Széchenyi István Egyetem Mezőgazdaság- és Élelmiszertudományi Karának dékánjával, dr. Szalka Évával arról beszélgettünk, hogy milyen erőt meríthetnek a hallgatók a nagymúltú egyetem szakmai eredményeiből, történelmi hátteréből, és miért érdemes Mosonmagyaróváron tanulni az agrártudományokat.

Dr. Szalka Éva és dr. Kovács Attila

Dr. Szalka Éva, dékán és dr. Kovács Attila, dékánhelyettes – Fotó: Agroinform

A történelemóra itt 200 évvel ezelőtti dátumról indulna, hiszen az óvári mezőgazdasági kar jogelődjét, a Magyaróvári Gazdasági Felsőbb Magántanintézetet Európa első, folyamatosan működő agrár-felsőoktatási tanintézeteként tartják nyilván, melyet 1818-ban alapítottak. Az intézmény alapítása és megszervezése denglázi Wittmann Antal lovag reformkori tudós mezőgazdász és Albert Kázmér szás-tescheni herceg nevéhez fűződik.

Wittman Antal

Wittman Antal (1771-1842), az óvári agrár-felsőoktatási intézmény első dékánja – Fotó: Agroinform

Szintén érdemes kiemelni, hogy Mosonmagyaróváron tették le a hazai mezőgazdasági kutatás alapköveit hiszen itt alapították a következő kutatóállomásokat:

  • Meteorológiai állomás (1940)
  • Gazdasági eszköz- és gépkísérleti állomás (1869)
  • Magyar királyi mezőgazdasági vegykísérleti állomás (1872)
  • Magyar királyi vetőmagvizsgáló és növényélettani kísérleti állomás (1878)
  • Országos magyar királyi növénytermelési kísérleti állomás (1891)
  • Állatgyógyászati állomás (1892)
  • Gazdasági tanácsadó bizottság (1892)
  • Magyar királyi növényélettani és növénykórtani állomás (1897)
  • Magyar királyi tejkísérleti állomás (1903)
  • Országos királyi növénynemesítő intézet (1909)

Az egyetem egyik épülete a maga az Óvári Vár, mely szinte teljes pompájában tekinthető meg egy, a közelmúltban zárult, hatalmas beruházási projekt megvalósítása után.

óvári vár

A Széchenyi István Egyetem Mezőgazdaság- és Élelmiszertudományi Karának központi épülete a vár Mosonmagyaróváron – Fotó: Agroinform

"Büszkék vagyunk arra, hogy a szakmai tudáson túl egy fantasztikus közösséget is kínálunk az itt tanuló hallgatóknak, amely egyrészt az egyetemi kar méretéből adódik, másrészt abból, hogy óriási nevek tanultak a falaink között, amely valódi garanciát jelent a hitelességre és a magas szintű szakmai oktatásra. Nagyon nagy az összetartás a hallgatók és az oktatók között. Akit valami tényleg érdekel, annak akár egyéni foglalkozásokra is lehetősége van. Nem ritka, hogy egy szenzoros vagy drónos kísérletet az érdeklődő hallgatók spontán részvételével bonyolítunk le" – fejtette ki a dékánasszony.

Mosonmagyaróvári diákok voltak többek között, hogy csak néhány említsünk: Gróf Bethlen István, miniszterelnök, Baross László, növénynemesítő, Gróf Teleki Pál, miniszterelnök, Fekete István, író, Rédei György Pál, genetikus, Obermayer Ernő, növénynemesítő. De számos olyan diákja is volt az egyetemnek, akik ma a legnagyobb mezőgazdasági cégek vezetői szerepköreiben tevékenykednek.

Szakok a Széchenyi István Egyetem Mezőgazdaság- és Élelmiszertudományi Karán

Alapszakok: állattenyésztő mérnök, élelmiszermérnök, mezőgazdasági és élelmiszeripari gépészmérnök, vidékfejlesztési mérnök, mezőgazdasági mérnök, mezőgazdasági környezettechnológiai és vízgazdálkodási mérnöki szak, és

hamarosan elindul a precíziós gazdálkodási mérnök szak is BSc-n.

