A szőlő igazi büszkesége a kertésznek. Nem csoda, ha már nagyon várjuk, hogy végre beérjen, és kezdődhessen a szüret. Van, aki csak a gyümölcs miatt termeszti, de sokan akadnak, akik bort készítenek belőle. Az ok mindegy is, amiről viszont nem szabad megfeledkeznünk, hogy csak akkor lesz bőséges a termés, ha teszünk érte. Most pedig elég sok a feladat a szőlő körül.

Azonban, ha tisztában vagyunk vele, milyen igényei vannak most a szőlőnek és meg is adjuk azokat neki, egészen biztosan nem fogunk unatkozni a szüret idején sem.

Ezt tedd most a szőlővel

1. Mivel a szőlő futónövény, elég nagy ambíciói vannak, és meg akarja hódítani az egész kertet. Így most időszerű megállítanunk a túlzott lombnövekedést, hogy megfelelő mennyiségű és minőségű legyen a szőlő. A szőlő zöldmetszése kora nyártól ad számunkra munkát, amiről most sem szabad megfeledkeznünk.

2. Fontos munka a kötözés vagy aggatás is. A szellős lombfal biztosítja, hogy nagyobb legyen a szőlő védettsége a peronoszpórától és a lisztharmattól.

3. A hónaljhajtásokat is el kell távolítani, a támaszték fölé növőket pedig csonkáznunk kell. Ez a túl hosszúra nőtt hajtások bekurtítását jelenti.

szőlő

A szőlő nyári zöldmetszése elengedhetetlen a jó termés érdekében. Fotó: Shutterstock

4. Fontos, hogy a szőlőfürtök körül távolítsuk el a leveleket, hogy jobban be tudjon érni a gyümölcs. Azonban ez messze nem azt jelenti, hogy meg kell kopaszítani a növényt, csupán az adott fürtöt eltakaró leveleket vegyük le.


5. Sok helyen vágják vissza a fürtök végét, hogy ezáltal ízletesebb szőlőfürtök kerüljenek az asztalra.

6. Sajnos nyáron védeni kell a szőlőt a peronoszpóra, a lisztharmat és a szürkerothadás ellen is.

Ez lehet az oka, ha nem érik be a szőlő

Sajnos gyakran előfordul, hogy nem érik be a szőlő, hiába várjuk. Ennek több oka is lehet.

1. Fontos, hogy rövidebb tenyészidejű csemegeszőlő fajtát válasszunk, mely hamarabb hoz termést, és kevesebb permetezést igényel.

2. Arra is ügyeljünk, hogy ne hagyjunk túl sok termőrügyet a metszéskor, mert minél több a termés, annál lassúbb lesz az érés.

3. És természetesen a nyári zöldmetszést sem felejthetjük el, hogy a tőkét át tudja járni a napfény és a levegő. Mivel egy kilogramm fürt beérleléséhez egy négyzetméter lombra van szükség, ennél több levelet felesleges meghagyni, hiszen az csak elveszi a fényt a tőkétől.

Miért sárgul a szőlő levele?

Ha a szőlő egészséges, de a levelei elkezdenek sárgulni, majd a szélükön barnulni, valószínűleg vas, bór vagy magnézium hiányra kell gyanakodni. Az elemi vasat a növények nem képesek felvenni. A hiányzó mikroelemeket permetezéssel vagy öntözéssel tudjuk a tőke szöveteibe juttatni.

Így védd meg a szőlőt a szürkerothadástól

Ha tőkék fürtjeinek bogyóin vastag, szürke penészgyep jelenik meg, az a szürkerothadás jele. Ez leginkább a csapadékos időjárás hatására jelenik meg, és óriási termésveszteséget okoz. Nagyon fontos a megelőzés, ezen belül a hajtásválogatás, a kacsozás és a tetejezés. A bogyók kifejlődése után gombaölőszerrel kell permetezni.

szőlőtőkék

Fontos a szőlő védelme a peronoszpórától, a lisztharmattól és a szürkerothadástól. Fotó: Shutterstock

Így védd meg a szőlőt a peronoszpórától

A peronoszpóra fertőzésnek kedvez a párás, esős időjárás. Tünetei a levél színén áttetsző, úgynevezett olajfoltok, a fonákján megjelenő fehér penészgyep, és hogy a megfertőzött levél először sárga lesz, majd barna, majd lehullik. A bogyók összetöppednek, és lila színük lesz, továbbá nem tudnak fejlődni. Nagyon fontos, hogy még a tünetek megjelenése előtt permetezzünk bordói lével, bordói porral, majd ezt három-négyhetente ismételjük meg. Ha nagyon meleg az idő, még gyakrabban kell ismételni. Mindig ügyeljünk, hogy tartsuk be az egészségügyi előírásokat és a várakozási időt is.

Ezért fontos, hogy sok szőlőt együnk

1. A szőlő 80 százaléka víz, mégis kiemelkedő jelenőségű az egészségünk szempontjából a fogyasztása.

2. Magas szénhidráttartalma ellenére glikémiás indexe, vagyis vércukorszint-emelő hatása közepes.

3. Nagy víz- és káliumtartalma miatt kiváló méregtelenítő és vízhajtó, fogyasztása pedig csökkenti a vér húgysav szintjét, ezáltal segít a köszvény és egyéb izületi panaszok csökkentésében.

4. Magas A-, B-, C-, és K-vitamin tartalma mellett remek kálium-, szelén-, biotin-, vas- és folsavforrás. Segít karbantartani az immunrendszert, a szellemi és fizikai erőnlétet.

5. A procianidin megőrzi az erek rugalmasságát, semlegesíti a szabad gyököket, és segít megelőzni az érelmeszesedést. Emellett csökkenti a vérnyomást, gátolja a vérrögök kialakulását, és megvéd a szívinfarktustól. Mivel gátolja a hisztamin képződését, így segít csökkenteni az allergiás tüneteket.

6. A flavonoidok csoportjába tartozó fisetin hátráltatja a daganatképződést, és javítja a hosszú távú memóriát. A leszedett szőlő már nem érik tovább, így akkor érdemes majd leszedni, amikor már teljesen érett. Ráadásul, minél érettebb, annál több benne az antioxidáns.

7. Mivel hatóanyagainak egy része a héjában és a magokban található, nem érdemes meghámozni, és mag nélküli fajtákat fogyasztani. A magokat érdemes alaposan megrágni, hogy minél több hatóanyag ki tudjon szabadulni belőlük.

Szőlőben gazdag kertet kívánunk!