Már évszázadokkal ezelőtt is sikerrel alkalmaztak hangyákat a növények védelmében a dél-kínai citrustermelők. 1915-ben egy amerikai kutató szembesült azzal, hogy a kínaiak hangyákat tenyésztenek a növényeik védelme érdekében. A vörös szövőhangya (Oecophylla smaragdina) nevű fajt állítólag már a 4. században is alkalmazták a gyümölcstermesztők a fák védelmében – írja az ng.24.hu.

Ez a hangyafaj sikeresen távol tartotta a fáktól a gyümölcsöket tönkretevő citruspoloskákat és más káros rovarokat is. Azóta már sok helyen számos termény védelmében alkalmaztak hangyákat világszerte. Egy új kutatásban egy hasonló módszert vetettek fel a modern mezőgazdaságban túlzón használt rovarirtó szerek alternatívájaként.

Előnyök és hátrányok

Nem minden szempontból hasznos a sok hangya egy növényen, hiszen a hangyák a virágok beporzására érkezőket elriaszthatják, valamint hatásukra nő a levéltetvek száma, ezért mérlegelni kell, hol alkalmazzuk őket. Tehát a döntésnél figyelembe kell venni a helyi tényezőket és a védendő növények s az alkalmazandó hangyák igényeit is.


Milyen termények és milyen kártevőtípusok esetében használhatók a hangyák, és mekkora sikerrel?

A hangya kiváló védekezési mód, ha olyan növényről van szó, amely legalább részben árnyékos helyen él, azonban nem alkalmas a védekezésre a monokultúrás terményeknél. Remekül alkamazhatók továbbá a hangyák az agrárerdészeti növénytermesztésben és az organikus növénytermesztésben.

hangyák

Nem minden szempontból hasznos a sok hangya egy növényen – fotó: Pixabay

A mézharmatot termelő rovarokon, például tetveken kívül az összes egyéb rovar előfordulását csökkentették a hangyák, és még akkor is segítették a nagyobb terméshozamot, ha a tetvek száma emelkedett miattuk.

Azok a ragadozó és parazitoid rovarok, melyek csak egy vagy néhány közeli rokon kártevőfajt irtanak, evolúciójuk során már rég megtalálták a módját annak, hogy elkerüljék a hangyákat. Csak a sokféle kártevőfajt irtó ragadozó rovarok számára jelent kihívást a hangyák jelenléte.

A hangyák pozitív hatása főleg azokban az esetekben volt jelentős, amikor lepkefélék és légyfélék ellen kellett védekezni,

mert a hangyák jelenlétekor ezek a rovarok sokkal kevesebb lehetőséget találtak a peterakásra.

A hangyák két év alatt 49 százalékkal is képesek növelni a terméshozamot, és 70 százalékkal a gazda bevételeit.