Erről Mártonffy Béla, a NAK kertészeti és beszállítóipari országos osztályának elnöke beszélt egy Békés megyei gazdafórumon. "Európában 20 százalékos csökkenést tapasztalnak, azaz kevesebb áru lesz a piacon. Itthon viszont magas szintű, korszerű a termesztés, így szeretnék a korábban elvesztett európai piacokat visszaszerezni. Erre immár idén is lenne mód, előzetesen látható, hogy 10-15 százalékkal emelkedik a termelés területe" – idézte a Beol.hu az elnök szavait. A szakember szerint a következő időszakban növelni szükséges a hatékonyságot, másrészt pedig a szervezettséget. Utóbbi a feldolgozóipar fejlesztése miatt elengedhetetlen, a termelői szervezetekre nagyobb szerep hárulhat ezen a téren.

A terület ilyen arányú növekedése hatalmas előre lépés lenne, hiszen a KSH adatai szerint a magyar dinnyetermő terület nagysága drasztikusan csökkenő tendenciát mutat. Míg 2017-ben 5 269 hektáron termesztették a termelők, addig 2021-ben már csak 3 216 hektáron. A 2022-ben pedig már 3000 hektárnál is kisebb területen termesztettek dinnyét a magyar termelők, erről ITT írtunk.

A külföldi áru óriási nehézséget okoz a magyar dinnyepiacnak, de van kiút

A magyar dinnyepiac külföldi importdömping miatti hanyatlása sajnos régi téma a kertészeti ágazatban, volt itt szó két évvel ezelőtt arról is, hogy a magyar termelők betárcsázták a dinnyét, mert nem tudták értékesíteni az olcsóbb importáru miatt.


A helyzet értékeléséhez több tényezőt is érdemes figyelembe venni, a magyar dinnye értékesítése nem csak az importáru beérkezése miatt nehézkes:

  • a magyar termelés csak lassan mozdult el a magról vetéstől a palántázás felé, amely egyébként korábbi és a fogyasztók körében keresettebb terméket eredményez,
  • alacsony szintű a termelői szerveződés Magyarországon, amely segítséget nyújthatna a hatékonyabb érdekképviseletben, a gördülékenyebb logisztikában.
  • Az időjárás sem mindig kedvező: ha a dinnye érése idején nincs kánikula, visszaesik a fogyasztás.

Érdemes azt is kiemelni, hogy a bár az energiaköltségek növekedése miatti szállítási nehézségek súlyos gondként nehezednek a gazdaságra, az importáruk behozatala kapcsán akadályozó tényezőként is lehet rá gondolni, amit akár ki is tudnak használni a magyar termelők. A magyar dinnyehelyzetet tavaly átfogóan elemeztük Nagypéter Sándorral, a Délalföldi Kertészek Szövetkezetének elnökével.

Indexkép: Pixabay