Idén ismételten jelentős fagykár érte a gyümölcsösöket a tavaszi időszakban. Ezek közül a cseresznye az egyik olyan faj, amelyet a legjobban megviselt az időjárás, mivel viszonylag korán kezdődik a virágzási ideje – írja a novenyvedoszer.hu

cseresznye

A hideg, esős idő nem kedvezett a cseresznyének – fotó: pixabay.com

A termésrepedés mindenhol gondot jelent

Nem lehetett védekezni az ellen az országba több hullámban érkező hideg ellen, ami március utolsó és április első hetében tette próbára a gyümölcsösöket. A csonthéjasok közül megsemmisült csaknem a teljes kajszitermés és a cseresznyénél is területi eloszlásban és fajták tekintetében nagyon változatos kép alakult ki.

A Talentis Agro Zrt. ültetvényeiben nem tett jót a cseresznye és meggy fejlődésének az eső, sok gyümölcs kirepedezett, majd penészesedni kezdett, így értéktelenné vált. Ma már biztos, hogy mindkét gyümölcsből kevesebb terem, mint tavaly, viszont a kajszibarack ültetvénytől még jó termés várható.

A cseresznye és meggytermés alacsonyabb mennyiségét a régi, elavult ültetvények felszámolása is befolyásolta, ugyanis ezeket folyamatosan korszerűsítik – az új telepítések pedig még nem mindenütt fordultak termőre, emiatt is kisebb a hektáronkénti termésátlag. Zimmermann István igazgatósági tag prognózisa szerint jövőre a csepegtető öntözésnek köszönhetően ezek a fiatal ültetvények is sokkal jobb termést produkálnak majd.

Országos viszonylatban elmondható, hogy csak azok az ültetvények vészelték át a hideg tavaszi időszakot, amelyek nem a hagyományos termőkörzetekben helyezkednek el. Ezért vannak például Békés vármegyében olyan ültetvények, amelyek komolyabb mennyiséget is tudnak produkálni.


Rendkívül változatos árakkal találkozhatunk

Az árak nagyon változatosak: a nagyobb termelők a kereskedőknek 1200 és 1600 forint közötti áron adják át a cseresznyét, amelyből aztán a nagybani piacon teljesen eltérő árak alakulnak ki. Gyakori, hogy a rosszabb minőségű, méretben nem válogatott, növényvédelmi problémákkal is jellemezhető termés jelenik meg a piacon. Az ára 800 forinttól indul és 2800 forint körül tetőzik.

gyümölcsök

A gyümölcsök már öt éve drágának mondhatók – fotó: pixabay.com

Szakértők szerint a gyümölcsök árának növekedése a következő években is velünk marad

A hazai gyümölcstermesztés évről-évre súlyos problémákkal küzd: a termések felét szinte mindig elviszi a tavaszi fagy, a júniusi áradás, vagy a júliusi aszály.

A gyümölcsök már öt éve drágának mondhatók. Ezt erősítette meg Apáti Ferenc, a Fruitweb elnöke is, aki szerint ez nemcsak a hazai gyümölcsökre igaz, hanem a  zöldségfélékre is.

Ha általánosságban nézzük az élelmiszereket, vagy a haszonállatokat, akkor is minden sokkal drágább lett. Zöldségnél és gyümölcsnél egyértelműen a termelési költségek drasztikus emelkedése az oka ennek az áremelkedésnek. Az elmúlt három évben például ötven, de nyolc évet nézve nyolcvan százalékos költségnövekedés volt a zöldség-gyümölcs ágazatban, mert minden évben húsz százalékot emelkednek a munkabérek, tavaly tízszeresére nőtt az energiaár, hatszorosára a műtrágya, de ötven százalékot emelkedett a növényvédő szerek ára és drasztikusan kilőttek a beruházási költségek. Ebből az következik, hogy olcsón előállítani zöldséget-gyümölcsöt ma már lehetetlen

– fogalmazott Apáti Ferenc.

Mindezt ki lehet egészíteni még azzal is, hogy az időjárási káresemények elszaporodása miatt ma már szükség lehet jéghálóra, fagy elleni védelemre és öntözésre is, amely  beruházások nélkülözhetetlenek és sokba is kerülnek. Előfordul az is, hogy többe, mint maga az ültetvény.