Az ausztriai Gregor-Mendel Kutatóintézet munkatársai megállapították, hogy a hajtáscsúcsokból kifejlődő növényi őssejtek egy kis csoportja természetes védekezést tanúsít az egész növényvilágra hatalmas veszélyt jelentő vírusfertőzések ellen – írja az ots.at.
Ennek a védekezésnek és általában az őssejteknek a teljes hatásmechanizmusát még nem sikerült feltárni, de annyit biztosan tudnak, hogy a növények ehhez szalicilsavat vesznek igénybe, amelyre tulajdonképpen csak a növényben jelen lévő antivirális erők aktiválásához és a kettős szálú RNS termelődésének fokozásához van szükség, ami megakadályozza a vírus növényi sejtekbe való bejutását.
Az őssejtek védekezésének jobb megértéséhez a vezető kutatók nagy áteresztőképességű mikroszkópos technikákat fejlesztettek ki, amelyek lehetővé tették a lúdfű növény utódainak vizsgálatát. A kutatók megfigyelték, hogy a tarlórépa-mozaikvírus támadásakor a lúdfű növény őssejtjei gyorsan elzárják annak útját. Megállapították, hogy az RNS-interferencia egy jelút, amely gátolja a vírusszaporodást a növényekben.
A növény felismeri a vírust, és szalicilsavat használ annak jelzésére. A szalicilsav viszont aktiválja az RDR1-et, amely kulcsfontosságú tényező az RNS-interferencia erősítésében. Az RDR1 olyan vírusspecifikus szekvenciát ad a növényeknek, amelyek irányítják a védekező mechanizmust. Mivel azonban minden vírus más és más, azok behatolását a fertőzött növény sejtmagjaiba és ezáltal annak leszármazottaiba külön kell vizsgálni.
A kutatások eddigi eredményeit a „PNAS" szakfolyóirat október 12-ei számában közölték. Az eredményeket magas szintű biokémiai ismeretek nélkül nem könnyű megérteni, hiszen maguk a kutatók is a vizsgálatok kezdetén tartanak. A további eredmények viszont forradalmi változást hozhatnak a vírusok elleni védekezésben.
Indexkép: Shutterstock