A Nemzetközi Bor Szövetség jóslata szerint 1961 óta idén szüretelik a legkevesebb bort Európában – írja a HVG a CNN-re hivatkozva. Olaszországban 12 százalékos, Spanyolországban 14 százalékos visszaesés várható a múlt évhez viszonyítva.


„A klímaváltozásnak óriási szerepe van ebben" – nyilatkozta a CNN gazdasági rovatának Giorgio Delgrosso. A Nemzetközi Bor Szövetség statisztikai igazgatója hangsúlyozta: természetesen, régebben is voltak rossz évek, de most nem múlik el év időjárási katasztrófa, vagy katasztrófák nélkül. Mindez nagyon negatív hatást gyakorol a szőlőtermés mennyiségére és minőségére. Olaszországban a nagy esőzések tönkretették a termés jelentős részét, Spanyolországban a hőség és az aszály okozott óriási károkat.

„Évente 15 ezer palack bort szoktam készíteni, de idén jó, ha ennek a fele összejön – panaszkodik egy borosgazda Barcelona közelében. A kis borászat Gratallopsban most a létéért küzd, ugyanis ha a klímaváltozás nem lenne elég, még a bor iránti kereslet is csökken.

bor

A klímaváltozás tönkreteszi az európai gazdákat – forrás: pixabay

A klímaváltozás nemcsak az európai gazdákat állítja kihívás elé, Ausztrália, Chile és Dél-Afrika – a világ három fontos borexportőre – is 10-24 százalék közötti visszaesést kénytelen elszenvedni.

Kedvezően hatott azonban a klímaváltozás az USA Oregon államára, ahol ennek következtében egyre nő a napsütéses órák száma. Ennek köszönhető, hogy Oregon már felzárkózik Kalifornia mellé a borászatban. Az Egyesült Államok pedig 12 százalékkal növeli borászati teljesítményét az idén, és ezzel feljön a globális versenyben a negyedik helyre. Egyébként az olaszok az elsők, a spanyolok pedig a bronzérmesek a globális borlistán.



Az első helyen váltás várható, mert Franciaország minden valószínűség szerint idén megelőzi Olaszországot. Ám emiatt nincs sok okuk örömre a francia borosgazdáknak, akik pénzügyi nehézségekkel küzdenek, mert túlságosan sok a bor a hazai piacon, a kereslet pedig itt is csökken. A francia kormány és az Európai Unió a francia gazdák segítségére sietett, és 200 millió euróért felvásárolta a fölösleget. A termelőknek azonban ez csak ahhoz elég, hogy kidughassák a fejüket a vízből, mert árakat nem tudnak emelni, miközben a kiadásaik nőttek, részben az infláció, részben az energiaköltségek miatt.

bor

Egy kevesebb bor fogy, egyrészt spórolnak a fogyasztók, másrészt áttérnek más alkoholra – forrás: pixabay

A nehéz helyzetbe került francia borosgazdák a spanyol konkurencián élik ki frusztrációjukat. A francia tüntetők hordószámra locsolták ki az utakra az olcsó spanyol borokat, arra akarják rávenni a hazai fogyasztókat, hogy spanyol borok helyett vegyenek és igyanak inkább hazait.

S hogy mi lesz, ha ennek ellenére a francia fogyasztók kitartanak az olcsó spanyol borok mellett? „Akkor nekünk lőttek" – fogalmazott a tiltakozó francia borosgazdák vezére, Frederic Rouanet.

Egyébként mindenütt a világon a csökkenő borfogyasztás az ágazat nagy gondja: 2017 és 2022 között 6 százalékkal fogyott kevesebb bor a világon, miközben a népesség növekedett. Sokan áttérnek más alkoholra vagy csökkentik szeszfogyasztásukat. Sok országban az infláció csökkentette a reáljövedelmeket, ezért a fogyasztók jelentős része spórolni kezdett. Mindez azt eredményezte, hogy tavaly 1,9 milliárd borospalackkal kevesebbet adtak el a világon 2017-hez képest.