Az Öreg-Duna sok őshonos dunai halfaj számára lakhatatlan élőhellyé vált, és ha a helyzet nem változik, akkor a tipikus dunai biotóp teljesen eltűnik. Ez a Duna eredeti medrében lévő halak kiterjedt megfigyelésének eredménye, amelyet a Dél-Csehországi Egyetem Halászati ​​és Vízvédelmi Karának csapata végzett.

"Az Öreg-Dunában rendkívül kevés a víz, mert nagy részét Pozsony közelében, a bősi vízmű bevezető csatornájába terelik. Itt hatalmas mennyiségű hordalékot és iszapot látunk, aminek itt semmi keresnivalója nem lenne" – írta Bořek Drozd halökológus, aki úgy véli, ez a helyzet igen negatív hatással van a halállományra is.

A populációk száma jelentősen csökkent az elmúlt években: az ágrendszerben sok a pontyféle, de rendkívüli csökkenést regisztrálnak a vizekben az áramláskedvelő fajok számát tekintve. Ilyen például a kecsege, amely a kedvezőtlen életkörülmények miatt teljesen eltűnt az Öreg-Dunából.


Drozd szerint ez a bősi vízmű építésének és nem megfelelő üzemeltetése együttes hatásának köszönhető, amely az Öreg-Duna egyedülálló ökoszisztémáját tekintve a vízhiányban, az elégtelen vízhozamokban, a víz túlmelegedésében és az intenzív ülepedésben nyilvánul meg, amit tovább súlyosbít a klímaváltozás.

Az invazív halfajok is elterjedtek a Dunában, ami még tovább rontja a helyzetet. A fehér busa például komoly veszélyt jelent az őshonos fajokra, ellepték a fő medret, és a Komárom melletti területeken a motorok hangjától megriadva beugrálnak a csónakokba.

Drozd szerint az eredeti aranykárász teljesen eltűnt az ágrendszerből, amit a nem őshonos, erősen invazív ezüst kárász váltott fel.

Forrás: parameter.sk

Indexkép (csupán illusztráció): Pixabay