A kínai gyógyászat szerint nem kellene annyira élesen elkülönítenünk a gyógynövényeket az egyéb fogyasztható növényektől, mert a táplálkozásunk már önmagában is a gyógyítás egyik meghatározó eleme. Minden egyes zöldség és gyümölcs rendelkezik ugyanis olyan aktív hatóanyagokkal, tápanyagokkal, amelyek jótékony hatást fejtenek ki a szervezetünkre, és amelyeket kihasználhatunk egészségünk megőrzése érdekében – írja az egy.hu.

gyógytea

A gyógyteákban rengeteg az aktív hatóanyag – fotó: pixabay.com

Közeledik a hideg idő, egyre nagyobb számban fogynak a zsebkendők

Nagyon gyakori probléma a torok, a garat és a mandula gyulladása, ilyenkor érdemes újra elővennünk nagyanyáink jól bevált praktikáit, tüneteket mérséklő teakeverékeit. Kiváló gargarizáló például a bodzás tej, amihez a bodzavirágot kell felfőzni tejben, állni hagyni fél órát, majd leszűrni.

A gyulladás enyhítésére sárgarépaszirupot is alkalmazhatunk: negyed liternyi frissen préselt répalevet főzzünk sziruppá két evőkanál mézzel és egy kicsi vízzel, majd naponta ötször kanalazzunk belőle.

Gargalizálhatunk a szelídgesztenye leveléből készített főzettel is, a citromfű és a kamilla párosa pedig hatékonyan enyhíthet a hörgők panaszain.

Célszerű naponta 2-3 bögre gyógyteát is elfogyasztanunk, ami tartalmazhat szurokfüvet, cickafarkot, körömvirágot, citromfüvet, kamillát, lándzsás útifüvet, kakukkfüvet, martilaput, kis ezerjófüvet, tüdőfűlevelet, orvosi veronikát vagy akár eukaliptuszt és mentát.


gyógytea

A gyógynövények ereje ősszel is segíthet – fotó: pixabay.com

Köhögés esetén a menta- és levendulatea jelenthet nagy segítséget, vagy akár vöröshagymából is főzhetünk szirupot. Erre az a legegyszerűbb megoldás, ha a felkarikázott hagymákat barna cukorral üvegbe rétegezzük, és ezt mindaddig melegítjük a sütőben, amíg be nem fejeződik a sziruposodás folyamata. Naponta két-három teáskanálnyit fogyaszthatunk belőle.

Erősíti az immunrendszert, és megfelelő keringést biztosít a csipkebogyóból, hársfa- és bodzavirágból készült tea, ahogy a fokhagymás tea is hatékony lehet. Ehhez egy csésze gyógynövényes teába törjünk bele legalább egy gerezd fokhagymát, hagyjuk állni 10-15 percet, majd kortyolgassuk el. A reggel és este fogyasztott fokhagymás tea vagy natúr fokhagymás főzet hatásos lehet a magas vérnyomás ellen is, ahogy a fagyöngytea, vagy a galagonya, mezei zsurló, pásztortáska teakeverék is eredményesen alkalmazható.

Érfalerősítő és keringésfokozó hatású gyógynövénynek számít a borágó és a szőlőlevél – a forrázatukból naponta három csészével fogyasztható.

Segíthet még a fürtös menta, a mezei kakukkfű, a palástfű és a szagos müge is, a tyúkhúros tea pedig amellett, hogy zsíroldó tulajdonsággal rendelkezik, segíti az epetermelést és lebontja a rossz koleszterint.

A veronika epehajtó, vértisztító hatású és javítja az agyi vérkeringést. A cickafarkfű serkenti az epeváladék termelését és szabályozza a máj funkciókat. A zsálya közismert gyulladáscsökkentő és vértisztító hatásáról, a galagonya pedig rugalmasan tartja az érfalakat.

Nélkülözhetetlen gyógynövények a jó emésztéshez

A zsályafőzet és a rozmaringtea segíti az emésztésünket, enyhítik a puffadást és az enyhébb gyomor- illetve bélgörcsöket.

A bélnyálkahártya nyugtatására alkalmas teát készíthetünk szárított áfonyából, fehérmályva leveléből és aprított porcsinfűből  - ez alkalmazható enyhébb hasmenés csillapítására is. Szintén hatásos lehet a szederlevél főzet vagy a vörös áfonyalevél tea is, ahogy a fehér árvacsalán, a diófalevél, az apróbojtorján vagy a málnalevél is gyógyír lehet az ilyen jellegű panaszok enyhítésére.

A teákat azonban ne csak forrázzuk, hanem főzzük is pár percig, hiszen a cserzőanyagok így jobban kioldódnak.

Amíg a probléma fennáll naponta háromszor fogyasszuk, még hatásosabb, ha az előbb említett növények keverékét alkalmazva gyógyulunk.

Nyugalom, béke és pihentető alvás

Gyakori panasz a fejfájás, ezért jó, ha lapul a kamránkban pár olyan alapanyag, amelyből teát főzhetünk a csillapítására. Ilyen például a káposzta, aminek a főzetével inhalálhatunk, ezáltal elűzve a kellemetlen érzetet. Hatásos lehet a jázminvirágból készített tea vagy az őszi margitvirág is. A mezei kakukkfű szintén görcsoldó, fejfájást enyhítő hatással rendelkezik, a borsmenta olaját belélegezve pedig enyhülhetnek a panaszaink.

Fárasztó szellemi munka és stressz esetén javasolt a bazsalikom forrázatának fogyasztása, de a pipacstea is segítségünkre lehet. A citromfűlevél-tea fogyasztása is ajánlott, de orbáncfű teát is ihatunk, de tartsuk be a legfeljebb hat hetes kúraidőszakot. Nyugtató teakeveréknek számít a levendula és a komló, az esti elalvás előtt pedig a macskagyökér lehet az ideális választás. A teakúrák kiegészítésére külsőleg stresszűző illóolajokat is alkalmazhatunk.

gyógytea

A gyógyteákat kúraszerűen is alkalmazhatjuk – fotó: pixabay.com

Felfázás ellen

A hidegebb időben viszonylag gyakori problémát jelent a felfázás, ezért érdemes előre gondolnunk a bajra. Az áfonyalevélből készült tea erősítő, a csarabtea fertőtlenítő és tisztító, a cseresznyeszárból készült forrázat pedig gyulladáscsökkentő hatású. A cickafark teája vagy éppen a benne történő ülőfürdő nélkülözhetetlen a húgyúti betegségeknél, a kígyószisz gyulladáscsökkentő, a mezei zsurló pedig megszüntetheti a fertőzést.

Ezek mellett célszerű gyakran fogyasztani az almahéj, az articsókalevél teát és alkalomadtán egy kevés máriatövis magot is.