A meteorológusok szerint az elmúlt napokban elkeserítő ütemben dőltek az időjárási rekordok Európa-szerte, nyolc országban is extrém meleg tapasztalható - írja a greendex.hu TheGuardian cikke alapján.

olvadó gleccser

Olvadó gleccser – fotó: pixabay.com

Sorra dőlnek meg a helyi melegrekordok

A szélsőséges hőmérsékleteket követő klimatológus, Maximiliano Herrera adataiból kiderül, hogy extrém meleg januári napot legalább nyolc európai országban regisztráltak, köztük van Lengyelország, Dánia, Csehország, Hollandia, Fehéroroszország, Litvánia és Lettország is.

A lengyelországi Korbielówban a hőmérséklet elérte a 19 °C-ot, ami 18 °C-kal haladja meg a januári éves átlagot. A csehországi Javorníkban az év ezen időszakában átlagosan 3 fokos hőmérséklettel szemben most 19,6 Celsius fok volt.

A fehéroroszországi Vysokaje hőmérséklete ebben az évszakban általában nulla körül mozog, vasárnap azonban 16,4 fokot mértek, ami az ország korábbi januári rekordját 4,5 fokkal döntötte meg. Herrera arról is beszámolt, hogy a kontinens más részein is sorra megdőltek helyi rekordok, csak Németországban közel 950 esetben.

Tengerparti időjárásban sütkérezett Észak-Spanyolország és Dél-Franciaországa legmelegebb januári napon Bilbaóban 24,9 Celsius-fok volt, de rekordok dőltek meg az asztúriai, a kantábriai és a baszk régió állomásain is. Csak Írország, Norvégia, Nagy-Britannia, Olaszország és a Földközi-tenger délkeleti része nem tett közzé rekordot.


Az európai történelem legszélsőségesebb eseménye

Herrera szerint:

Ezt az európai történelem legszélsőségesebb eseményének tekinthetjük.Vegyük a 2022. júliusi brit szélsőséges hőhullám esetét, és terjesszük ki ezt a nagyságrendet egy sokkal nagyobb területen, körülbelül 15 országot felölelve. Vitathatatlanul kijelenthetjük, hogy ez az első alkalom, hogy Európában egy szélsőséges időjárási esemény (az extrém hőség szempontjából) összehasonlítható az észak-amerikai legszélsőségesebb időjárással.

A Met Office vezető meteorológusa, Alex Burkill is egyetértett azzal, hogy szélsőséges időjárási eseményről van szó. Burkill elmondta, hogy ezt az az Afrika nyugati partjainál kialakult meleg légtömeg okozta, ami Portugáliából és Spanyolországból északkeletre vándorolt Európán keresztül.

Széles körben kiterjedt, Dániában, Csehországban, valamint jóformán egész Németországban rekordokat meghaladó hőmérsékletek voltak januárban

– mondta Burkill, hozzátéve, hogy Dél-Angliában is kivételesen meleg idő volt, hét dél-angliai helyszín is rögzítette a valaha volt legmelegebb szilvesztert.

olvadás

Felmelegedő légkörünk és óceánjaink minden bizonnyal elősegítik a rekordok megdöntését – fotó: pixabay.com

Mi okozza a szokatlan meleget?

Scott Duncan meteorológus szerint az Európa-szerte elképesztő hőmérsékletnek a pontos okait nehéz megállapítani. Elmondása szerint szerepet átszhat a La Niña és a tengerfelszínek rendellenes melege:

A fentiek közül azonban egyik sem új, szóval mitől volt szélsőséges a rekorddöntő státusz? Felmelegedő légkörünk és óceánjaink minden bizonnyal elősegítik a rekordok megdöntését

– mondta.

Bill McGuire professzor szerint a magas hőmérsékletek még rosszabbakat jelenthetnek. Az éghajlat összeomlásának következményeiről már publikáló szakember szerint ez némi bepillantást ad abba, hogy mi vár ránk: a tél egy pár hónapos nyirkos, sivár és enyhe időszakra redukálódik, amikor nagyon kevés lesz a fagy, a jég vagy a hó.