A földközi-tengeri országokban már érik a népszerű piros gyümölcs. A cseresznye az északabbi régió piaci asztalaira is megérkezett – Romániába egy-két héttel már korábban, mint tavaly, az ára láttán azonban a legtöbben felvonják a szemöldöküket, és csukva tartják a pénztárcájukat – írja a vg.hu.

cseresznye

Finom, egészséges, csak még nagyon drága – fotó: pixabay.com

"Hetekig kell még várni, amíg a hazai fákon megérik a cseresznye, délről azonban már megérkezett a korai cseresznye, mégpedig a szokottnál is korábban. Nézni szabad a szokatlan árut, tetszetős, de megkóstolni csak annak, aki szokatlanul mélyen hajlandó a pénztárcájába nyúlni" – írja az Adevarul román lap, akinek a tudósítója a nagyszebeni piaci asztalokon fedezte fel a Cireșar cseresznyét.

"Az emberek jönnek, megcsodálják, milyen jól néz ki, de amikor rátalálnak az árára, nyelnek egy nagyot, és továbbmennek" – írta az Adevarul szerzője.

A magyar üzletláncok és nagybani piacok kínálatában pillanatnyilag a vg.hu-nak nem sikerült új cseresznye nyomára bukkanni, de valószínűsíthető, hogy már nem sokáig kell várni az ízletes árura. Az már más kérdés, ki lesz az, aki képes lesz megfizetni a korai ízlelgetés árát – így a vásárlók ki szokták várni mindkét országban a hazai szezont, ez viszont még több hetet jelent.


Április utolsó hetében a kilogrammonkénti ár a vizsgált helyen 150 lej és 250 lej között mozog. Mivel a román lej árfolyama csütörtökön 79,1 forint körül alakult, így az erdélyi Nagyszebenben 11 800 és és 19 800 forint közötti áron volt kapható a cseresznye. Ez a tavalyi árhoz viszonyítva 150-250 százalékos áremelkedést jelent. Egy román szakportál szerint a romániai ültetvényekről várhatóan május 15–20. környékénél előbb nem tudnak hamarabb cseresznyét szedni, akkortájt 30-40 lej lesz a kilónkénti áruk.

A cseresznye Spanyolországban 8,5 euróért kapható, ami kb. 3350 forint. Mire ez elér északkeletre, az ára a többszörösére növekedhet.

Az ár függhet attól is, hogy honnan jön a gyümölcs. Tavaly Nagyszebenbe az első importcseresznye Spanyolországból érkezett, most Görögországból és Törökországból jönnek a szállítmányok, s a török drágább, mint a görög.

A másik tavaszi kedvelt gyümölcs az eper tizedannyiért kapható, mint a cseresznye, 15–25 lejért – de ez is magasabb ár, mint a tavaly május eleji 10–14 lej.