Mint azt a napi.hu azt írja: Európa nagy dinnyetermesztő országaiban komoly gondot okoz, hogy július első felében gyakorlatilag eltűnik a piacról a spanyol görögdinnye, de az olasz termés is kevés, miközben a többi termőkörzetben még egyik fajta sem érik jelentős mennyiségben. Spanyolországban és Olaszországban – amelyek Észak-Európa ellátása szempontjából a legfontosabb országok – óriási károkat okozott a dinnyeföldeken a májusra és júniusra jellemző viharos időjárás. A rossz idő ugyanis éppen akkor köszöntött be, amikor a kiültetés időszaka volt, majd később újra lecsaptak a zivatarok, jelentős pusztítást okozva a termésben. Az ültetvényeket tönkretették a jégesők, a sok eső miatt pedig elszaporodtak a kórokozók és a különböző növényt károsító gombafélék.


A terméskiesés olyan jelentős, hogy várhatóan július első két hetében komoly dinnyehiány jellemzi majd Európát.

A készlethiány miatt az egekbe emelkedtek az árak, a kiesés pedig Észak-Afrikából, Marokkóból és Tunéziából sem pótolható, mert a termés silány minőségű. Ezekből az országokból évtizedek óta jelentős mennyiségű sárga- és görögdinnye érkezik Hollandiába, Belgiumba, Németországba és az Egyesült Királyságba.

Magyarországon nem várható, hogy érzékelhető hatása lesz a dél-európai terméskiesésnek.



Ez annak köszönhető, hogy miután az ország dinnyetermő területe jelentősen csökkent az elmúlt években, idén kedvező fordulat következett be: a tavalyi 2600 hektárról idén ismét nőtt, 2900 hektárra.

A hazai dinnyeszezon július elején indul az ország déli részén, majd jóval később, augusztusban érik a termés Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye termőterületein. Ennek köszönhetően akár szeptember végéig is kitarthat a szezon.