A deccanherald.com hírportál a közelmúltban egy ígéretes indiai felfedezésről adott hírt. Az ICAR-India Kertészeti Kutató Intézet (IIHR) munkatársai felfedezték, hogy a termesztett gombák ultraibolya besugárzásával növelni lehet azok D-vitamin tartalmát, amint azt a Bengaluru-ban, laskagombával végzett kísérletek egyértelműen kimutatták.

laskagomba

A termesztett gombák D-vitamin tartalma növelhető – fotó: pixabay.com

Ezzel gyakorlatilag a gombák D-vitamin tartalmának növelését a napsütéstől függetleníteni lehet. Emellett, a gombák természetes ergoszterol forrást is jelentenek, amely B-vitaminná alakítható át.

Az átalakuláshoz azonban napfényre vagy ultraibolya fényre van szükség. Az intézet ki is fejlesztett egy speciális eszközt, amellyel a besugárzás elvégezhető.


Mint ismeretes, a D-vitamin pótolhatatlan szerepet tölt be az egészséges csontrendszer kialakulásában és egyben a teljes emberi szervezet fejlődésében.

Ezért, amennyiben ezt a dúsítást (több országban) üzemi méretekben sikerül megvalósítani, az nagy mértékben javíthatja a gombatermesztés jövedelmezőségét, és a D-vitaminnak a humán élelmezésben betöltött fontos szerepére való tekintettel (főleg a legszegényebb fejlődő országokban) óriási előrelépést jelenthet az egészséges táplálkozási rendszer kiépítésében.