A megszokások, az egyoldalú kemikáliákra alapozott növényvédelem és tápanyag-kijuttatás elérte a határait – emelte ki Ónodi Tamás a Prolansys cégcsoport ügyvezetője.

A mezőgazdaság elért egy olyan ponthoz, ahol a változás már nemcsak lehetőség, hanem szükségszerűség – tette hozzá Rezsek Attila 'A Túlélés a tét' című rendezvényen.

Az ökológiai és klimatikus változásokat csak olyan biológiai rendszerekkel tudjuk lereagálni, amelyek ebben a megváltozott környezetben működőképesek. Az eddig használt, megszokott technológiák inputoldalról magas hektáronkénti költségekhez vezettek. Új módszerekkel drasztikusan csökkenthetők a kiadások és növelhető a termésbiztonság – hívta fel a figyelmet.

Dr. Percze Attila a MATE Növénytermesztésitudományok intézetének igazgató-helyettese, egyetemi docens a termesztésre leginkább hatást gyakorló körülmények közül kiemelte az átlaghőmérséklet emelkedését, amely a hőségnapok számának emelkedésével jár, a csapadék kedvezőtlen eloszlását, amely következtében hosszabbodnak a száraz, csapadékhiányos, aszályos időszakok. Mindezek önmagukban is nehezítik a növénytermesztést, de a talajdegradációt is fokozzák.

Úgy kell gazdálkodnunk, hogy ezek a talajdegradációs folyamatok csökkenthetők legyenek. Talajvizsgálatokkal minden gondos gazdának meg kell ismernie a talajait, ahol gazdálkodik – hangsúlyozta.

Minket az stresszel, hogy nem nőnek a növények, mert aszály van, a növényeket pedig maga a szárazság, a vízhiány stresszeli. Ilyen körülmények között a növényeknek nemcsak a fejlődése, hanem az anyagcseréje is sok problémával küzd – magyarázta Dr. Fodor Ferenc, az ELTE Növényélettani és Molekuláris Növénybiológiai Tanszékének tanszékvezető docense.

Kiemelte, hogy BioAlga egy olyan hatékony szer, amely teljesértékű és szerves tápanyagokat tartalmaz és serkenti a magasabb rendű növények növekedését és stresszellenálló képességét. Mindezt laborkísérletekben is és nagyüzemi körülmények között is igazolta.

A szakmai rendezvény elemezte azokat a megszokásokat amely több évtizeddel ezelőtti tudásból fakadmak és ennek gazdaságokra gyakorolt negatív szakmai-, és pénzügyi következményeit vette sorra, majd bemutatta azokat a megoldásokat amelyekkel a környezeti hatások okozta stresszhelyzeteket uralni tudjuk, amelyekkel egészséges és immunerős növényeket nevelhetünk ilyen körülmények között is valamint választ adott arra, hogy a termőtalaj víztartó képességét növelhetjük, kivédve a magas aszálykár okozta következményeket. Továbbá az idei év súlyos toxinproblémájáról is szó volt olyan összefüggésben, hogyan lehetünk képesek toxinmentes növényeket előállítani. Ha érdekel, hogyan válaszolhatsz a környezeti és gazdasági kihívásokra, és hogyan alakítható át a növénytermesztés szakmailag stabil és valóban jövedelmező üzleti modellé, regisztrálj a következő 'A Túlélés a tét' című rendezvényre, amely időpontja 2025. február 5.

Regisztrációs link: https://amikoratulelesatet.hu/