Míg Olaszországban az özönvízszerű esőzések okoznak gondokat, Spanyolországban a szárazság miatt várnak 20% körüli terméskiesést a görög- és sárgadinnye esetében, olvasható a Fruitveb.hu-n.
Andrés Góngora, a spanyol gazdákat tömörítő COAG zöldség-gyümölcs tagozatának vezetője elmondta, hogy a probléma már a téli időjárással kezdődött, amikor a paradicsom- és uborka csúszása miatt a nyári hónapokra időzített kultúrákat csak késve lehetett telepíteni. Ennek következtében jelentős, csaknem 20% körüli területcsökkenéssel lehet számolni a dinnyeféléknél, amelyek területe már tavaly is csökkent.
A spanyol dinnyetermesztést próbára teszi a szárazság – Fotó: Shutterstock
Csökkenhet az import
A magyar dinnyetermesztés számára az egyik legnagyobb kihívás éppen az importdömping volt hosszú éveken keresztül, ezért megkérdeztük Nagypéter Sándort, a Délalföldi Kertészek Szövetkezetének elnökét, hogy a spanyol helyzetet magyar szempontból hogyan lehet értékelni.
"Én azt gondolom, hogy a tavalyi jó év arra adott okot, hogy stabilizálódjon a dinnyetermesztés Magyarországon, Balkány (Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye) környékén még talán nőttek is a területek. Bár az igaz, hogy a növekedést óvatosan kell értékelni, mert nem mindegy, hogy helyre vetett vagy palántázott ültetvényekről van-e szó, megfelelő minőségű szaporítóanyag használatával történt-e a telepítés. Mindenesetre a spanyol fejlemények számunkra lehetőséget jelentenek" – mondta a Délkertész.
Több problémával küzdenek a spanyolok, nagyon nagy a vízhiány, az almériai régióban hosszú távon komoly következményekkel számolnak a gazdák nem csak a dinnyetermesztésben, hanem például a paprika- és paradicsomtermesztésben is.
Magyarországon viszont most sok a csapadék
Nagypéter Sándor szerint ez a csapadékos időjárás egyelőre még nem jelent semmit, ha csak azt nem, hogy megnő a gombabetegségek esélye, a szezon sikerére még nem lehet következtetni.
Az biztos, hogy jó éve akkor lehet a dinnyének, ha meleg, napsütéses lesz a nyár, mert akkor fogy. Tavaly pontosan így alakult az időjárás, jó árakon lehetett végre értékesíteni, volt ár kereslet is, és elfogadhatóak voltak a terméshozamok. (Ha csak a KSH adatait nézzük: 2021 és 2022 között a dinnye piaci termelői átlagára majdnem 100 forinttal emelkedett, 227 forint/kg-ról 323 forintra. Az Agrárközgazdasági Intézet tavaly szeptemberi jelentése szerint pedig a görögdinnye ára 70 százalékkal 269 forint/kilogrammra emelkedett a 27–35. héten az előző év azonos időszakának átlagárához viszonyítva.)
Békésből indul a szezon
A legnagyobb területen Békésben találhatóak korszerű ültetvények, ezért általában nyár elején onnan érkezik az üzletekbe az első magyar dinnye, Nagypéter Sándor szerint az az ideális, ha egészen augusztus végéig elhúzható a szezon.
Bár sokminden függ az időjárástól, több körülmény is bizakodásra ad okot, hiszen az importot továbbra is nehezítik a szállítások költségeinek megemelkedése, a spanyol kínálat is kisebb lehet, ráadásul az utóbbi években jó piacokat sikerült találni a magyar dinnyének Közép-Európában.
Ha jó a termés, nem lehet minden haszon a felvásárlóé
A szakember arra a veszélyre hívta viszont fel a figyelmet, hogy sajnos az a jellemző, ha jobb éve van a dinnyéseknek, akkor mindig a felvásárló jár jobban, és nem a termelő. "Ha sikerül a kereskedőnek jó áron értékesíteni a dinnyét, akkor muszáj, hogy ez a termelőnél is érzékelhető legyen, hiszen nem minden év sikerül jól, csak akkor tudnak tervezni előre a gazdák, ha számíthatnak arra, hogy jobb években ők is jobban járhatnak, nem csak a kereskedők nyernek rajta" – fejtette ki Nagypéter Sándor.