Egy világméretű családfa

Az almák világában most forradalmi felfedezés történt, amely örökre megváltoztathatja, mit gondolunk erről az ősi gyümölcsről. Egy átfogó tanulmány révén feltérképezték az almafélék genetikai történelmét, egészen 56 millió évvel ezelőttig visszanyúlva. Képzeljük csak el: a Honeycrisp és a Granny Smith valójában rég elfeledett ősi rokonoktól származik!

A Pennsylvaniai Állami Egyetem és nemzetközi kutatók közös munkája során 30 almafaj teljes genomját elemezték. Kiderült, hogy bonyolult hibridizációs kapcsolatok, kromoszómaduplikációk és „ugráló gének" – azaz transzpozonok – is formálták a gyümölcs fejlődését. Ez a genetikai kavalkád olyan, mint egy fényképalbum, amiben a képeket újra és újra átrendezték – az eredmény mégis lenyűgöző.

Nemcsak ropogós, hanem ellenálló is lehet!

A kutatás egyik legérdekesebb tanulsága, hogy bizonyos gének – például a hidegtűrésért vagy a betegségekkel szembeni ellenállásért felelősek – a vadalmákban megtalálhatók, ám a háziasított almákból kivesztek. Úgy tűnik, az íz és az esztétikum hajszolása során a természetes ellenálló képességből is veszítettünk. De van remény! Az új genetikai térkép segíthet a nemesítőknek abban, hogy visszacsempésszék ezeket a tulajdonságokat anélkül, hogy az alma íze csorbát szenvedne.


A kutatók úgynevezett pángenomot hoztak létre, amely megmutatja, mely gének közösek a fajokban és melyek egyediek. Ez segíthet a modern almafajták nemesítésében, gyorsítva a folyamatot és csökkentve a vakon végzett keresztezések számát. Hiszen egy-egy új fajta kifejlesztése évtizedekbe is telhet – de ha tudjuk, mit keressünk a genetikai kódban, sokkal hamarabb érhetünk célba.

A jövő almáskertjeiben már a múlt titkai érnek terméssé.

Forrás: earth.com

Indexkép: Shutterstock