Te már beszerezted a tökéletes, karácsonyfának való fenyőfát? Ahogy közeledik a karácsony, úgy válik egyre sürgetőbbé a beszerzése. Persze vannak, akik a műfenyőre szavaznak, így nekik csak a garázsból kell elővenni a fenyőfát, azonban sokak számára hozzátartozik az "igazi" fenyő a karácsonyhoz.

Ha pedig karácsonyfa, akkor sokaknak a lucfenyő ugrik be elsőre, hiszen tökéletes alakjával, csodálatos színével és varázslatos illatával valóban elhozza az otthonokba a karácsonyi varázslatot. Azonban nem árt, ha jobban megismered a lucfenyőt, mielőtt helyet adsz neki az otthonodban.

A lucfenyő, mint karácsonyfa

A lucfenyő szabályos alakjával és csodás illatával sokak számára jelenti az egyetlen választási lehetőséget karácsonykor. Ezért egyáltalán nem véletlen, hogy ez a fenyőfa lett a  legnépszerűbb a karácsonyfák között.

Azonban annak ellenére, hogy sokunk otthonában kap helyet, mégis, keveset tudunk róla. Amikor a lucfenyőt említjük, az nem csupán egyetlen fenyőt jelent, hanem tulajdonképpen egy egész növénynemzetségről beszélünk, mely összesen 36 fenyőfélét takar - tudjuk meg Megyeri Szabolcs cikkéből. Ezek közül főképpen a közönséges luc, a Picea abies, amit a köztudatban lucfenyőnek nevezünk.

A nemzetségbe többek között beletartozik a koreai, a szibériai, a turkesztáni, a kínai szúrós, a kanadai fekete vagy éppen a vörös luc, azonban a különféle lucok nagyon sok mindenben eltérnek egymástól.

lucfenyő karácsonyfa

A lucfenyő alakja és illata is ideális, ha karácsonyfát keresünk. Fotó: Shutterstock

Éppen ezért a lucfenyő méreteiben is nagyon eltérő lehet. Ez persze attól függ, hogy milyen körülmények között nevelkedett, hiszen nagyban számít a magasságát illetően a talaj minősége és a csapadék mennyisége is. Mérete 20 és 50 méter közötti, de akár még 80-90 méteresre is megnőhet. Azonban élete első 5-8 évében nagyon lassan cseperedik.


A luc vágott fenyőként változatos méretekben kapható, így akár az asztalra is kerülhet karácsonyfaként, ha 80-100 centiméteres példányt választunk, de a 150-200 centiméteres fák kiválóak az otthonunk díszeként is. Sőt, még irodákba is remek, hiszen akár 3-5 méteres lucfenyőt is választhatunk. Azonban, ha konténeres lucfenyőt választunk karácsonyfaként, arra ügyeljünk, hogy legfeljebb 7-9 napig maradhat a fűtött szobában, különben lassan de biztosan elpusztul.

A bent töltött idő alatt öntözni, párásítani kell. Ne tegyünk rá nagy hőleadású izzósort sem. A dézsás luc karácsonyfát az újév első napjaiban ki kell vinni a lakásból, de konténerében hagyva akár tavaszig is eltartható a teraszon vagy a kertben.

Adjunk helyet a lucfenyőnek a kertben

Éppen ezért a fiatal lucfenyők kiválóan tarthatók dézsában, így akár éveken át lehetnek a család karácsonyfái. Ha pedig úgy döntünk, hogy helyet adunk neki a kertünkben, akár dézsában, akár kiültetve, ne tántorítson el minket a tekintélyes mérete, ugyanis a lucfenyőt lehet metszeni.

Egy egyszerű alakító metszéssel a kívánt magasságra formázható, sőt, bár kevesen tudják, de még sövényt is lehet kialakítani belőle. A luc sövényként lehet alacsony, 80-120 centiméter magas. Kiváló dekoráció a kertben, akár még a kerítés mellett is. Ha pedig magasabbra hagyjuk nőni, akkor védelmi szerepet is betölthet, hiszen nem lehet rajta átlátni, szúróssága miatt pedig átmászni sem. Habár lassan nő, a luc nagyon hosszú életű. Akár matuzsálemi kort is meg tud élni. Egy nyugat-svédországi luc kolónia például állítólag közel 9500 éves.

Éppen ezért, ha helyet adunk a lucfenyőnek a kertben, akkor az a diófához hasonlóan, még az unokáinknak az életében is fontos szerepet fog betölteni. Ráadásul a lucfenyő nem támaszt túl sok igényt felénk. Jóformán bárhol, bármilyen körülmények között megél. Mivel éghajlati igényei egybevágnak a hazai klímával, hazánkban is nagyon jól érzi magát.

Mivel azonban kedveli a párás levegőt, érdemes időnként vizes permetezéssel segíteni, hogy minél jobban érezze magát nálunk. A luc a kontinentális éghajlatot kedveli, és legjobban a hegyi, hegyvidéki területeket részesíti előnyben. A magyar erdőségeknek csupán 1-2 százalékát teszi ki, leginkább a Soproni-, és a Kőszegi hegységben található meg.

A luc a talajt tekintve nem válogatós, az átlagos kerti föld szinte biztosan megfelelő számára. Fényigénye átlagos, közepes, azonban jobb, ha olyan helyet keresünk számára, ahol félárnyékban, vagy napos helyen van. Fontos, hogy az ültetést követő első hónapokban rendszeresen öntözzük. A lucfenyő szereti a párát, ezért a meleg napokon az öntözés mellett spricceljük le az ágait vízzel. Ha konténerben neveljük, akkor tegyünk alá egy vizes alátéttálcát, így megkapja a számára szükséges párát.

Hogy ne száradjon ki a talaja, mulcsozzuk. Mivel a magassága ellenére sekélyre hatoló gyökérzete van, a magas lucfenyők sajnos kidőlhetnek egy nagyobb vihar hatására. Ezért érdemes a háztól, vezetéktől, kerítéstől távol ültetni.

fenyőfa ültetés

A kertbe ültetett fenyőfa még az unokáinknak is örömet fog okozni. Fotó: Shutterstock

A lucfenyő még télálló is, így még a teleltetésével sem kell foglalkozni. Azonban fiatal korában érdemes kupacolással védeni. Ez azt jelenti, hogy a fa törzséhez egy-másfél arasz magasan halmozzunk fel komposzttal, zöldhulladékkal kevert földet, míg a konténeres fenyő esetében szigeteljük a konténert kívülről papírral vagy buborékfóliával, a talajt pedig mulccsal.

Így ültesd el a lucfenyőt

A lucfenyő egész évben ültethető, amikor nem fagypont alatti a hőmérséklettel. A konténeres kiszerelésű luc változatok kora tavasztól késő őszig helyezhetők el a kertben.

A lucfenyő esetében először végezzünk egy talajlazító ásást, majd ássuk ki az ültetőgödröt. Ez legyen 20-40%-kal nagyobb a növény konténerénél, de legyen legalább 60x60x60 centiméteres. A gödör aljára kerüljön félarasznyi tápanyag réteg, komposzt vagy szervestrágya, majd ezt fedjük be ugyanennyi földdel, ugyanis a gyökerek nem érintkezhetnek közvetlenül a tápanyaggal. Ezután halmozzuk vissza a földet, és tömörítsük a talajt, majd alaposan öntözzük be a fát, és tegyünk rá mulcsot.

Mindenkinek csodás karácsonyfát és boldog ünnepet kívánunk!