A FruitVeB tavaszra tervezett „Profiktól Profiknak" című rendezvénysorozatának első alkalma – a Cseresznye Szakmai Nap – február 16-án került megrendezésre Pilisen, a Csernai Pál Közösségi Központban. - olvasható a fruitveb.hu-n.
Cseresznye Szakmai Napot tartott a FruitVeB — fotó: fruitveb.hu
Nagy szakmai tapasztalattal és tudással rendelkező előadókat hívtak meg
A szakmai rendezvény kiemelt célja volt, hogy a gyümölcstermesztők olyan új termesztéstechnológiai, növényvédelmi és post-harvest ismeretekre tehessenek szert az intenzív cseresznyetermesztés minden tényezőjét részletesen körüljárva, amellyel növelhető a termelői eredményességük és piaci jelentőségük.
A cél elérése érdekében olyan német előadók kerültek meghívásra, akik nagy szakmai tapasztalattal és tudással rendelkeznek. Előadást tartott Peter Hilsendegen, az Oppenheimi Gyümölcstermesztési Kutatóintézet Igazgatója, valamint Johannes Feldmann – a CDB (Consortium Deutscher Baumschulen) ügyvezető igazgatója. A szakmai anyagok lefordítását és a rendezvényen elhangzott előadások tolmácsolását Báderné Barakonyi Enikő végezte.
A cseresznyetermesztés minden tényezőjét részletesen megvizsgálták — fotó: pixabay.com
A szakmai nap iránt nagy volt az érdeklődés, az egész napos program négy szakaszból állt
A szakmai nap nagy érdeklődést váltott ki, a résztvevők az előadások anyagának nyomtatott verzióját is kézhez kapták, amire akár jegyzetelhettek is. Az egész napos program négy szakaszból állt.
Az első szakaszban Peter Hilsendegen az intenzív cseresznyetermesztés előnyeit mutatta be. Részletesen ismertette a költségtényezőket, a különböző cseresznyeművelési rendszereket, az elterjedt koronaformákat. Bemutatta a koronaformák egyedi jellemzőit, előnyeit és hátrányait, művelési tényezőit. Többek között szó volt az UFO rendszerű, az orsó, szuperorsó, Drapeau-Marchand és kettős tengelyű koronaformákról is.
Az egész napos program négy szakaszból állt — fotó: pixabay.com
A második szakaszban először Johannes Feldmann tartott előadást az intenzív cseresznyefák lehetséges alanyairól. Kiemelten beszélt a GiSelA® alanycsalád jellemzőiről - a kiváló kompatibilitásukról, a korai termőre fordulásukról, a nagy termőképességükről, a klimatikus – és talajviszonyokhoz való jó alkalmazkodási képességükről, és arról, hogy nem hajlamosak sarjképzésre ráadásul nem érzékenyek a fagyra sem.
A második szakaszt Peter Hilsendegen folytatta az intenzív cseresznyetermesztés metszési ismereteinek bemutatásával. Beszélt a téli és a vegetációs időszak alatti metszésekről, a metszési időpontok jelentőségéről, az orsó koronaforma megfelelő kialakításáról is. A fajtaspecifikus metszéseket is ismertette a résztvevőkkel a csapra metszést, a gépi metszéseket, ezek megfelelő alkalmazását
Az intenzív cseresznyetermesztés előnyeit is bemutatták — fotó: pixabay.com
A programsorozatot ebédszünet után folytatták
A résztvevők az ebédszünetben megvitathatták az addig elhangzottakat és az előadóknak is feltehették a kérdéseiket. Ebéd után folytatódtak az előadások.
A harmadik szakaszban Peter Hilsendegen a termésmennyiség szabályozásának kérdésköréről beszélt. Szó volt:
- a cseresznye terméskötődéséről,
- a kötődés tápanyag kijuttatásos szabályozásáról,
- a virágzási idő kitolásáról az etilén- vagy gibberellin-3 tartalmú szerek kijuttatásával
- a különböző mértékű virágritkítások hatásáról
- a gyümölcsminőség kontrollálásáról,
- a gépi termésritkításról és ezek különböző előnyeiről
A fólia alatti cseresznyetermesztés
A harmadik szakasz második témaköre a fólia alatti cseresznyetermesztés pozitívumairól szólt. Az előadó beszélt a magasabb minőségű termésről, az időjárási viszontagságoktól való védettségről, a talaj javuló vízháztartásáról. A fóliaborítás ugyanis pozitív hatással van, a hajtásnövekedésre és a talaj hőmérsékletére. A résztvevők megismerhették a fóliaborítási konstrukciókat és azok technikai elemeit, a beruházási és a későbbi fenntartási költségeket.
A harmadik szakasz utolsó felében bemutatásra kerültek a post-harvest tényezők is. Az előadásból kiderült, hogy a cseresznye gyümölcsminőségét legnagyobb mértékben két tényező szabja meg: az egyik a gyümölcs keménysége és egészsége, a másik a tárolás hőmérséklete. Befolyásoló tényező még az optimális időpontú és kíméletes szedés, majd a tárolás során alkalmazott O2-, CO2- és páratartalom.
A cseresznye gyümölcsminőségét a gyümölcs keménysége és egészsége és a tárolás hőmérséklete szabja meg — fotó: pixabay.com
A szakmai nap utolsó részében a cseresznye növényvédelméről esett szó
A gazdálkodók a kártevők szerinti beavatkozások részleteit ismerhették meg, a beavatkozás egyedszám szerint esedékes időpontjával és a szükséges permetszerekkel egyetemben. A vegyszeres védekezésen túl ismertetésre kerültek a mechanikai védekezési módszerek is.
Peter Hilsendegen az európai cseresznyepiac helyzetéről, a termékárakról és jövőbeli perspektívákról is beszélt, majd zárásként sor került 13 új, intenzív cseresznyefajta részletes fajtaismertetésére is.