A bélrendszer mikrobiomjával kapcsolatos kutatások következtében az elmúlt néhány évben az élelmi rostok váltak a diétás étkezés sztárjaivá, melyek táplálják bélrendszerünket, jótékonyan hatnak egészségünkre, és még a fogyásban is segíthetnek.
Az élelmi rostok kiemelkedően fontosak emésztésünk szempontjából, ennek ellenére a világ nyugati felén nagyon kevesen viszik be szervezetükbe a napi ajánlott 25-30 gramm rostot.
Egyes rostok vízben oldódó, azaz vízoldékony rostok, ami azt jelenti, hogy a bélbaktériumok könnyen erjesztik őket, mások kevésbé oldódnak vagy akár teljesen oldhatatlanok. Egy nemrégiben egereken végzett tanulmány arra jutott, hogy nem minden rost egyformán előnyös, ha a célunk az, hogy emésztésünk karbantartásával fogyjunk is.
Nem minden rost egyforma
Az Arizonai Egyetem és a Bécsi Egyetem kutatóinak legutóbbi vizsgálata szerint a zabban és az árpában megtalálható keményítőforma, a béta-glükán képes volt szabályozni a vércukorszintet, és segítette a magas zsírtartalmú étrenddel táplált kísérleti egerek zsírvesztését.
A többi vizsgált rost, köztük a búzadextrin, a pektin, a rezisztens keményítő és a cellulóz nem mutatott ilyen hatást, annak ellenére, hogy az egerek mikrobiomjának összetételét ezek is jelentősen megváltoztatták a rostkiegészítők nélkül táplált egerekhez képest. A kutatók azt találták, hogy az árpa és a zab keményítői 18 héten belül csökkentették az egerek testzsírját és testsúlyát is.
A zabban és az árpában megtalálható keményítőforma, a béta-glükán képes volt szabályozni a vércukorszintet, és segítette a zsírvesztést – fotó: Shutterstock
A béta-glükán
A béta-glükán egy természetes poliszacharid, ami számtalan módon hat pozitívan az egészségünkre. Segíti az immunrendszer működését, csökkentheti a koleszterinszintet és a vérrögképződés kockázatát. Hozzájárul az érfalak rugalmasságához, kordában tartja a vérnyomást, és gyulladáscsökkentő hatása miatt krónikus betegségek esetén különösen ajánlott. Fő forrásai az élesztő, a gabonakorpa és a gombák.
Fogyás rosttal
A mostani kutatás célja az volt, hogy a szakértők megtudják, melyik típusú rost a legelőnyösebb a fogyás és a glükózanyagcsere javulása szempontjából. A vizsgálatok során csak a béta-glükánról derült ki, hogy az ezzel etetett egerek testsúlya és testzsírtartalma csökkent a más rostformákkal etetett egerekéhez képest. Az eredmények összhangban vannak egy másik, nemrégiben végzett vizsgálattal, amelyben béta-glükánban gazdag árpalisztet etettek rágcsálókkal. Annak ellenére, hogy az abban a kísérletben vizsgált patkányok továbbra is ugyanannyit ettek a magas zsírtartalmú étrendjükből, mint korábban, az energiafelhasználásuk megnőtt, és így is fogytak.
Az új vizsgálatban hasonló eredményt figyeltek meg a béta-glükánnal etetett egereknél. Ezeknél az állatoknál a bélben megnőtt egy olyan anyagcseretermék koncentrációja, amely akkor keletkezik, amikor a mikrobák lebontják a rostokat, ezeken keresztül pedig szabályozzák az étvágyat és a testsúlyt.
Az eredmények tehát arra utalnak, hogy egyes rostok alkalmasabbak a fogyást és az inzulinszabályozást tekintve; akár annyira hatásosak, mint a kifejezetten fogyásra kifejlesztett gyógyszerek.
Akár le szeretnénk adni a súlyunkból, akár nem, a rostfogyasztás kiemelkedő jelentőségű az egészségünk szempontjából.
Olvasd el a témában az alábbi cikkeinket is:
Ha ezeket betartod a táplálkozás során, garantáltan beindul a fogyás
Ezek a zöldségek és gyümölcsök biztos, hogy segítenek a fogyásban
Forrás: noklapja.hu