alatti rétegekben továbbra sem változott számottevően a nedvességtartalom, a felső 1 m-es talajréteg becsült vízhiánya főleg az ország középső részein csökkent, a hónap végén az ország területének több mint harmadán kevesebb 50 mm-nél (8. ábra). Legtöbb esőre továbbra is az Alföldön van szükség, ott nagy területen 70 mm-nél több kellene a telítettséghez, ahogy a térképen is látható.

időjárás

A felső 1 m-es talajréteg vízhiánya április végén mm-ben – forrás: OMSZ

Összegzésképpen megállapítható, hogy a száraz márciust követően áprilisban már nem akadályozta az ország nagy részén tartós vízhiány a növények fejlődését. Gondokat főként a késő tavaszi fagyok okoztak, elsősorban az éppen virágzó gyümölcsfák esetében. A kapások vetését is késleltethette kissé sokfelé az átlagosnál hidegebb, többször csapadékos időjárás, de tartósan  jelentős mértékben nem akadályozta.

Indexkép: Pixabay