A digitalizáció, a digitális eszközök mindennapi használata, a folyamatokba történő beépülése a mezőgazdaságot is átjárja. Az ágazat és a szereplők sokszínűsége, illetve egyedi jellegzetességei mentén a technológiában rejlő lehetőségek kihasználása is egyéni válaszokat igényel. Ebben segít az Agrár-EDIH (AEDIH). A digitális jó gyakorlatok terjedését támogató program célja a mezőgazdasági termelők digitális transzformációjának támogatása, továbbá az agrár szaktanácsadók módszertani és szakmai felkészítése.

A magyar állam és az Európai Unió közös finanszírozásában működő program konzorciumi vezetője a gödöllői székhelyű MATE Tangazdaság Nonprofit Kft., tagja pedig a mezőhegyesi Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság, a budapesti központú Nemzeti Agrárgazdasági Kamara, valamint a Széchenyi István Egyetem Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kar és az Uni-Agro Food Kft. Mosonmagyaróvárról.

A programban résztvevő gazdálkodóknak az AEDIH olyan szolgáltatásokat nyújt (gazdaság- és igényfelmérés, képzések, bemutatók szervezése, különböző digitális technológiák akár saját gazdaságban történő kipróbálásának biztosítása, forrástervezés), amelyek aktívan támogatják egy adott gazdaság számára egy újabb technológia vagy innováció bevezetését. Ez a digitális technológiákkal kapcsolatos igények szaktanácsadó bevonásával történő felmérésétől kezdve egy konkrét technológiáról szóló képzéseken és azok gyakorlati kipróbálásán keresztül egészen a beszerzést támogató forrásokkal kapcsolatos tanácsadásig terjed.

A közös gondolkodás eredményeként meghatározható, hogyan támogatják a digitális megoldások a gazdaság céljainak elérését.

Az Európai Bizottság Digitális Európa Programja keretében a digitalizáció támogatásán dolgozó Európai Digitális Innovációs Központok elsősorban a kis- és középvállalkozásokat célozzák meg tevékenységükkel. A digitalizáció, az adatgyűjtés és az információk felhasználása nekik is sok lehetőséget és könnyítést hozhat. Az AEDIH program előzetes igényfelmérés alapján, az adatok, az igények, a feltételek és a lehetőségek alapján, szaktanácsadók bevonásával segít összeállítani az adott gazdaság digitalizációs fejlesztési tervét, és az agrárvállalkozók de minimis (csekély összegű támogatás) keretének terhére nyújtott, térítésmentes szolgáltatásaival támogatja a gazdálkodót tervben foglaltak megvalósításában.

Az Agrár-EDIH projekt célja a mezőgazdasági termelők digitális transzformációjának támogatása, továbbá az agrár szaktanácsadók módszertani és szakmai felkészítése

Az Agrár-EDIH projekt célja a mezőgazdasági termelők digitális transzformációjának támogatása, továbbá az agrár szaktanácsadók módszertani és szakmai felkészítése. (A képen Dr. Kulmány István Mihály, a Széchenyi István Egyetem Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kar adjunktusa, az Agrár- és Élelmiszeripari Kutató Központ vezetője tart előadást a térinformatikáról) – Fotó: Agrár-EDIH

Az AEDIH konzorciumának meggyőződése, hogy a mezőgazdaságban dolgozók döntő többsége számára komoly előrelépést jelenthet a digitális eljárások bevezetése a mindennapi gazdálkodási tevékenységbe, függetlenül attól, hogy valaki a kockás füzetről vált a digitális adatgyűjtésre, vagy a precíziós módszereit szeretné a mesterséges intelligencia alkalmazásával finomhangolni. Különösen igaz ez egy olyan ágazatban, ahol általánosságban alacsony a digitális eszközök, módszerek elterjedtsége a lehetőségekhez képest. Az agrárinformatika a magyar gazdatársadalom minden tagja számára tud valami hasznosat nyújtani, az AEDIH célja, hogy partnerei (elsősorban az egyéni és családi gazdálkodók, agrár kkv-k) megtalálják és alkalmazzák a gazdaságuk számára testhezálló eljárásokat, ezzel eredményesebbé, hatékonyabbá vagy éppen ellenállóbbá tegyék a vállalkozásukat.

A precíziós gazdálkodáshoz kapcsolódó eszközök használata sok gazda számára jelenleg kihívás

A precíziós gazdálkodáshoz kapcsolódó eszközök használata sok gazda számára jelenleg kihívás – Fotó: Agrár-EDIH

Amennyiben többet szeretne megtudni a gazdaságában alkalmazható digitális eszközökről, eljárásokról, esetleg van már konkrét elképzelése bizonyos technológiákról és szívesen tájékozódna részletesebben, vagy megtekintené, illetve kipróbálná azokat működés közben, látogassa meg az Agrár-EDIH oldalát! Tudjon meg többet a programban elérhető lehetőségekről, vegye fel a kapcsolatot az AEDIH szakértőivel!

További információ: facebook.com/agraredih