A szilva a Kaszpi-tenger partjáról származik, először a világ egyik legjelentősebb filozófusa, Konfuciusz emlékezett meg róla i.e. 479-ben, az ókori Kína népszerű élelmiszereit felsoroló írásában. A termesztett változatok száma hamar elérte a háromszázat, így a Földközi-tenger vidékén is elterjedt. Észak-Amerikában a XVII. század óta ismerik. A szilva a világ második legnagyobb mennyiségben termesztett gyümölcse, a képzeletbeli rangsorban csak az alma előzi meg. A legnagyobb szilvatermesztő országok közé tartozik az Amerikai Egyesült Államok, Oroszország és Kína. Magyarországon az első írásos emlékek az Árpád-korból származnak, s ma már hazánkban is a legkedveltebb gyümölcsök egyike, melyet számtalan formában fogyasztunk.

A szilva amellett, hogy finom és zamatos, igazi egészségfenntartó gyümölcs. Kalóriaszegény, nem tartalmaz telített zsírokat, mégis vitaminokban, ásványokban és más összetevőkben is igen gazdag. Az egyik legkiválóbb C-vitaminforrás, amely segíti a szervezetet a rák, a gyulladások és a szabad gyökök elleni harcban.

A Greendex cikke szerint a szilvának csaknem kétezer fajtája ismert világszerte. Nem túl talajigényes gyümölcs, a vízállásos, erősen agyagos talaj és a futóhomok kivételével szinte bárhol megél. Októberben ideális elültetni, amikor a talaj nedves és még meleg. Ami a tápanyagellátást illeti, az ültetés utáni gondozás során érdemes minden év tavaszán komposztot teríteni a töve köré. Ez a talajtakarás megőrzi a talaj nedvességét, és tápanyaggal látja el a fát, amely 4–5 éves korában fordul termőre. A gyümölcshozamot tekintve az egyik év bőséges, míg a másik gyengébb. A fa túltermése esetén érdemes megritkítani, így a megmaradt gyümölcsök nagyobbak és ízletesebbek lesznek.



A szilvát veszélyeztető kórokozók közül a sharka-vírust fontos említeni elsőként, mert igen komoly növényvédelmi kockázatot jelent, melyre a hazánkban legnépszerűbb fajta, a besztercei szilva a legfogékonyabb. A megelőzés tekintetében a vírusmentes fa, vagy esetleg rezisztens fajta beszerzése a legfontosabb. Aztán a vírust terjesztő rovarkártevők elleni okszerű küzdelem következik.

szilva

A szilva az egyik legegészségesebb és legsokrétűbben felhasználható gyümölcsünk – fotó: pixabay

A Herczeg János Családi Gazdaság huszonöt éve foglalkozik szilvatermesztéssel Kecelen. Az egyik alapító, Herczegné Szőke Éva a következő tapasztalatokat osztotta meg velünk:

„Az elmúlt pár év ínségesebb volt a termés hozamát illetően. A téli jég- és fagykárok mellett nyáron az aszállyal vívtunk nagy küzdelmet. Az öntözőrendszer segítségével megmentettük a termést, de ez külön költségeket rótt ránk. Az aszály következtében a gyümölcsök 10 százaléka tönkrement, így ezt a hiányt fapótlással kellett helyreállítanunk. Ettől függetlenül a 2022-es év bőséges termést hozott."


Ami az értékesítést illeti, a család – részint a válság szülte kényszerhelyzetben – ipari szilvát szállít nagyobb vállalatoknak, köztük a Zwack Unicumnak.

„Jelenleg Cacanska Lepotica és Stanley szilvákat értékesítünk. Ezek a fajták kiválóak lekvárokhoz és pálinkákhoz. Nem mutat túl jó jövőképet számunkra, hogy az elmúlt tíz esztendőben ugyanazon az áron kellett értékesítenünk a gyümölcseinket. Így kistermelőként nehéz fennmaradni, de továbbra is kitartunk, mert ez az életünk." – mondta Éva, aki a vevők számára „Szedd magad!" akciót is hirdetett.

Közepesnél gyengébb lesz az idei szilvatermés, a gazdálkodók mintegy 40-50 ezer tonnát takaríthatnak be a gyümölcsből.