Az alapszakok közül az élelmiszermérnöki szak a legnépszerűbb. Az élelmiszeripar jelentősége kétségtelenül óriási, egyrészt az egyre fontosabbá váló élelmiszer-ellátás biztonságának fenntartása miatt, másrészt pedig azért, mert az élelmiszeripar a magyar mezőgazdaság talán legfontosabb felvevőpiaca.

Szeretnéd bővíteni a tudásodat az előremutató mezőgazdasági és élelmiszeripari technológiák tapasztalataival?

Ha igen, Neked szól a PREGA Konferencia és Kiállítás!

Találkozz személyesen azon szakemberekkel, akik a precíziós gazdálkodásban már több éves tapasztalatot szereztek!

Időpont: 2022. május 11-12.

Tudj meg többet az év agrárdigitalizációs eseményéről!

www.prega.hu

PREGA szekciók bemutatása, programelőzetes

"Mesterképzésre (MSc) a hallgatóinknak 20-30%-a jelentkezik, pedig ott már egy speciálisabb, a szakmai tovább menetelhez szükséges komplex tudást kaphatnak, nem utolsó sorban a pHD képzésre való jelentkezés is csak az MSc elvégzése után lehetséges. Robbanásszerű változás tanúi vagyunk a mezőgazdaságban, az agrárdigitalizáció, a dróntechnika és a precíziós gazdálkodás új alapokra helyezi az agrártudást, mint alkalmazott tudományt is. Kiváló kutatási terep, és legyünk őszinték: a koronavírus-járvány és a háború megmutatta, hogy a mezőgazdaság és az élelmiszerellátás a legfontosabb stratégiai ágazatok közé tartozik. Létkérdés, hogy naprakész tudással rendelkezzenek a gazdálkodók, képesek legyenek követni a legújabb trendeket, ki tudják használni az agrárinnováció minden vívmányát úgy, hogy közben megtanulják a fenntarthatóbb gazdálkodási technológiák minden részletét. Óvár ehhez kiváló ugródeszka minden érdeklődő fiatalnak" – részletezte dr. Szalka Éva.

Szakirányú továbbképzések

Jelenleg az egyetem szakmérnöki képzéseiben körülbelül 150 hallgató vesz rész, melyek közül a legnépszerűbbek a precíziós mezőgazdasági szakmérnök-képzés és a drónirányító és -adatelemző szakmérnök-képzés és a növényvédelmi szakmérnök-képzés.

Széchenyi István Egyetem Mezőgazdaság- és Élelmiszertudományi Kar, Mosonmagyaróvár

Alapképzések, mesterképzések, szakirányú továbbképzések

A győri gépészek és az óvári gazdászok gyümölcsöző együttműködöse

A győri gépészeti, járműipari képzés és a mosonmagyaróvári mezőgazdasági képzés közötti alapvető különbségekből adódik, hogy óriási energiát fektet az egyetem a közös munka összehangolásába. Dr. Szalka Éva szerint nagyon sokat profitál a gazdász kar a győri, járműipari kar innovációs eredményeiből, abból a szemléletmódból, amelyet a dinamikusan fejlődő járműgyártás tudományos és gyakorlatorientált gondolkodásmódja jelent.

A járműgyártás kutatói és hallgatói részéről pedig egészen más látásmódot követel meg az, hogy a mezőgazdaság nem élettelen tárgyakkal, hanem a napi feladatellátást nélkülözni nem tudó, élő szervezetekkel dolgozik, ahol egy-egy gép üzemképessé tételének határidejét alapvetően például egy növényvédelmi feladat sürgető elvégzése vagy az állatok folyamatos ellátása határozza meg.

