Ezt Petőházi Tamás, a Gabonatermesztők Országos Szövetsége elnöke mondta az Agroinformnak az aktuális terménypiaci várakozások és kilátások kapcsán, jelezve: 2022 óta a világpiaci árakat és mozgásokat leginkább a háború és a globális politikai feszültségek határozták meg, de az elmúlt napok eseményei újabb lendületet adtak ennek a folyamatnak.
– A Trump-korszak óta lebegtetett amerikai vámemelések mostanra valósággá váltak: az Egyesült Államok 54 százalékos vámtarifát vezetett be a kínai termékekre, míg az Európai Unióból származó árukra 20 százalékos vámot vet ki. Azok az országok, amelyek orosz forrásból származó üzemanyagot vásárolnak, akár 500 százalékos vámmal is számolhatnak – bár egyelőre nem világos, hogyan fogják ezt ellenőrizni és betartatni – fogalmazott a szakember. – Ami a gabonaárakat illeti: a piacot egyelőre a kivárás jellemzi, de minden jel arra utal, hogy az előttünk álló napokban a piacokra rányomja a bélyegét a Kína és Amerika közötti gazdasági hidegháború. A legfontosabb kérdés most az, hogy milyen ellenlépésekre készül Peking. Valószínűsíthető, hogy Kína vámot vet ki az amerikai szójára, amelynek importját már az elmúlt években is jelentősen csökkentette. Míg 2016-ban még 36 millió tonnát vásárolt az USA-tól, ma ez már jóval alacsonyabb, mintegy 20 millió tonna. Az amerikai szójatermelők számára az uniós piacok maradhatnak menekülő útvonalként, ami akár túlkínálatot és árcsökkenést is eredményezhet Európában.
Petőházi Tamás szerint a tőzsdék is reagálnak: az arany ára meredeken emelkedik, ami tipikusan a piaci bizonytalanságok idején jellemző „menekülő" eszköz. A mezőgazdasági termények piacán azonban bizonytalanság uralkodik: az egyik oldalon a vámháború, a másik oldalon pedig a száj- és körömfájás európai, köztük magyarországi terjedése vetíti előre a változásokat. Bár a vírus jelenlegi kitörései még földrajzilag körülhatároltak, szakértők attól tartanak, hogy ha újabb hazai vagy szlovákiai gócpontok jelennek meg, a fertőzés országos méretűvé válhat – ennek következményei pedig messze túlmutatnak az állategészségügyön.
A hazai raktárakban lévő toxinos gabonakészletek kapcsán kérdésünkre azt mondta: a tárolókból a tél folyamán valószínűleg már kiszállították az aflatoxinos termékeket, mivel ezekért is hasonló árat adtak, mint az egészséges áruért, ezért a gazdák jól jártak az eladással. A búza ára jelenleg a korábbi 95 ezer forintos szintről 80 ezer forint körülire csökkent, de az olasz piac újra élénkülni látszik, különösen a malmi búzák iránti keresletben. Ezzel együtt a következő időszak ármozgásait alapvetően az előbb már említett két tényező fogja meghatározni.
Indexkép: MTI