Képzeljük el, mi történne, ha beszélgetni tudnánk a növényekkel, többek között figyelmeztetni tudnánk azokat a kártevő támadásának vagy az extrém időjárási jelenségek közeledtére. A tudósok fantáziáját régóta foglalkoztató lehetőség megvalósítása érdekében előrehaladott kísérleteket folytatnak az Oxfordi Egyetem Sainsbury laboratóriumának (LSCU) kutatói az optogenetika eszközeivel – olvashatjuk a phys.org hírportálon.

Az optogenetika egy olyan új tudományterület, amely a fényérzékeny fehérjék fényjelekkel történő befolyásolását jelenti, és lehetővé teszi bizonyos biokémiai folyamatok sejtspecifikus indukcióját, azaz a növényeknek a stresszhatásokra reagáló automatikus védekezési mechanizmusának beindítását.

A legutóbbi, dohánynövénnyel végzett kísérletek bizonyítják, hogy a növények is képesek bizonyos fényjeleket felfogni, és sejtjeik, illetve hormonjaik reakcióját azokhoz igazítani. Az LSCU eddigi eredményei még több ponton továbbfejlesztésre szorulnak, de már megvetették a növényekkel való „társalgás" alapját, ami Dr. Alexander Jones, a kutatócsoport egyik vezetője szerint, forradalmi jelentőségű a világ növényi termelésében, és – akár a közeli jövőben is – hatalmas károk elhárítását, illetve megelőzését, valamint a peszticidek használatának lényeges csökkentését teheti lehetővé. Az eredmények továbbfejlesztést többek között a cianobakteriokróm fotoreceptorok segíthetik, amelyek kizárják a növények más funkcióinak megzavarását.


A kísérletek eddigi eredményeit a PLOS Biology folyóiratban tették közzé.