Ezt a különleges tudást szeretnék átadni minél szélesebb kör számára portálunk, az Agroinform oldalain is – egyebek közt erről szól a Prof. Dr. Stündl László, a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar dékánja, valamint portálvezetőnk, Bolyki Bence által nemrég aláírt partneri megállapodás is. Az Agroinformmal kötött stratégiai együttműködésről, az egyetem hazai agrárképzésben betöltött szerepéről és a fejlesztési tervekről is beszélgettünk Stündl Lászlóval.

– A Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kara számára kiemelten fontos, hogy tudományos eredményeit, oktatási kínálatát és gyakorlati fejlesztéseit minél szélesebb körben megismertesse az agrárium szereplőivel – az élelmiszer-alapanyag előállítóktól kezdve a feldolgozókon át a közigazgatásban dolgozókig. Ezért tartjuk lényegesnek a médiával való szorosabb kapcsolatot, amelynek egyik zászlóshajója az Agroinformmal való együttműködés – mondta elöljáróban Stündl László. – A stratégiai megállapodás különösen a PREGA Precíziós Gazdálkodási Konferencia és Kiállítás kapcsán fontos, amelyen a Debreceni Egyetem már évek óta részt vesz. Célunk, hogy a precíziós gazdálkodás komplexitását a teljes egyetemi tudásbázis – így az agrár-, gazdaságtudományi, informatikai és műszaki kar – összehangolt bemutatásával tegyük láthatóvá. Illetve: bemutassuk az agrárdigitalizáció interdiszciplináris természetét és az egyetem kompetenciáit ebben a gyorsan fejlődő szektorban.

Stündl László

Prof. Dr. Stündl László – forrás: Debreceni Egyetem

Stündl László hozzátette: a mostani megállapodás keretbe foglalja a már régóta meglévő kapcsolatot, ami nem újdonság, hiszen több partnerükkel akár több évtizedes múltra tekint vissza az együttműködés. Ez a helyzet portálunkkal is, ám a dékán úgy véli: ahogy egy hosszú házasságban időről időre érdemes megújítani a fogadalmakat, úgy a szakmai kapcsolatokban is fontos az újbóli megerősítés.

Cél: a kutatás és az oktatás összekapcsolása a gyakorlattal

A dékántól azt is megtudtuk: a Debreceni Egyetem egyik erőssége, hogy képes integrálni a precíziós mezőgazdaság műszaki és biológiai aspektusait. Míg a talajtérképezés, zónázás, gépvezérlés és adattárolás ma már széles körben elérhető, addig a biológiai oldal – például a talaj, a növények és az állatok élettani folyamatai – sok esetben még kevéssé feltárt terület. Ezen a ponton tud a kar innovatív válaszokat adni, például az állatállomány antibiotikum-rezisztenciájának vagy a toxinfertőzések élettani hatásainak monitorozásával.

Debreceni Egyetem

A Debreceni Egyetem egyik erőssége, hogy képes integrálni a precíziós mezőgazdaság műszaki és biológiai aspektusait – forrás: Debreceni Egyetem

A régió agrárképzésének központjaként

Mint elmondta, a Debreceni Egyetem agrárkara immár 156 éve szolgálja a kelet-magyarországi régiót. Az oktatási és kutatási tevékenységük elsősorban az Alföld – vagy ahogy ő fogalmazott: a Tisza vízgyűjtője – térségében jelentős. A kar ugyan kisebb hallgatói létszámmal működik, mint más agrárképző intézmények, de mély helyi kapcsolatokkal rendelkezik és rendszeres együttműködéseket ápol határon túli magyar agrárintézményekkel is.

Stündl László és Bolyki Bence

Stündl László és portálvezetőnk, Bolyki Bence a stratégiai együttműködési megállapodás aláírása után – forrás: Debreceni Egyetem

A jövő útja: gyakorlatorientált, partnerközpontú működés

– Karunk jövőbeni célja, hogy minél inkább közel kerüljön a partnereihez. Ennek részeként célzott, rövid ciklusú, gyakorlatorientált képzéseket és szaktanácsadást szeretnénk kínálni konkrét szakmai problémák megoldásához – például a precíziós növénytermesztés vagy az antibiotikum-használat csökkentésének területén – fogalmazott Stündl László.


A dékán hozzátette, hogy az egyetem nyitott a szakigazgatásban és a támogatáspolitikában való aktív részvételre is. Szeretnék, ha a különböző érintettek – vállalkozások, tudományos műhelyek, szakigazgatási szereplők és finanszírozók – közösen ülnének egy asztalhoz, hogy olyan közösségi érdekeket szolgáló innovációs projektek születhessenek, amelyek a mezőgazdaság egészének fejlődését támogatják. Ennek érdekében kötöttet stratégiai partnerséget az Agrárminisztériummal is, valamint működtetik a kihelyezett tanszékeket a gyakorlati kapcsolat erősítése céljából.

Indexkép: Debreceni Egyetem