A hazai diótermesztőkre jelenleg nem a dióburok-fúrólégy jelenti a legnagyobb veszélyt, hanem a külföldi, alacsony költséggel előállított dió, amely hamarosan eláraszthatja az országot – írja a novenyvedoszer.hu
A hazai diótermesztőkre jelenleg nem a dióburok-fúrólégy jelenti a legnagyobb veszélyt – fotó: pixabay.com
A külföldről beáramló dióval nehéz versenyezni
A gazdálkodók szerint még a dióburok-fúrólégynél is nagyobb problémát okoz az, hogy a Moldáviából, Romániából és Ukrajnából néhány héten belül beáramló dió a versenytársunkká válik a piacokon azzal, hogy a közterületeken, a multik parkolójában, vagy a kisteherautókból megkezdődik az értékesítése.
Leggyakoribb panasz a külföldről beáramló dióval szemben, hogy azt áron alul értékesítik, ráadásul nem ellenőrzött körülmények között termelik. Eközben idehaza jelentős terhet jelentenek az adminisztrációs és növényvédelmi kötelezettségek, amiről a diótermesztők szerint a külföldről érkező dió esetében aligha beszélhetünk. Régi vegyszereket használnak és nincsenek ilyen szigorú előírások, mint az unióban.
A csapadékos időjárás miatt elszaporodott gombás betegségek nagy károkat okoztak a gazdáknak – fotó: pixabay.com
Megemelkedett a növényvédelem költsége
Egy átlagos évhez viszonyítva az idén harmadával kevesebb dió termett országszerte, de ennél is rosszabb a helyzet Heves vármegyében, ahol a tavaszi fagy és a csapadékos időjárás miatt elszaporodott gombás betegségek nagy károkat okoztak a gazdáknak. Védekezésre ugyan van lehetőség a megfelelő növényvédelem alkalmazásával, de ennek a költségei annyira megnövekedtek, hogy ez problémákat okozott a termelésben.
Simon Mátyás termelő elmondta, hogy amíg tavaly az aszály, az idén a jóval csapadékosabb időjárás okán kellett a növényvédelmet megsokszorozni.
Öt évvel ezelőtt jelentkezett a dióburok-fúrólégy első egyedszáma, azóta folyamatosan jelen van, és az ország keleti részében terjed tovább. Nehéz vele felvenni a versenyt. Csalianyagos csapdákkal monitorozzuk az ültetvényt és ahogy növekszik az egyedszám, annak megfelelően alkalmazunk növényvédelmi kezeléseket. Fele, vagy harmada a diótermés az elmúlt évekhez képest, de nem számítok értékesítési gondokra a kereslet miatt, mivel tavalyról megmaradt mennyiség is van még a raktárakban
– összegezte tapasztalatait a termelő.
A fekete, használhatatlan diót is össze kell gyűjteni
Nagy kihívást jelentett a termelőknek a dióburok-fúrólégy elleni védekezés: idén is májusban kezdődött a rajzása, attól kezdve a szüretig, kéthetente valamilyen rovarölő szert, vagy csapdát kellett alkalmazni. Ha a csapdában megjelent, akkor a védekezést rendszeressé tették augusztus végéig, az egészségügyi várakozási idő kezdetéig.
A dióburok-fúrólégy két-három hét alatt képes a termés harminc százalékával végezni. Lényeges, hogy a fekete, használhatatlan diót is össze kell gyűjteni, mert a lárva abban is megtelepszik és a talajba fúródva képes az egész telet átvészelni, majd tavasszal szülőként újra elkezdeni a károsítást.
A hazai dióültetvényeken gazdálkodók országos viszonylatban jó, közepes termésben bíznak. A múlt évi aszály után jelentős előrelépés várható a termés mennyiségében és minőségében is. Ugyanakkor a piaci viszonyok kedvezőtlenek, mert az országba beáramló dióval nehezen tudja tartani a versenyt a hazai áru.