A peronoszpóra (Plasmopara viticola) a szőlő egyik meghatározó gombabetegsége. A károsítása nyomán akár 80–100%-os lomb- es fürtkár alakulhat ki, ezért a hazánkban köztermesztésben levő szőlőfajták többségét tekintve, peronoszpóra elleni rendszeres védekezés nélkül, minőségi szőlőtermesztés nem folytatható. A kórokozó levél- es fürtmaradványokban, úgynevezett oosporákkal telel át. Az ezekből rajzó zoosporák csapadék hatására a levelekre jutva csíratömlőt fejlesztenek és a sztómán át behatolnak a levél szövetébe. Ez a folyamat okozza az első látható tünetet a levél színén, az úgynevezett olajfoltot. A levél fonákán pedig megjelenik a fehér színű sporangiumtartó gyep, ahonnan újabb csapadék hatására, folytatódik a fertőzés. A folt végül bebarnul, elszárad.

peronoszpóra peronoszpóra
Peronoszpóra tünet levél fonákán – fotó: Kwizda Agro Hungary Kft. Peronoszpóra kivirágzása bogyón – fotó: Kwizda Agro Hungary Kft.

A mankoceb hatóanyag kivonásával tovább csökkent a kórokozó ellen felhasználható növényvédő szerek köre a szőlő virágzás előtti időszakában. A Kwizda egy olyan rézmentes, felszívódó készítménnyel bővítette a portfólióját, melynek segítségével rugalmasan alakítható a peronoszpóra elleni védekezési stratégia. Az AktyShield hatóanyaga, a kálium-foszfonát egy növényi védekezőképességet stimuláló (immunizáló), valamint közvetlen fungicid hatással is rendelkező, felszívódó hatóanyag (FRAC kód: P07).

Az AktyShield dózisa 1–4 l/ha, permetlé mennyisége 200–1000 l/ha, ami rugalmas felhasználást tesz lehetővé. Javasolt kisleveles állapottól kezdve, 3-4 alkalommal, blokkszerűen használni a virágzás végéig. Az első permetezésre akár önállóan kijuttatva, 2 l/ha dózisban, a további kezeléseknél a felszívódó és kontakt hatóanyagok kombinációjából származó előnyök egyesítését javasoljuk. A további permetezéseket az AktyShield (2 l/ha) + Dionys 80 WG (1,5 kg/ha) kombinációval folytatva a peronoszpóra mellett a szürkerothadás ellen is meg tudjuk védeni a szőlőt, akár a virágzásban is – versenyképes áron. Ennek a kombinációnak a további előnye, hogy mind a felszívódó kálium-foszfonát, mind a kontakt folpet több hatáshelyű hatóanyag, ami a rezisztencia elleni harcban fontos érv.

A kezeléseket a fertőzésveszélyes időszakban előrejelzésre alapozottan, preventíven, a tünetek megjelenése előtt kell elkezdeni! Minden esetben törekedni kell az egyenletes és teljes permetléfedésre, még a lombozat belsejében is.

Ide kattintva elolvasom a teljes cikket >>>>

Neiner János

Kwizda Agro Hungary Kft, Garden Ágazat

növényvédelmi szakmérnök, szőlő specialista

Mobil: +36 20 967 4116

janos.neiner@kwizda.hu

kwizda logó