A tea az egyik legnépszerűbb ital a világon, a teázás egyik legfontosabb találmánya pedig az Egyesült Államokból származik. A teafilter gyökerei az 1900-as évek elejéig nyúlnak vissza.

A teát hosszú ideig nem kellett leszűrni, olyan nagyok voltak a Kínában termesztett teák levelei. A teaszűrőre akkor lett szükség, amikor a britek olyan teaültetvényeket telepítettek Indiában, melyek levelei sokkal kisebbek voltak. Azonban míg a különféle szűrők tudatos fejlesztések eredményei voltak, addig a teafilter megszületéséhez egy véletlen vezetett.


Thomas Sullivan, egy New York-i kereskedő 1908-ban abban reménykedett, hogy ha termékmintákat küld, megnyerheti a vásárlókat. A csomagoláshoz kis selyemtasakokat használt, amelyekbe egy-egy adag teára való teafüvet rakott. Úgy gondolta, hogy a vásárlók majd kibontják a tasakot, és beleöntik a tartalmát a teaszűrőkbe. Azonban nem így történt.

Ugyanis az emberek felismerték, hogy a selyem hálós szövése lehetővé teszi, hogy a víz átjárja azt, így a tasakokat egyszerűen belemártották a forró vízbe. Amikor Sullivan ezt megtudta, a selyemzacskókat még lazább szövésű géztasakokra cserélte, hogy a víz még jobban tudjon keringeni a levelek között.

tea

A teafilter megszületéséhez egy véletlen vezetett – fotó: Shutterstock

Bár Sullivannak köszönhetően terjedt el a teafilter, a szabadalom nem az ő nevéhez fűződik: Roberta C. Lawson és Mary Molaren már korábban kitalálta és megalkotta a tealevéltartót. A leveleket hálós szövetbe tették, annyit, amennyi egy csésze teához szükséges. 1903 márciusában be is jegyezték a szabadalmat, és 1904-ben megjelent kereskedelmi forgalomban is a teafilter, mégsem az ő nevükkel vált ismertté.

A teafilter tömeges gyártása 1920-ban kezdődött, a viszonylag drága és könnyen sérülő selymet gézre, majd speciális szűrőpapírra cserélték a selyemről. Ekkor került rá a cérna is, hogy a vízbe lehessen lógatni, valamint a díszes kis címke a márkajelzéssel. Ekkor még két méretben készültek a teafileterek, volt egy nagyobb a kancsóhoz, egy kisebb pedig a csészéhez.

Az első teafiltergyártó gépet 1929-ben Adolf Rambold készítette el. Az 1930-as évekre már napi 18.000 teafiltert gyártottak.

Angliában sokáig megvetették a teafiltert (valójában a mai napig azt mondják, hogy az igazi tea teatojással készül), az új találmány teljesen megváltoztatta az addigi szertartást. A kis zsákokban már nem lehetett rendesen látni a leveleket, nem lehetett megszagolni, már kevésbé számított a minőség is. A tea kényelmi árucikké vált, a teázás pedig a mindennapok része lett.

A második világháború után változott meg a helyzet: először 1952-ben a Lipton, majd 1953-ban a Tetley szabadalmaztatta a teafilterét, ennek ellenére 1968-ban az Egyesült Királyságban főzött tea mindössze 3%-át készítették filterrel. A 2000-es évek elejére azonban ez a szám már 96%-ra emelkedett.

Forrás: roadster.hu, kezmuvestea.hu