Folyamatos a darazsak jelenléte hazánkban – előfordulásuk jelentős mértékben függ a klímahelyzettől, a felmelegedő időjárási viszonyok hatásától, illetve szűkebb értelemben véve az adott év időjárásától is. Ugyanakkor kijelenthető, hogy hozzá kell szoknunk ahhoz, hogy számukat tekintve jócskán több darázzsal kell majd együtt élnünk a jövőben – írja a Magyar Nemzet.

darázs

Hozzá kell szoknunk a jelenlétükhöz – fotó: pixabay.com

Idén a korábbi évekhez képest megnövekedett a nagy méretű darázsfajok elterjedése és jelenléte a hazai portákon, kertekben – mondta Vörös Géza szekszárdi agrárszakmérnök a Tolna Vármegyei Hírportálnak.

Magyarországon a darazsak elszaporodásának oka a tartós meleg, igaz ez a lódarazsak megnövekedett számára is

– fogalmazott a szakértő.


Egyre több a darázs

A hőség hatására a rovarok intenzíven tudtak szaporodni, és amennyiben a felmelegedés és idő előtti tartós meleg lesz a továbbiakban is a jellemző, akkor fel kell készülni a darazsak nagyobb számú megjelenésére.

A szakember kiemelte: a jelenlegi helyzet aggasztó, mert augusztus végére a darazsak tömeges megjelenése akár kritikus mértékre is eszkalálódhat.

Az elmúlt két-három évben nem kedvezett ilyen mértékben az időjárás a rossz hírű rovaroknak, ezt abból is lehetett érzékelni, hogy több volt a szúnyog és a csapadék is

– mutatott rá Vörös Géza.

Mennyire használnak a boltban kapható irtószerek?

"Amikor azt észleljük, hogy a darazsak egy adott pontra, felületre leszállva közlekednek, akkor ott biztos, hogy fészek található" – nyilatkozta a lapnak a szakértő.

A lakosság számára elérhető készítmények csak azon kisebb darázsfészkek irtására alkalmasak, amelyek elérhető helyen találhatóak, és nem sok a darazsak egyedszáma sem.

A lakossági készítmények a rejtett fészkek esetében már nem tudnak megfelelők vagy éppen gazdaságosak lenni. Jó hír viszont, hogy a kezelt területen újabb darázsfészek abban az évben már nem alakul ki, ami egyrészt az irtószer hatásának, másrészt az évszaknak köszönhető, hiszen már nem építenek ugyanoda a rovarok újabb fészket.

Vörös Géza szerint a darazsaktól való félelem alapvetően nem helyes, mert nagyon hasznosak is tudnak lenni, amennyiben nem az ember közvetlen környezetében vannak, csak – ahogy fogalmazott – „valamivel rosszabb a marketingjük", mint a méheknek.

A darazsak több kilométeres távolságokat berepülnek az élelem, a folyadék és a fészek építéséhez szükséges anyagok összegyűjtése érdekében. Amikor ilyen nagy távolságokat járnak be, akkor időnként meg kell pihenniük. A pihenő darázs azonban soha nem összekeverendő azzal, amelyik éppen a fészekbe igyekszik visszatérni – hívta fel a figyelmet a szakértő.