Változások küszöbén az egyetem

Átszervezik a tantárgyakat – tudásmorzsák helyett komplex projekt

A közeljövőben egyes tantárgyakat projektszerűen fognak átszervezni, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy egy-egy tudományterülethez tartozó ismeretanyagot nem hosszú időn keresztüli, szétaprózott tudáselemekből kell majd összeállítaniuk a hallgatóknak, hanem tömbösítve fogják megkapni az ismereteket. Ennek köszönhetően például egy állattenyésztési ismeretanyag komplexen fogja tartalmazni az összes állatélettani, állathigiéniai, takarmányozástani tudásanyagot, ami a remények szerint a tudás gyakorlatban való alkalmazását fogja elősegíteni.

Precíziós képzés, nem csak elméletben

Szintén nagy változások várhatóak a precíziós mezőgazdasági képzésben, melyet új alapokra kívánnak helyezni, és alapvetően a gyakorlati tudás átadására kerül hangsúly, már folynak a tárgyalások a legnagyobb hazai gépforgalmazó cégekkel annak érdekében, hogy az oktatáshoz minél több és korszerűbb gép, szoftver álljon rendelkezésre. "A precíziós gazdálkodás tekintetében ugyan nem évszázadok állnak mögöttünk, de az elmondhatjuk, hogy itt készült az ország első hozamtérképe. Dr. Pecze Zsuzsanna doktori disszertációjához készült 1998-ban dr. Neményi Miklós professzor témavezető mellett."

precíziós eszközök a szántóföldön

Precíziós gazdálkodási kísérleti parcella Mosonmagyaróváron – Fotó: Agroinform

A kar lépést tart a technológiai innovációkkal nem csak elméletben, hanem gyakorlatban is, aminek jó példája volt a most megrendezett Precíziós Agrártájoló. A kiállításon a leginnovatívabb technológiákkal találkoztak a mosonmagyaróvári hallgatók, közel 40 kiállító cég vett részt az eseményen.

Drónos gyakorlóterületet alakítanak ki Óváron

Dróntechnológiai Laboratóriumot hozott létre a Széchenyi István Egyetem, amelynek gyakorlópályáját Mosonmagyaróváron alakítják ki. Ezen a pályán július 11-én kerül sor egy drónversenyre is, melyet a Széchenyi István Egyetem a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemmel és a Magyarországi Drón Koalícióval partnerségben szervez. Az egyetemnek drónfejlesztő cégben is van tulajdonrésze, jelenleg is zajlik egy permeteződrón-fejlesztés.

A drónirányító és -adatelemző szakmérnök-képzés rendkívül népszerű, ez a képzés lehetőséget a gyakorlati ismeretek megszerzésére, a drónok által generált adatokat információvá alakítják, kiderül, hogy mire való az adathalmaz, hogyan zajlik egy viharkárbecslés, miből áll össze az ENDVI-index. Ezen túl pedig dróngépészeti ismereteket is kapnak a szakmérnök-jelöltek.

drónok

A drónirányító és -adatelemző szakmérnök-képzés rendkívül népszerű a monsmagyóvári agrárkaron – Fotó: Shutterstock

Hamarosan elkezdődik a Smart Farm kialakítása

A Smart Farm program keretében újítják fel a tangazdaságot, amelyet teret ad komplex, több mezőgazdasági ágazatra kiterjedő kísérletek, gyakorlati foglalkozások elvégzéséhez, hamarosan sor kerül az alapkőletételre. Kialakítanak egy 4-5 szarvasmarha tartására alkalmas kísérleti istállót, ahol a legmodernebb, precíziós állattenyésztési innovációk kipróbálására és fejlesztésére lesz lehetőség. "Azért is tartom nagy előrelépésnek ezt, mert a nagyobb állattartó telepek nem végeznek 4-5 állattal kísérleteket azok magas munkaerőigénye miatt, viszont egyetemi keretek között ez hatalmas lehetőséget jelent a hallgatók számára mind a gyakorlat megszerzése mind pedig kutatói tevékenység végzése szempontjából, nagyobb távlatokban pedig az ágazat modernizációjában fog szerepet játszani" – emelte ki a Smart Farm állattenyésztési szempontból lényeges programelemét a dékánasszony.

