Délnyugat felől kiterjedt csapadékmező érte el hazánkat, amely fokozatosan terjed északkelet felé. A csapadék halmazállapota rendkívül változatos: a Dunántúl déli és középső tájain reggel már többfelé havas eső, sőt ónos eső váltotta fel a havazást, miközben a keleti országrészben és északon továbbra is havazás jellemző.

Az érintett térségekben másodfokú riasztás van érvényben az ónos eső miatt.


terkep

Kép: HungaroMet

A hőmérséklet országszerte fagypont alatt alakul, így az utak rendkívül csúszósak – különösen azokon a területeken, ahol már ónos eső hullott. A hatóságok fokozott óvatosságot kérnek az autósoktól: nagyobb követési távolság és a szokásosnál is figyelmesebb vezetés javasolt.


A csapadékrendszer két hullámban éri el az országot:

  • Az első szakaszban főként havazás, havas eső és ónos eső várható – északon és a magasabban fekvő részeken továbbra is a hó a jellemző.
  • Estére újabb csapadékzóna érkezik, ekkor már jellemzően eső formájában, ám a magasabb térszíneken – például az Északi-középhegységben – továbbra is hullhat hó vagy ónos eső.


kekes

Fotó: Facebook

Kiemelten veszélyeztetett területek:

  • Mecsek térsége: tartós ónos eső (akár >1 mm) délutánig.
  • Dunántúli-középhegység, főváros agglomerációja (200-300 m fölött): estig ónos eső.
  • Északi-középhegység: szerda reggelig több mm ónos eső és 10 cm-t is meghaladó hó is kialakulhat.

A friss hó vastagsága többnyire 3-8 cm lehet, de délen ennél kevesebb, míg északon, különösen a hegyvidéki tájakon 10 cm fölötti hótakaró is várható.


Emellett kedden napközben a délkeleti szél hordhatja a havat, főként az északi térségek magasabban fekvő területein, ami csökkent látási viszonyokat eredményezhet.

A kialakult időjárási helyzet miatt érdemes folyamatosan figyelni a friss riasztásokat, időjárási figyelmeztetéseket és az útviszonyokra vonatkozó információkat.

Forrás: idokep.hu és met.hu

Indexkép: Györkő Zsombor/Facebook