A túlzott kemikáliák használatával nem érhetünk el megfelelő védelmet a vírusvektor rovarok ellen, azonban a biológiai növényvédelemre való áttérés és a rezisztens paprikafajták együttes választása megbízható megoldást hozhat – hangzott el a KITE Zrt. 2016. július 6-ai, Biológiailag kontrollált termesztés és a technológiába illeszthető paprikafajták című szakmai rendezvényén, melynek középpontjában a megfelelő genetikai alapokkal rendelkező paprikafajták kiválasztása és termesztése állt.

paprika

Különösen fontos a kémiai mellett a biológiai növényvédelem és a rezisztens fajták használata – fotó: Agroinform.hu

Szabó Emese, a Fejlesztési és Szaktanácsadási Igazgatóság tápanyag-gazdálkodási koordinátora különböző kápia- (a Seminis tesztelés alatt álló új fajtáján túl a T112, SV0102PP, Kapitány, Kadet, Kaprima) és fehérpaprika-fajtákat (DR2, RZ351020, Ceremony, SV9702PP), illetve azok termesztéstechnológiai sajátosságait mutatta be, melyek enyhe TSWV rezisztenciával rendelkeznek, összehasonlítva a talajos és talaj nélküli állományokban termesztett fajták teljesítményét.

Az egyre erősödő kártevőnyomás és az idei évben fellépő vírusproblémák miatt sok termelő számára egyértelművé vált, hogy a paprikafajtáknál mennyire fontos a vírusokkal szembeni ellenállóság. A biológiai védelem egyik döntő eleme a korai telepítés, valamint a növények számára is fontos biztosítani a megfelelő hőmérsékletet, amelyet speciális termofóliákkal lehet elérni. Ezek a fóliák megtörik a fényt és diffúz módon sugározzák a növények irányába, így akár 2-5 °C-kal is megemelhetik a sátorban a hőmérsékletet, elősegítve ezzel a hasznos szervezetek mihamarabbi telepítését is.

paprika

A cél a biológiai egyensúly biztosítása – fotó: Agroinform.hu

Az állományban megjelenő kártevők, mint a tripszek és a levéltetvek, az egyes vírusok vektorai. Ezen szervezetek populációjának szabályozására az igen mérsékelt kémiai növényvédelem mellett az intenzív biológiai növényvédelmet szükséges előnyben részesíteni – hangzott el Kovács Judit biológiai növényvédelmi ágazatvezetőtől a rendezvényen. Ehhez megfelelő időben ragadozó atkák és ragadozó poloskák telepítését kell végrehajtani, melyek a kártevők különböző fejlődési alakjait fogyasztják.

A mérsékelt kémiai növényvédelemnek köszönhetően természetes úton is betelepülhetnek hasznos szervezetek a fóliasátrakba (pl. katicabogarak, zengőlegyek, különböző pókfajok), növelve a védekezés hatékonyságát. Ezek mellett ugyanakkor elengedhetetlen a rezisztens fajták használata a termesztésben; az optimális öntözés és tápoldatozás, valamint a biostimulátorok és lombtrágyák alkalmazásával növelhető a vírusokkal szembeni ellenállóság, továbbá optimalizálható a termés mennyisége és minősége.