Nagy a kérdés azzal kapcsolatban, hogy a borászok milyen mértékben hárítják át a fogyasztókra a többletterheket, de ide tartozik továbbá az ásványvíz, a gyümölcslé, valamint az üdítőital, ahol a gyártók még mindig nem tudják, hogy mennyivel emelik meg az árakat. A kiterjesztett gyártói felelősség címén ugyanis plusz díjat kell fizetniük a palackok után, ami hatalmas terhet ró a szőlőtermelőkre és a borászokra is - írja a VG.
Július 1-jétől él az új rendszer
A borászok bíznak abba, hogy a július 1-jétől érvényes kiterjesztett gyártói felelősség, az EPR-rendszer elleni fellépés eredményre vezet és a borospalackok után nem kell majd díjat fizetni - ezt Frittmann János mondta el a Világgazdaságnak. A Hegyközösségek Nemzeti Tanácsának elnöke szerint ugyanis komoly drágulást eredményezne a borpiacon, és bár az élelmiszer-emelési hullámból a bor kimaradt, az elmúlt időszakban nem tudtak úgy áraz emelni, mint amennyire szükség lett volna. Hozzátette, hogy a szőlő árának az idei szüret idején további 20 százalékkal kellene emelkednie, különben a gazdálkodók tönkremennek, nem művelnék tovább a tőkéket, kivágnák azokat, ami hatalmas kárt jelentene a hazai termelésben.
Más európai országokban kivették
A borászok egyik fő érve, hogy számos európai országban kivették a borospalackokat azon csomagolóanyagok közül, amelyek után plusz díjat kellene fizetni. Ahol ez nem így történt, mint Franciaországban, a megállapított díjnál a magyarországi rendszerben 7-10-szer magasabb összegről beszélünk.
Frittmann kiemelte, hogy az EPR-rendszer borágazati bevezetése 50 forintos átadásári-emelést okozna, ami a boltokban már 100 forintot jelentene. Mivel a díjakat kilogramm csomagolóanyagra vetítve állapították meg, még nagyobb terhet ró ez a pezsgőkészítőkre, hiszen a palackok súlya sok esetben eléri az 1 kilogrammot. Az ágazaton belül az üvegcsomagolásra 77 forintos díjat szabtak ki, ami jelentős áremelkedéshez vezethet.
Mindez még nem elég, hiszen a tervek szerint január 1-jétől indulna a kötelező visszaváltási rendszer, ami még nagyobb terhet jelentene a borászok számára. Ez azonban még uniós jóváhagyásra vár, de nem valószínű, hogy megakadályozzák azt.
Plusz adminisztratív teher
Az elnök beszélt még arról is, hogy az EPR hatalmas adminisztratív terhet jelent a kis család borászatok számára, akik nem tudják megoldani ezt a feladatot. Ezekben a vállalkozásokban gyakran fordul elő, hogy egy-egy bortételt háromféle palackba is töltenek, hiszen az utóbbi években lényegesen romlott a palackbeszerzési helyzet, az árak pedig jócskán megemelkedtek.
A számítások szerint az ágazati nyereség 30-40 milliárd forint között lehet, a borászoknak az EPR-díj kapcsán azonban még ennél is többet kellene fizetniük. További negatív hatás lehet, hogy többen válthatnak üvegről PET-palackra, hiszen ez egy darabra vetítve jóval olcsóbb. Ez viszont teljesen szembe menne az eredeti EPR-szabályozás céljával, hiszen az elsődleges szempont a környezetvédelem volt. Az üvegnél azonban nincsen korszerűbb csomagolóanyagok, hiszen teljes mértékben újra felhasználható.
Július 1-től fizetni kell
Az EPR-rendszer július 1-jétől él, ekkortól kellene plusz díjat fizetni, azonban az első valódi díjfizetésnek csak negyed év múlva kell megtörténnie. Frittmann kiemelte, hogy a borászati ágazat ezt nem tudja teljesíteni, tehát, ha ezt a pénzt be kell fizetni, akkor nagy vérveszteségek lesznek az országban.
A pezsgőgyártók sincsenek kedvezőbb helyzetben - fotó: pexels.com
A borászok és a képviselők bíznak abban, hogy a tárgyalások eredményre vezetnek és felülvizsgálják a borospalackokra is vonatkozó szabályozást. Pár héten belül megoldást kell találni, hiszen ha ez nem történik meg, akkor hamarosan elindul a befizetési kötelezettség, ami a szőlőfelvásárlási szerződésekben is megjelenik, lehetetlenné téve ezzel a szőlőáremelést.
Míg a borászok tiltakoznak, addig az üdítőitalokat és gyümölcsleveket gyártóknál hatalmas a bizonytalanság, pedig itt tényleg élni fog a befizetési kötelezettség, így esély sincs arra, hogy ezek az ágazati szereplők felmentést kapjanak. Az biztos, hogy a költségnövekedés garantált, de, hogy ez milyen mértékben növeli meg az egyes termékek költségét, sok mindentől függ.