A támogatásra a 2020-2023 közötti időszakban 16 milliárd forint áll rendelkezésre
A HNT honlapján olvasható tájékoztató szerint a szőlőültetvények szerkezetátalakítási és átállítási támogatása keretében hatékonyabbá tehető a termelés, mely hosszútávon növeli az ágazat versenyképességét. A támogatásra a 2020-2023 közötti időszakban 16 milliárd forint áll rendelkezésre. A támogatás intenzitása – az eddigiektől eltérően – a támogatható költségek 40-75 százaléka.
A Hegyközségek Nemzeti Tanácsa kezdeményezésére lehetőség nyílt idős, magas terméspotenciálú ültetvények korszerűsítésére is támogatási kérelmet benyújtani. Előbbire elsősorban a tokaji, az egri, a szekszárdi és a villányi borvidékről érkezett kérelem. Összességében a kunsági és a mátrai borvidéken újulnak meg legnagyobb területen az ültetvények.
Idén a betelepíthető 654 hektár helyett csupán 158,5 hektár új ültetvény létesítésére adtak be kérelmet
A támogatás fajtaváltáshoz és ültetvények áttelepítéséhez, valamint a szőlőültetvények termesztéstechnológiai módszereinek javításához igényelhető. Utóbbi lehetőséget biztosít a gazdák számára, hogy a meglévő termő ültetvényük támberendezését – kizárólag új alapanyagok felhasználásával – teljesen lecseréljék. Az Agrárminisztérium tájékoztatása szerint, legközelebb 2020 novemberében lehet szőlő szerkezetátalakítási támogatásra egyéni tervet benyújtani.
A HNT felmérése alapján úgy tűnik az új szőlőskertek kialakítását jóval kevesebben tervezik. Az új borszőlő-telepítésre vonatkozó engedélyeket április 1-je és 30-a között adhatták be a termelők. Idén a betelepíthető 654 hektár helyett csupán 158,5 hektár új ültetvény létrehozására adtak be kérvényt a gazdálkodók.