A világ legnagyobb diótermő országa Kína, de az európai import nagy része eddig az USA-ból és Ukrajnából érkezett – írja a mundus-agri.de hírportál.

dió

A világ legnagyobb diótermő országa Kína – fotó: canva.com

Az amerikai termés és export jelentős visszaesésével kell számolni

Ebből a termékből a 2021/22 évi szezonban az USA az egy évvel korábbihoz képest több mint 20 százalékkal, (136.036 tonnára) növelte héjas exportját, Ukrajna teljes termése pedig 131.812 tonnát tett ki.

Ebben az évben viszont – a kedvezőtlen tavaszi időjárás (februári fagyok) miatt – az amerikai termés és export jelentős visszaesésével kell számolni. Ukrajna szeretné növelni az exportját, mivel nagy szüksége van az abból származó bevételre, az export árualap gyakorlatilag rendelkezésére is áll, de a jelentős növelés technikai kivitelezésére egyelőre – a háborús helyzet és a betakarítás akadozása miatt – aligha lesz lehetőséges.


dió

Az északi félteke ez évi termésének belépésével az európai dióárak jelentősen csökkentek – fotó: canva.com

Az európai vásárlók nem kedvelik a moldáviai diót

Fentiek alapján, várhatóan Moldávia is belép az európai beszállítók sorába, amit régóta szeretne megtenni, de az európai vásárlók nem kedvelik a moldáviai diót, mert azt a betakarítás után gyorsan fel kell dolgozni a bél elsötétedésének és édeskés ízének elkerülése végett. Emellett néhány kisebb jelentőségű termelő ország (Szlovákia, Németország, Olaszország és Franciaország), valamint Kína és Chile is szerepet kaphat Európa ellátásában.

Elemzők megállapítják, hogy az északi félteke ez évi termésének belépésével az európai dióárak jelentősen csökkentek. Az amerikai beszállítók valamivel jobban tartják az árakat, jelenleg kilónként 4,90 euróért kínálják a tisztított Chandler diót FCA spanyol kikötő paritáson.