A Copa Cogeca szakértői vészharangokat kezdenek kongatni attól tartva, hogy a kontinensünk citromimportja a kártevők és kórokozók behurcolásának veszélye miatt kritikus szintre csökkenhet – olvashatjuk az agroportal.pt hírportálon.

citrom

A kontinensünk citromimportja a kártevők és kórokozók behurcolásának veszélye miatt kritikus szintre csökkenhet – fotó: pixabay.com

Ramón Armengol, a Cogeca elnöke hangsúlyozza, hogy a szervezet tulajdonképpen a szabad kereskedelem elkötelezett híve, de „nem akar hozzájárulni olyan kórokozók bejutásához, amelyek végzetes károkat okozhatnak az európai gyümölcsösökben".

Ez a veszély évek óta, valóban és több formában is létezik (többek között a Phyllotactic Citricarpa és a Thaumatotibia Leucotreta), és ezeket az illetékes magyar növényvédelmi hatóságok is ismerik.


Az Európában található, mintegy 600.000 hektárnyi citrusültetvény megfertőzése komoly katasztrófát jelentene, nem biztos azonban, hogy az import általános leállítása az egyetlen eszköz a behurcolás megakadályozására.

A Dél-Afrikai Köztársaság már hetedik alkalommal ajánlott fel olyan önkéntes intézkedést, miszerint leállítja az EU-ba irányuló exportot, de ezt csak a szezon végen tette – az EU szigorúbb intézkedéseinek elkerülése céljából – amikor már nem volt több export árualapja az adott szezonra, azóta viszont tovább folytatja az exportot.

A Bizottsággal szemben azonban nincs helye semmiféle részmegoldásnak, ezért sürgősen, EU szintű intézkedéseket kell hozni európai ültetvények védelme érdekében.