Közel 60 tangazdaság

A Széchenyi István Egyetem Mezőgazdaság- és Élelmiszertudományi Karának közel 60 tangazdással van szoros együttműködése.

A nagy múltú egyetem életében mindig is jelentős szerepet töltött be a gyakorlati élet és az oktatás összekapcsolása. A hazai agrár-felsőoktatási intézmények közül elsőként a Karon 2000 óta működik a gyakorlati oktatást segítő Mintagazdasági Hálózat. A mintagazdasági rendszer koncepcióját az országban egyedülállóként a Kar Szaktanácsadó és Továbbképző Intézete dolgozta ki.  A Kar a mai napig felel a Mintagazdasági Hálózat működtetéséért. A „Mintagazdaság" cím elnyerésére benyújtott pályázatokat az erre a feladatra létrehozott Mintagazdasági Kuratórium bírálja el, a benyújtott pályázat és a helyszíni látogatások tapasztalatai alapján. A mintagazdasági pályázat kritérium rendszere biztosítja, hogy csak jól prosperáló, példaértékű gazdálkodást folytató gazdaságok/cégek kerüljenek be a hálózatba.

A mintagazdasági hálózat tagjai:

Ádám család lovastanyája – Agárdi Farm Állattenyésztési és Növénytermelő Kft. – Agrároffa Mezőgazdasági Kft. – Agro Trio Kft. – Agroprodukt Zrt. – AgroQ Kft. – Ászári Mezőgazdasági Termelő, Szolgáltató és Értékesítő Zrt. – Babarczi Szőlőbirtok és Pincészet – Bábolna Nemzeti Ménesbirtok – Bertalan Imre mg. vállalkozó – Bosits András mg. vállalkozó – CANKÓ-2000 Kft. – CERES Sütőipari Kft. – Cserpes Sajtműhely – Dobszai Zoltán mg. vállalkozó – DT Bank – Dunaszigeti Zöldségközösség – Dunavölgye Zrt. – Extra Tej Kft. – Farkas Mezőgazdasági Kft. – Fazekas 94 Kft. – Fényes Pincészet – Funkció Kft. – Gasztonyi László Csaba őstermelő – Geredy Péter mg. vállalkozó – Gróf Gyula mg. vállalkozó (2002) – GSD Agrárprodukt Kft. – Győri Előre Halászati Termelőszövetkezet – Győri Likőrgyár Zrt. – Hipp Kft. – Horváth István mg. vállalkozó – IKR Zrt. –IMAR Bt. – Karintia Kft. – Kujáni Kft. – Lajta Hanság Zrt. – Lajtamag Kft. – Magyar Tejgazdasági Kísérleti Intézet Kft. – Major Béla mg. vállalkozó – MAKAY Kereskedelmi Kft. – Megyer Agro Kft. – Mentes György mg. vállalkozó – Nagy Gyula mg. vállalkozó – Németh Csaba mg. vállalkozó –NORMA Kft. /Birkás Pálinka Kft. – Óvártej Zrt. – Proteus Gold Kft. – Rábcakapi Biokertészet – Ráczné Gyalog Stefánia családi gazdálkodó – Raiffeisen Bank – Répcevölgye 2001. Kft. – RWA Magyarország Kft. – Sárvári Mezőgazdasági Zrt. – SOLUM Zrt. – SOP-VIN Kft. – Synlab Umweltinstitut Ungarn Kft. – Szelle Lovasudvar – Szemes Művek Kft. – Szöllősi Pincészet Termelő és Kereskedelmi Kft. – TakarékBank – Takarmányfuvarozási és Baromfitenyésztő Kft. – Tebike Kft. – Tógazda Halászati Zrt. – Turkey Experts Kft. – Wanger Kft. – Winzerkeller - ZANTHO GmbH – Zala-Feed Kft. – Zalagrár Kft.